Ασθένειες Σπυράκια στα μάτια σε γιαβριά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xristinad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xristinad

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2024
Μηνύματα
4
Καλησπέρα σας


Γνωρίζει κάποιος τ μπορεί να είναι αυτά ; Απευθυνθήκαμε και σε κτηνίατρο αλλά δεν… η περιοχή δεν έχει κτηνίατρο ούτε κάπου κοντά.
Μόνο τα γιαβρια
 

Συνημμένα

  • IMG_3213.webp
    IMG_3213.webp
    342,4 KB · Προβολές: 25
  • IMG_3214.webp
    IMG_3214.webp
    437,2 KB · Προβολές: 24
Μια λύση που είδα τον τελευταίο καιρό στο ιντερνετ είναι η αλοιφή κουρκουμά . Τα αφήνεις , ξεραίνονται , τα απομακρύνεις και βάζεις επάνω μια αυτοσχέδια κρέμα από κουρκουμά βρεγμένο με νερό . Γενικά δεν πρέπει να αφήνουμε γέννες το καλοκαίρι , να χρησιμοποιούμε απωθητικά ή παγίδες κουνουπιών . Καλή συνέχεια .
 
Έχω την εντύπωση ότι είναι ευλογιά (pox). Είναι ιος και δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι. Τα σπυριά αυτά είναι σύμπτωμα, όχι η ίδια η ασθένεια. Τα γιαβράκια είτε θα την ξεπεράσουν μόνα τους είτε όχι.
Η αρρώστια αυτή κολλάει από περιστέρι σε περιστέρι, ιδίως στα μικρά, που είναι ευάλωτα. Δεν κολλάει στον άνθρωπο. Ούτε σε άλλα είδη πτηνών, από ό,τι ξέρω
 
Όσα έβγαλαν αυτά τα σπυράκια πέθαναν και βάλαμε ποσά φάρμακα και στο νερό κ όλα. Μάταιο μετά από λίγο καιρό πεθαίνουν
 
  • Sad
Αντιδράσεις: ianos
Όσα έβγαλαν αυτά τα σπυράκια πέθαναν και βάλαμε ποσά φάρμακα και στο νερό κ όλα. Μάταιο μετά από λίγο καιρό πεθαίνουν
στις φωτογραφίες φαίνεται ότι είναι (ήταν) δύσκολη η κατάσταση πάντως. Και γω αντιμετώπισα τέτοια περίπτωση πριν από ούτε μήνα, και τα δύο γιαβράκια πέθαναν. Είναι δύσκολες περιπτώσεις και δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι. Αυτά μου είπε πτηνίατρος που τα πήγα να τα δει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
στις φωτογραφίες φαίνεται ότι είναι (ήταν) δύσκολη η κατάσταση πάντως. Και γω αντιμετώπισα τέτοια περίπτωση πριν από ούτε μήνα, και τα δύο γιαβράκια πέθαναν. Είναι δύσκολες περιπτώσεις και δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να κάνει κάτι. Αυτά μου είπε πτηνίατρος που τα πήγα να τα δει
Δεν κρατήσαμε κανένα μωρό όλα βγήκαν έτσι κ πέθαναν

Πρέπει ν κάνουν κάποια θεραπεία τα μεγάλα ;;; Υπάρχει εμβόλιο ; Τ κάνουμε τώρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν κρατήσαμε κανένα μωρό όλα βγήκαν έτσι κ πέθαναν

Πρέπει ν κάνουν κάποια θεραπεία τα μεγάλα ;;; Υπάρχει εμβόλιο ; Τ κάνουμε τώρα
Ξέρω ότι υπάρχει εμβόλιο, βέβαια σε υγιή περιστέρια, αυτό για τα ενήλικα. Θα σάς συνιστούσα να πάρετε πληροφορίες από πτηνίατρο, ίσως μπορέσουν να σάς βοηθήσουν από το τηλέφωνο (δεν ξέρω πού είστε, αλλά σε Αθήνα/Πειραιά υπάρχουν πτηνίατροι, και αξιόλογοι). Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω εδω ονόματα και τηλέφωνα
 
Ξέρω ότι υπάρχει εμβόλιο, βέβαια σε υγιή περιστέρια, αυτό για τα ενήλικα. Θα σάς συνιστούσα να πάρετε πληροφορίες από πτηνίατρο, ίσως μπορέσουν να σάς βοηθήσουν από το τηλέφωνο (δεν ξέρω πού είστε, αλλά σε Αθήνα/Πειραιά υπάρχουν πτηνίατροι, και αξιόλογοι). Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω εδω ονόματα και τηλέφωνα
Είναι Ημαθία δεν υπάρχει τίποτα εδώ πέρα ξέρω για Αθήνα ότι έχει
 
Είναι Ημαθία δεν υπάρχει τίποτα εδώ πέρα ξέρω για Αθήνα ότι έχει
Είχα δει ότι το petbird έχει αναρτήσει παλιότερα κατάλογο πτηνιάτρων σε όλη την Ελλάδα, ψάξτε τον, θα πρέπει να υπάρχει ακόμα. Εγώ πάντως τα πήγα σε μία πτηνίατρο στον Πειραιά και σε έναν άλλον στο Περιστέρι (Αθήνα), πολύ καλοί και έμπειροι και οι δύο. Να σάς πουν αν υπάρχει εμβόλιο, από πού θα μπορούσατε να το προμηθευτείτε και κάτω από ποιές προϋποθέσεις θα πρέπει να το κάνετε στα υγιή περιστέρια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
 
Δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω εδω ονόματα και τηλέφωνα
Ναι, μπορείς. Κοίταξε αν υπάρχουν στον κατάλογο που επισύναψε ο Νίκος πιο πάνω, κι αν όχι, τους συμπληρώνεις σε μήνυμά σου εδώ
 
Back
Top