Ασθένειες Σπυράκια στο ράμφος

thanosmas

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2022
Μηνύματα
11
Πόλη
karditsa
αυτο το πουλακι ειναι θυληκο ραζακι,εκανε μια γεννα και εβγαλε αυτα τα σπυρακια στο ραμφος και κολλησε και τα 2 μικρα που γεννησε,το ενα πεθανε και το αλλο εχει κ αυτο τετοια σπυρακια.γενικα ειναι ζωηρα και η καναρα και το μικρο.βαζω μπεταντιν αλλα δεν υποχωρουν.μπορει καποιος να βοηθησει,να μου πει τι εχει γενικα?20220825_121222.jpg
 
Ας προσπέρασουμε το ότι υπάρχουν μικρά τέλη Αυγούστου...

Ο, τι και να είναι έχει επιμολυνθει και πρεπει να το αντιμετωπίσεις.
Είναι λίγο ζόρικο το σημείο γιατί δε μένει σε ησυχία οπότε καλύτερα να δώσεις και αντιβίωση. Και τοπικά με αλοιφη και στο νερό.
 
Κοίτα, αρχικά πάρε μια fucidin αλοιφη από φαρμακείο και μια παστα betadin και βάζε τοπικά στο σπυρακι πρωί-βράδυ. Λίγη ποσότητα προσεκτικά με μια οδοντογλυφιδα

Ε τώρα για αντιβίωση από το στόμα ή πας σε μαγαζί με κτηνιατρικα και παίρνεις αμοξικιλλινη ή αλλιώς ερυθρομυκινη.

Αν δεν έχεις πρόσβαση σε τέτοιο κατάστημα πάνε σε ένα φαρμακείο και πάρε augmentin ή amoxil
 
@patrickios πόσο διάλυση θέλει σε τέτοιες περιπτωσεις η επί του στόματος χορήγηση;
Θα βοηθούσε αν έδινε και ταυτόχρονα μια πολυβιταμινη;;Γιατί βλέποντας το μάτι και το άνω ράμφος βγαίνουν και άλλες ελλείψεις.
 
@PantelisTs βιταμίνες ή οτιδήποτε αλλο μπορούν να περιμένουν.
Μονό αντιβίωση και σπόρους.

@thanosmas Εξαρτάται σε τι μορφή και σε τι περιεκτικότητα θα είναι το σκεύασμα που θα πάρεις.Σου πρότεινα σαν πρώτη επιλογή τα μαγαζιά με κτηνιατρικα γιατι τα έχουν σε μορφή σκόνης και τα δύο με οδηγίες στη συσκευασία για τη δοσολογία σε πτηνά.

Η γενική "γραμμή" για τη δοσολογία της αμοξικιλλινης είναι 500 mg δραστικής ουσίας / λίτρο νερού.
Οπότε ανάλογα με το ποια συσκευασία και μορφή augmentin ή amoxil θα πάρεις... κάνεις τα μαθηματικά.

Δεν μπορω να κάτσω να γράφω τώρα για κάθε ένα ξεχωριστά.
Στείλε μου σε pm τι ακριβώς θα πάρεις για να σου πω.
 
.μπορει καποιος να βοηθησει,να μου πει τι εχει γενικα?
Υπάρχει και το ενδεχόμενο της ευλογιάς, η αλοιφή fucidin θα βοηθήσει.
Αν φανεί πληγή η πάστα betadine είναι κατάλληλη.
Μπορείς να χρησιμοποιείς μια μπατονέτα για να βάζεις τις αλοιφές.
 
Μετα απο μια εβδομαδα με τη θεραπεια που μου προτεινε ο patrickios(augmentin χαπι που το διελυα σε σκονη για μια εβδομαδα) τα σπυρακια φυγανε εντελως απο τα πουλακια,ειναι ζωηρα και ολα καλα.Αν τυχει κατι αναλογο σε καποιον να το εχει υποψιν.

Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη και το ενδιαφερον σου @patrickios
 
Back
Top