Ασθένειες "Σπυρί" στο δάχτυλο καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos72

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
8
Γειά σας και απο μένα. Πρώτη φορά που σας γράφω για, τι άλλο, ένα πρόβλημα. Το ένα από τα δύο αρσενικά κανάρια που έχω έχει βγάλει στο δάχτυλο ένα σπυρί. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε κτηνίατρο λόγω περιοχής.

Είναι τεσσάρων ετών και το έχω από μηνών. Έχει το δικό του κλουβί αλλά για δύο εβδομάδες που λείψαμε το είχα βάλει μαζί με τον άλλο κάναρο και τα άφησα σε γνωστό μου ο οποίος έχει στο χωριό μεγάλο χώρο (10m x 4m) περιφραγμένο και έχει μέσα πολλά κανάρια και άλλα είδη ωδικών πτηνών.

Όταν γυρίσαμε και τα πήρα ήταν μια χαρά. Καθάρισα και απολύμανα και τα δύο κλουβιά με την ευκαιρία και τα χώρισα. Μετά από τρεις μέρες παρατήρησα αυτό το σπυρί στο δάχτυλο.

2014-08-29 10.01.15_resize.webp

Φίλος με pet shop (χωρίς να το δει) μου είπε για ξηρή ευλογιά και για 4 μέρες του έβαζα betadine και έδωσα δοξυκυκλίνη. Μετά διάβασα οτι αυτό είναι για το αναπνευστικό και ρωτώντας αλλού μου είπαν ότι
είναι μάλλον ιογενές και για πέντε μέρες του έβαζα Fucidin. Σήμερα μίλησα με κτηνίατρο και πάλι χωρίς να το δει συνέστησε βάμμα ιωδίου γιαι να το καυτηριάσει και καλή διατροφή. Σήμερα είναι έτσι:
2014-09-04 15.50.11_resize.webp

Δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα, ίσως λίγο να μεγάλωσε και εμφανίστηκε αυτό το μαύρο σημάδι που μάλλον σε αίμα μου κάνει. Από διάθεση φαίνεται μια χαρά αλλά δεν κελαηδά από τη μέρα που το πήρα χωρ'ις να βλέπω και πολλά φτερά. Πάντως κάθε χρόνο κάνει περόροια αργά, Σεπτέμβρη και βάλε. Το άλλο κανάρι είναι καλά. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
 
Να συνεχίσεις να χρησιμοποιήσεις αλοιφή betadine.
Να επισκεφτείς πτηνίατρο αλλά πρόσεξε...
Να απομακρύνεις το πουλί από τα άλλα και να αλλάζεις κάθε μέρα πατήθρες στο κλουβί.
Να φροντίζεις αυτό το πτηνό τελευταίο και να πλένεις πολύ καλά με αντιβακτηριακό υγρό τα χέρια σου.
Μην το πιέσεις να μη ματώσει.
Συνήθως σε 8-9 μέρες επανέρχονται τα πτηνά.
 
Να συνεχίσεις να χρησιμοποιήσεις αλοιφή betadine.
Να επισκεφτείς πτηνίατρο αλλά πρόσεξε...
Να απομακρύνεις το πουλί από τα άλλα και να αλλάζεις κάθε μέρα πατήθρες στο κλουβί.
Να φροντίζεις αυτό το πτηνό τελευταίο και να πλένεις πολύ καλά με αντιβακτηριακό υγρό τα χέρια σου.
Μην το πιέσεις να μη ματώσει.
Συνήθως σε 8-9 μέρες επανέρχονται τα πτηνά.

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Η γνώμη σου τι τελικά έχει;
 
ΟΚ ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να περάσει. Πάντως μέχρι τώρα, πάνω από βδομάδα δεν έχει βελτίωση.
 
Τρεις φορές τη μέρα Betadine, καθαρές πατήθρες κάθε μέρα γιατί πάνω τους τρίβει τη μύτη του και δεν θέλουμε να περάσει και σε άλλα σημεία του σώματος. Αν θες σκέπασε το κλουβί με μια ψιλή σήτα, ώστε να αποφύγουμε τα κουνούπια που πιθανόν θα μεταφέρουν τη νόσο σε άλλα πτηνά. Σε λίγες μέρες όλα θα πάνε γρήγορα καλά.
Για λεπτομέρειες ή αν επιμείνει... Πρέπει να επισκεφτείς πτηνίατρο.
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό με τις πατήθρες δεν το είχα κατά νου. Πως να τις καθαρίζω;
 
Να τις βάλεις να μουλιάσουν πρώτα σε νερό και ξύδι. Την άλλη μέρα σαπούνισμα καλό και να στεγνώσουν
 
Είναι ξεκάθαρα ξηρή ευλογιά! Κάθε μέρα καθαρίζεις πατήθρες με νερό και ξύδι, καλή διατροφή (σπόρους, αυγοτροφή ή αυγό, κία, καμελίνα, περίλλα και λιναρόσπορο), βιταμίνες στο νεράκι δε θα έκαναν κακό! Εγώ δε θα έλεγα να βάζεις τόσο συχνά betadine.. Πρωί βράδυ πιστεύω είναι καλά! Από κουνούπια προέρχεται αυτή η αρρώστια και είσαι τυχερός που είναι σε ξηρή μορφή! Πήγαινε σε ένα φαρμακείο και φτιάξε ιωδιούχο γλυκερίνη (1/10, 1 ιώδιο - 10 γλυκερίνη) και βάζε και από αυτό πρωί βράδυ.

Σε λίγες μέρες αυτό το σπυράκι/εξόγκωμα, θα μαυρίσει όλο και θα πέσει.. 😉

Διάβασε και αυτά: Ευλογιά
Κόκκινο σημάδι στο ράμφος νεoσσού
Ενημερωση για την εξελιξη της θεραπείας σε καναρινι με ευλογιά

Περαστικά σας!
 
Διάβασα όλα τα thread παραπάνω, πολυ κατατοπιστικά. Άρα τη γλυκερίνη τη θέλουμε για να διατηρεί μαλακό το δέρμα του. Ευχαριστώ πολύ όλους. Θα επανέλθω με νεότερα.
 
Λοιπόν πάμε καλύτερα. Το εξώγκομα μικραίνει, ο λεβέντης είναι ζωηρός, κελαηδά συνέχεια.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
 
Back
Top