Διατροφή Σπόροι σε βρεγμενη σακουλα, χαλασαν ή οχι;

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Ειχα αγορασει απο ενα γνωστο πετ σοπ χυμα τροφη-παπαγαλινη με ηλιοσπορους και την ειχα αφησει μεσα στη σακουλα. Προχτες ομως με την βροχη ξεχασα να την μαζεψω αν και ηταν κατω απο υποστεγο. Η σακουλα ηταν βρεγμενη και φοβαμαι οτι βραχηκαν και τα σπορακια. Τι να κάνω;Να το περαξω;
 
Εγω θα σου έλεγα να την πετάξεις, αφου βράχηκαν και τα σποράκια.
 
Λες ε;Η σακουλα να καταλαβεις ηταν μεσα σε αλλη σακουλα. Η εξωτερικη ηταν βρεγμενη, δεν βρηκα υγρασια μεσα στο φαγητο! Αλλα και εγω το φοβαμαι και δεν θελω με τιποτα να παθει κατι ο Ιβανακος η η Μαρου.
 
Εγω θα το πετουσα σιγουρα. Μπορει να αναπτυχθει μουχλα η αν "αναψουν" οι σποροι και να δημιουργηθουν ζυμωσεις απο διαφορους μηκυτες που παραγουν τοξινες. Ειναι και αυτος ενας τροπος δηλητηριασης.
 
Και να φανταστειτε το καταλαβα αφου γυρισα απο το πετ σοπ που πηγα για τον Γιουτζι!
 
Επίσης θα σου έλεγα εγώ να μη πάρεις χύμα, αλλά συσκευασμένη, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
 
Δεν τρωνε την συσκευασμενη τροφη Εφη! Οταν πρωτοπηρα τον Ιβαν συσκευασμενη του ειχα αγορασει και δεν την ετρωγε και ετσι του πηρα χυμα.
 
Υπάρχουν πολλές μάρκες συσκευασμένες τροφές. Δεν δοκιμάζεις και κάποια άλλη;
 
Τωρα αν σου πω οτι δεν θυμαμαι ποια ειχα παρει τοτε;! Εχουν περασει 6 χρονια απο τοτε!
 
Εγω πάντως θα σου πρότεινα της VERSELE-LAGA. Ο αδελφός μου, που έχει ενα κοκατιλάκι, τρελαίνεται για την συγκεκριμένη τροοφή.
 
Θα επισκεφτω τις επομενες μερες το πετ σοπ και θα ψαξω να την βρω!
 
Ναι αν θα ηθελες! Δεν ξερω ομως αν επιτρεπεται να το γραψεις δημοσια!
 
Back
Top