Διατροφή Σπόρους η pellets στο parrotlet;

γιωργοσ74

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα.. Μπορω να εχω στ ζευγαρακι κ κανονικουσ σπορουσ κ pellets.. Κανει η ενα απ τα 2
 
Ναι έτσι είναι το σωστό, ταυτόχρονα θα δίνεις σπόρους, περίπου στο 70% της ημερήσιας ποσότητας και το υπόλοιπο 30% σε πέλετς.
Φυσικά δεν θα παραλείπεις, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα και που και που κεχρί-μίλλετ και λίγους ωμούς ανάλατους ξηρούς καρπούς ανθρώπινης χρήσης.
 
τα pellets τα εχω σε ενα κουπακι αυγοθηκη ξεχωριστα κ τσιμπανε κ απ κει

τ αρωματικα βοτανα αποξηραμενα ρηγανη κ τι αλλα βοτανα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
τ αρωματικα βοτανα αποξηραμενα ρηγανη κ τι αλλα βοτανα
Όλα, κυρίως ρίγανη, θυμάρι, τσουκνίδα, εχινάκεια, βασιλικό, χαμομήλι, γενικώς όλα. Διάβασε εδώ τι μπορείς να δίνεις γενικώς https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
Προσωπικά θα απέφευγα τα πέλετς τελείως εφόσον έχεις μπλε πάροτλετ (μετάλλαξη χρώματος) διότι έχουν αναφερθεί προβλήματα υγείας με τις μεταλλάξεις που τρέφονταν με πέλετς. Σε τόσο μικρά πουλιά με μικρές απαιτήσεις διατροφής ένα καλό μίγμα σπόρων αρκεί ως βασική τροφή μαζί με λαχανικά κτλ.
 
Καλημέρα. Πιστεύω κι εγώ πως με μια ισορροπημένη, πλήρη διατροφή (καλό μείγμα σπόρων, αυγό, αυγοτροφή, φρέσκα φρούτα και λαχανικά) τα parrotlet καλύπτουν απόλυτα τις καθημερινές τους διατροφικές ανάγκες και δεν χρειάζονται τα pellets. Τα pellets προσωπικά θα τα χρησιμοποιούσα μόνο για εμπλουτισμό της αυγοτροφής, αλεσμένα στο μίξερ μέχρι να γίνουν μικρά κομματάκια.
 
Προσωπικά θα απέφευγα τα πέλετς τελείως εφόσον έχεις μπλε πάροτλετ (μετάλλαξη χρώματος) διότι έχουν αναφερθεί προβλήματα υγείας με τις μεταλλάξεις που τρέφονταν με πέλετς. Σε τόσο μικρά πουλιά με μικρές απαιτήσεις διατροφής ένα καλό μίγμα σπόρων αρκεί ως βασική τροφή μαζί με λαχανικά κτλ.
Την εποχή που έδινα στον Μάριο πέλετς (1ος χρόνου) πρήστηκε το ποδαράκι του και ο κτηνίατρος αναγκάστηκε να το κόψει (με τροχό και νάρκωση, διότι δεν υπήρχε περιθώριο για το ψαλιδάκι). Μπορεί να ήταν κάτι τυχαίο.. Σε πολλά ξένα φόρουμς όμως αναφέρουν προβλήματα στις μεταλλάξεις...
Σε συζήτηση με τον εκτροφέα του Μάριου (γνωστό για τα βραβευμένα πουλιά του) μου ανέφερε πως ο ίδιος δίνει (και) πέλετς.
Συμφωνώ με τον Ανέστη, όταν το πουλάκι τρέφεται με ποικιλία λαχανικών και καλό μείγμα σπόρων δεν αξίζει να το διακυνδινεύουμε
 
@Φοίβος, εχεις περισσότερα στοιχεία για την πιθανή αρνητική επίδραση των πελλετ σε κάποιες μεταλλάξεις; Ας πούμε, τους λείπει κάποιο ένζυμο και εμφανίζουν δυσανεξία; Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε!
 
@Φοίβος, εχεις περισσότερα στοιχεία για την πιθανή αρνητική επίδραση των πελλετ σε κάποιες μεταλλάξεις; Ας πούμε, τους λείπει κάποιο ένζυμο και εμφανίζουν δυσανεξία; Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε!

Γιάννη δεν γνωρίζω παραπάνω στοιχεία, το έψαχνα μαζί με τη Σίσσυ πριν μερικά χρόνια για τον Μάριο και βρήκαμε μερικές αναφορές απο ιδιοκτήτες αλλά κι από εκτροφείς σε ξένα φόρουμς. Τότε ούτε αυτοί το εξηγούσαν απλά το διαπίστωναν. Απο τη στιγμή που το πρόβλημά του Μάριου σταμάτησε δεν έχω ξανασχοληθεί.
 
Παρακαλώ να διορθωθεί το αρχικό μου κείμενο διότι δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, ευχαριστώ.
Την εποχή που έδινα στον Μάριο πέλετς (1ος χρόνου) πρήστηκε το ποδαράκι του και ο κτηνίατρος αναγκάστηκε να κόψει το δαχτυλίδι (με τροχό και νάρκωση, διότι δεν υπήρχε περιθώριο για το ψαλιδάκι). Μπορεί να ήταν κάτι τυχαίο.. Σε πολλά ξένα φόρουμς όμως αναφέρουν προβλήματα στις μεταλλάξεις...
Σε συζήτηση με τον εκτροφέα του Μάριου (γνωστό για τα βραβευμένα πουλιά του) μου ανέφερε πως ο ίδιος δίνει (και) πέλετς.
Συμφωνώ με τον Ανέστη, όταν το πουλάκι τρέφεται με ποικιλία λαχανικών και καλό μείγμα σπόρων δεν αξίζει να το διακυνδινεύουμε
 
ευχαριστω πολυ ολουσ οποτε λεω να τα αφαιρεσω γτ ολα τα υπολοιπα τα δινω κ δεν αντιμετοπιζω προβλημα με το φαγητο τουσ ειναι πολυ δεκτικα η αγαπεσ μου:)
 
Back
Top