Ασθένειες Στίγμα στην κοιλιά της κανάρας

Ionna_papak

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2023
Μηνύματα
34
Γειά σας φίλοι σήμερα είδα την καναρα μου οχι και τόσο ευδιαθετη .Εντόπισα στην κοιλια της αυτό το περίεργο σημάδι τι μπορεί να είναι
 

Συνημμένα

  • 20240416_102105.webp
    20240416_102105.webp
    75,1 KB · Προβολές: 22
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
καλημέρα. σαν φλεβιτσα μοιαζει. φυσιολογικο.
 
Τι άλλα συμπτώματα έχει; Συνεχίζει να είναι αδιάθετη;
Είναι κάπως αδιάθετη αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ο καιρός καθώς είχαμε ηλιοφάνεια όλες τις μέρες και σήμερα κάνει ψυχρά. Θα την παρατηρήσω και αύριο ελπίζω να είναι καλύτερα
 
Επειδή υπάρχει η πιθανότητα προβλήματος που εντοπίζεται όχι μόνο σε αυτό που μοιάζει με φλεβίτσα αλλά σε ολόκληρη την περιοχή που επισημαίνω, να το παρακολουθείς στενά για να μπορέσεις να δράσεις έγκαιρα αν χρειαστεί.

irds.gr.webp

Αν επιβεβαιωθεί ότι υπάρχει πρόβλημα, ένας ειδικευμένος στα πτηνά κτηνίατρος θα αναγνωρίσει την αιτία ακόμη και με μικροσκόπιο.
 
@Stavros ναι το ξέρω απλά η πρόσβαση σε κάποιον εξειδικευμένο κτηνίατρο θα μου ήταν αρκετά αδυνα καθώς μένω σε επαρχία και κανένα κτηνίατρος δεν δέχεται να εξετάσει πτηνά
 
@Ionna_papak ,
σε αυτήν την περίπτωση θα έλεγα να τηλεφωνήσεις στην κ. Δουκάκη στον Πειραιά, να της εξηγήσεις την κατάσταση και να κανονίσετε να δει φωτογραφίες και να σου προτείνει κάποια αντιμετώπιση, αν χρειάζεται. Εννοείται ότι η τηλε-ιατρική δεν είναι το ιδανικότερο, αλλά αν της εξηγήσεις την αδυναμία σου να της πας το πουλί για κλινική εξέταση, πιθανά να δεχθεί να ανταποκριθεί. Ρώτησέ τη μάλιστα πως θα μπορούσες να την αποζημιώσεις για τον χρόνο της.
 
Δε νομιζω οτι ειναι φλεβα αυτο που βλεπουμε αλλα το εντερο που πιθανοτατα ειναι διογκωμενο,το σημειο που επισημαινει ο Σταυρος εχεις παρατηρησει να κινειται πανω κατω αναλογως με τον ρυθμο αναπνοης του πουλιου?
 
  • Like
Αντιδράσεις: pàpia
Back
Top