Διατροφή Σταματάω τη βιταμίνη στο νεράκι αν του δώσω pellets με φρούτα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Φοίβος Οκ οπότε αν τρώει pellets κόβω τη βιταμίνη στο νερό.. Παρόλαυτα μπορώ να του βάζω κανονικά τη τροφουλα που τρώει ,το μίγμα σπόρων εννοώ..και σε άλλο δοχειακι τα pellets του..Δεν υπάρχει πρόβλημα ,σωστά; Γιατί δε θέλω να του κόψω τους σπόρους.
 
@Nausicaa Η αλήθεια είναι πως ενώ είναι δύσκολα σαν πουλάκια στις επιλογές τροφών κλπ αγαπιούνται και είναι πολύ χαδιαρικα...
Τον έχω δύο χρόνια και είναι κυριολεκτικά η "ουρά" μου..Τον αγαπώ πολύ και ας με παιδεύει με τις ιδιοτροπίες του ,χαχα!
Να τη χαίρεσαι την Ίριδα! Και τα budgie είναι πολύ γλυκά!Το πρώτο μου ήτανε budgie..Και τι υπέροχο όνομα της έχεις δωσει! 🙂

@Φοίβος Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Filiw Η αλήθεια είναι ότι δείχνει να έχει πολύ πλάκα, κρίνοντας από την φωτογραφια! Πώς τον λενε?
Ευχαριστούμε, βασικά έψαχνα λουλούδι που είναι κιτρινο και μπλε ταυτοχρόνως για να την ονομάσω, και αποτι φαινεται ετσι ειναι οι ίριδες. Και αν και δεν το είχα προσέξει τότε, τα ανοικτοπρασινα οουπουλα της κοιλιας της ιριδιζουν στο φως! Όχι ότι είμαι υοοκειμενικη, αλλα ειναι πανεμορφο πουλακι. 😉 Θυμάμαι το πρώτο πράγμα που είχα πει όταν καταφέραμε να την πείσουμε να μπει στο κλουβι ηταν οτι δεν βλέπω την ώρα να αρχίσει η πτερορροια, για να δούμε από κοντά ποσοεντονο μπλε και κιτρινη ειναι η ουρά της!
[automerge]1623423112[/automerge]
Και σχετικά με την αρχική ερώτηση:δεν είμαι καν σίγουρη ότι οι βιταμίνες στο νερό όντωςπροσφέρουν κάτι , γιατί πολλές αντιδρούν με το οξυγόνο της ατμόσφαιρας.Γι' αυτό πρέπει να πίνουμε την πορτοκαλάδα γρήγορα πχ.
 
@Nausicaa Πολύ ωραίο το σκεπτικό να ονομαστεί σε συνδυασμό με την εμφάνιση της! Την αντιπροσώπευει πολύ! Πρέπει να είναι πολύ όμορφη ! 😊
Τον δικό μου τον λένε Αλφυ..Είναι πράσινος σαν Elf και από εκεί το σκέφτηκα και αντί για Elfy τον είπα Alfy!
Ναι έχει πολύ πλάκα σαν παπαγάλακι!Είναι και λίγο γκαφατζής και πολύ περίεργος για όλα,θέλει να ξέρει συνέχεια τι γίνεται και με παρατήρει πολύ! 😄Ορίστε και μια αστεία φωτό μας από χθες ενώ χασμουρηθηκε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210610_195237__1623423157_93967.webp
    IMG_20210610_195237__1623423157_93967.webp
    42,2 KB · Προβολές: 13
@Filiw Ψυχούλα μου! Είναι ο,τι πιο χαριτωμένο έχω δει τον τελευταίο καιρο! Μοιάζει με λουτρινο, λιωνω! Να τον χαίρεσαι τον Αλφυ, το φτερωτό ξωτικό 😍
Ευχαριστώ, ειπα να μην την βγάλω κίουι ή κάτι τέτοιο, γιατί αποτι φαινεται μισά μπατζι του πλανήτη λέγονται kiwi, mango, blueberry και τέτοια. Να είναι και ανθρώπινο ονομα, καταλαβαινεις. Σκεφτομαι την παρέα της να την βγάλω Αρτέμιδα, γιατί είναι δεινόσαυροι, οποτε Dino, που μοιάζει με Diane, οου είναι Άρτεμις στα ελληνικά. Και κλίνεται όπως και το Ίρις, από ευτυχή σύμπτωση...
 
@Nausicaa Όντως είναι φτερωτό ξωτικό,όπως το λες! Σ'ευχαριστώ πολυ! 😊
Ναι η αλήθεια είναι πως αυτά τα έχω ακούσει αρκετά σε budgies κλπ..Πολύ πιο ωραίο και ιδιαίτερο το Ίριδα..Ωραίο και το Άρτεμις για την παρεούλα! 😊
 
Καλησπέρα.🙂Μια ενημέρωση για το πώς πήγε με τα pellets...Σήμερα μας ηρθανε και σαν πρώτη προσέγγιση νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο..Στην αρχή όταν τα είδε στη κανονική τους μορφή ,τα πείραξε λιγο και έφυγε..Μετά σκέφτηκα να θρυμματισω κάποια να δω αν θα τα δοκιμάσει με αυτόν τον τρόπο ..και τελικά πέτυχε,τα τρώει ! Αρκεί να είναι θρυμματισμένα λίγο.. 😊
 

Συνημμένα

  • IMG_20210617_132019.webp
    IMG_20210617_132019.webp
    27,7 KB · Προβολές: 9
@Filiw
Αφού τα δοκιμάζει είναι πολύ καλό σημάδι.
Μην βιάζεσαι όμως να βγάλεις συμπεράσματα γιατί ακόμη είναι νωρίς.
Ο χρόνος θα δείξει αν θα έχουν αποδοχή.
Να κοιτάς προσεκτικά αν όντως τα τρώει η απλά τα βάζει στο στόμα του και μετά τα ρίχνει κάτω στο κλουβί.
 
Γενικα να προτιμας να μην τα θρυματιζεις,ειναι ηδη σε πολυ καλο μεγεθος για ενα Parrotlet.
Ο τεμαχισμος μια τροφης ειναι και αυτος μεσα στην διαδικασια.

Επισης να βαζεις μικροτερη ποσοτητα γιατι οταν υγρασιαζονται απο το περιβαλλον δεν τα προτιμουν πολλα πουλακια.
 
@Vada Ναι θα φανεί..Απλά συνήθως όταν δε θέλει με τίποτα κάτι δε μπαίνει καν στη διαδικασία να το μασήσει..Μόλις το θρυμματισα απευθείας άρχισε να δοκιμάζει.Μακαρι συνεχίσει:)
[automerge]1623942377[/automerge]
@Tony Forpus Συμφωνώ..Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό ,ότι κανονικά πρέπει να θρυμματισει μόνος του..Απλά επειδή δε τα πλησίαζε κάν τα εκανα έτσι μήπως και τα γευτεί και του αρέσουν.Επιασε μέχρι στιγμής..
Θα δω πως θα πάει και ίσως τα βάλω σε κανονική μορφή στη συνέχεια..
Ναι όντως πιάνουν πολύ γρήγορα υγρασία.Θα τα ελαττωσω σε ποσότητα.
 
Back
Top