Διατροφή Σταματησαν να τρωνε αυγοτροφη όταν εβαλα σπιρουλινα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takiskl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Καλημερα εχω ενταξει εδω και λιγες μερες στην διατροφη των πουλιων μου την σπιρουλινα μεσω της αυγοτροφης (ετοιμη με προσθετα απο εμενα). Παρατηρω ομως οτι τα πουλια εχουν σταματησει να καταναλωνουν την αυγοτροφη οπως πρωτα απο τοτε που εβαλα την σπιρουλινα. Μηπως μπορει να με συμβουλεψει καποιος τι να προσθεσω ακομα στην αυγοτροφη, ωστε να μετριασω την μυρωδια της σπιρουλινας η οποια και σαφως δεν ειναι αρεστη στα πουλια; Ευχαριστω.
 
Θα σου πρότεινα να βάλεις στην αρχή πολύ μικρή ποσότητα σπιρουλίνας μέσα στην αβγοτροφή ώστε να μη γίνει αντιληπτή. Στη συνέχεια να αυξάνεις σιγά σιγά τη δόση της σπιρουλίνας μέχρι να φτάσεις στην κανονική δοσολογία. Δεν χρειάζεται βιασύνη, ούτως ή άλλως μέχρι τώρα δεν έτρωγαν καθόλου σπιρουλίνα. :)
 
Εχεις δικιο, αλλα δυστυχως αναμιξα ολη την αυγοτροφη μου ηδη. Σε 1 κιλο αυγοτροφης εβαλα 2 κουταλακια του γλυκου σπιρουλινα. Δεν ξερω μηπως μπορω να βαλω κατι να "σπασει" η μυρωδια...
 
θυμαρι ή ριγανη που κανουν και καλο στην υγεια τους ισως; (αλεσμενα στο μουλτι με λιγη τροφη και μετα προσθεσε τα στο μιγμα). εχουν εντονη μυρωδια τα αιθερια ελαια τους. Ισως και γλυκανισο 😕εχει τη μυρουδια του ουζου.στην αμμο πουλιων εχει συνηθως και μοσχοβολαει
 
θυμαρι ή ριγανη που κανουν και καλο στην υγεια τους ισως; (αλεσμενα στο μουλτι με λιγη τροφη και μετα προσθεσε τα στο μιγμα). εχουν εντονη μυρωδια τα αιθερια ελαια τους. Ισως και γλυκανισο 😕εχει τη μυρουδια του ουζου.στην αμμο πουλιων εχει συνηθως και μοσχοβολαει

Δημητρη τους εχω ηδη βαλει μεσα θυμαρι και ριγανη, απλα δεν τα εχω αλεσει. Λες να προσθεσω περισσοτερο; Εσυ τι αναλογια βαζεις στο 1 κιλο αυγοτροφης; Δικο σου παλαιοτερο post ειχα διαβασει και αποφασισα να βαζω ριγανη και θυμαρι.
 
αν βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα σπιρουλίνας στην αυγοτροφή δεν την πλησιάζουν τα πουλιά επειδή δεν είναι εύγεστη!
 
αν βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα σπιρουλίνας στην αυγοτροφή δεν την πλησιάζουν τα πουλιά επειδή δεν είναι εύγεστη!


Περισσοτερη ριγανη και θυμαρι εννοω. Οχι σπιρουλινα βεβαια. Αφου ψαχνω τροπους να σπασω την μυρωδια της. 😉
 
καλημερα. Αν προσθεσης λιγη αυγοτροφη ακομα στην αναμικτη δεν θα αλλαξει η γευση καθολου;η η μυρωδια;
 
Δυστυχως φιλε Νικολα εχω ηδη αναμιξει ολες τις διαθεσιμες προμηθειες μου...
Αν παρω κι αλλη αυγοτροφη για να αναμιξω, φοβαμαι οτι θα εχω πολυ μεγαλες ποσοτητες σε σχεση με τα πουλια μου.
 
Δυστυχως φιλε Νικολα εχω ηδη αναμιξει ολες τις διαθεσιμες προμηθειες μου...
Αν παρω κι αλλη αυγοτροφη για να αναμιξω, φοβαμαι οτι θα εχω πολυ μεγαλες ποσοτητες σε σχεση με τα πουλια μου.

Πάρε ένα μικρό μέρος απο την αυγοτροφή σου, αυτό που θα καταναλώσουν σήμερα,
και τρήψε στο "χοντρό" του τρύφτη, μήλο και καρότο. Κάνε ένα μείγμα και δώστο.
Δεν θα το αφήσεις περισσότερο απο 5-6 ώρες. Περιμένουμε εντυπώσεις.
 
Ευχαριστω φιλε Μακη
Αυριο θα το εφαρμοσω γιατι αναχωρω για δουλεια.
Αυριο και οι εντυπωσεις!
 
Φιλε Μακη
οι πρωτες εντυπωσεις ειναι απογοητευτικες. Απο τα τρια ζευγαρια μονο το ενα εδειξε ενδιαφερον για το μειγμα. Τα αλλα δυο τιποτα... Και μαλιστα πιστευω οτι ετσι κι αλλιως ηταν καλυτερα ηδη τα πραγματα με το συγκεκριμενο ζευγαρι, γιατι ειχα αναμιξει διαφορετικη αυγοτροφη για αυτο και μαλλον ειχα βαλει λιγοτερη σπιρουλινα.
Μαλλον η μονη λυση που μου απομενει ειναι η παρασκευη νεου μιγματος αυγοτροφης με σαφως λιγοτερη σπιρουλινα μεσα. Θα πεταξω πολυ πραγμα, αλλα παθηματα-μαθηματα! ...
 
Τάκη συγνώμη για το off topic, αλλά τουλάχιστον μην την πετάξεις στα σκουπίδια. Βαλτην σε ένα μπωλάκι και προσφέρέ την στα αγρια πετούμενα... Ειναι πολύ καταδεκτικά, ιδιαίτερα τις χειμωνιάτικες μέρες που δεν βρισκουν εύκολα τροφή και μάλιστα τόσο θρεπτική σαν την αυγοτροφή με σπιρουλίνα.
 
Μαλλον η μονη λυση που μου απομενει ειναι η παρασκευη νεου μιγματος αυγοτροφης με σαφως λιγοτερη σπιρουλινα μεσα. Θα πεταξω πολυ πραγμα, αλλα παθηματα-μαθηματα! ...

Δυστυχώς.☹
Μάλλον η ποσότητα της σπιρουλίνας είναι
κάτι παραπάνω απο πολύ!
 
Τάκη συγνώμη για το off topic, αλλά τουλάχιστον μην την πετάξεις στα σκουπίδια. Βαλτην σε ένα μπωλάκι και προσφέρέ την στα αγρια πετούμενα... Ειναι πολύ καταδεκτικά, ιδιαίτερα τις χειμωνιάτικες μέρες που δεν βρισκουν εύκολα τροφή και μάλιστα τόσο θρεπτική σαν την αυγοτροφή με σπιρουλίνα.

συμφωνω. Μην την πεταξεις. 😉
 
Τάκη συγνώμη για το off topic, αλλά τουλάχιστον μην την πετάξεις στα σκουπίδια. Βαλτην σε ένα μπωλάκι και προσφέρέ την στα αγρια πετούμενα... Ειναι πολύ καταδεκτικά, ιδιαίτερα τις χειμωνιάτικες μέρες που δεν βρισκουν εύκολα τροφή και μάλιστα τόσο θρεπτική σαν την αυγοτροφή με σπιρουλίνα.


Τζωρτζινα μου
καταναλωνεται ηδη απο τα αγριοπουλια της γειτονιας μου! 😉
 
Δυστυχώς.☹
Μάλλον η ποσότητα της σπιρουλίνας είναι
κάτι παραπάνω απο πολύ!

Μακη μπορεις να μου δωσεις αναλογιες στο 1 κιλο εοιμης αυγοτροφης; Νομιζω οτι σε παλαιοτερο post ειχες γραψει 2 κουταλακια γλυκου στο κιλο. Διορθωσε με αν κανω λαθος.
 
Back
Top