Γενικά Σταυρωστε με

Να σου ζήσει το ζεύγος Παναγιώτη! 🙂Μην ξεχάσεις εκείνη την απελευθέρωση αγρίων πουλιών που συζητούσαμε! Ισχύει ακόμα;😛
 
Εφ`οσον το εχεις για καλο σκοπο(ζευγαρωμα κτλ)και οχι μονο για να το καταδικασεις σε αιχμαλωσια απλα για το τραγουδι του, δεν βλεπω κατι κακο. Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα. Να το χαιρεσαι.
 
Τα νεα της Αλεξανδρας:
Αν και ο Σκαρθακος μου την πηγαινε με χιλια και της εκανε ακροβατικα και κελαιδισματα αυτη παρολο που τα πηγαινε καλα μαζι του ειχε το νου της στο φευγιο και ηταν υπερκινιτικη και ανησυχη ειδικα οταν με εβλεπε

Σημερα λοιπον την απελευθερωσα προς μεγαλη θλιψη του σκαρθινου που καθεται και κλαιει απο το πρωι. Δεν τον αφησα και αυτον γιατι ειναι ηρεμος και δεν ξερω τι σχεση εχει με τη φυση μιας και ειναι εκτροφειου.
Θα του βαλω μια ολλανδεζα απο διπλα μπας και ξεχαστει

Η μικρη εγινε πυραυλος
καθησε σε ενα δεντρο εριξε δυο χαρουμενα; τιτιβισματα ενω δεν ειχα ξανακουσει τη φωνη της και μην την ξαναιδατε


ΜΦΧ
Πανος


ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΤΑΩ ΠΕΤΡΕΣ
 
Φίλε Παναγιώτη, νομίζω ότι πήρες την σωστή απόφαση. Μπορεί έξω οι κίνδυνοι να είναι πολλοί, και ειδικά μέσα στην πόλη, αλλά η σκαρθίνα έτσι έμαθε και θα το παλέψει. Να'σαι καλά και περιμένουμε νεώτερα από τον σκαρθάκο σου.
 
Φιλε μου Παναγιωτηκαι εγω εχω 4 αγρια 1 σκαρθι, λουγαρο, φανετο, καρδερινα, ολα ειναι πιασμενα απο την φυση, δεν τα επιασα εγω αλλα μεσα απο το site ειδα οτι δεν ειναι σωστο να τα εχω μονο για την δικια μου ικανοποιηση, αυτα αμα μπορουσες να τα καταλαβεις τη θα σου ελεγαν; (οπως και καθε αγριο ζωο)δεν θα ηταν ικανοποιημενο!Για αυτο εχω παρει την αποφαση μου τον ιουνιο να παω στο χωριο μου μονο και μονο για να τα αφησω!Για να εχουν ολο το καλοκαιρι να προσαρμοστουν!
 
Ειναι πολυ λεπτο το θεμα αυτο φιλε περα απο αστεια για πετρες απο τους αναμαρτητους.
Δεν ειναι ολοι που το κανουν για χρημα η με κακο σκοπο
υπαρχουν και πολλα παιδια που τα φροντιζουν και τα προσεχουν και εχουν σκοπο την αναπαραγωγη του ειδους η τις διασταυρωσεις και τα υβριδια χωρις κερδος.


Εισαι αξιος συγχαρητηριων για αυτο που θα κανεις το καλοκαιρι

ΜΦΧ
Πανος
 
H υπάρχουσα κατάσταση στην Ελλάδα δεν μας επιτρέπει να καταδικάζουμε ή να επευφημούμε κανέναν. Οπότε να σου ζήσει φίλε μου και να το χαίρεσαι.Άλλοι για το χόμπι τους σκοτώνουν ζώα που ήδη είναι λίγα, εσύ τουλάχιστον το κρατάς αιχμάλωτο για να του παρέχεις φροντίδα και αγάπη. Να το χαίρεσαι και να το αγαπάς.
 
ισως ειναι καλυτερα ετσι. μπορει να βρεις εκτροφειου για να ζευγαρωσουν. ας αφησουμε τα αγρια στη φυση που μπορουν και επιβιωνουν ευκολα (αν δεν βρεθει κανενας βλακας να τα πιασει) και να προσεχουμε και να διαιωνιζουμε το ειδος με σωστη αναπαραγωγη. καμμια φορα βεβαια μπορει να βγει κατι εξαιρετικο με επιλεκτικη διασταυρωση. Για αλλη μια φορα επραξες ΟΡΘΑ !
 
ΠΡΟΤΑΣΗ.. Κανε την αναπαραγωγη σου και αστο ελευθερο μετα...

Ορεστη θα τα αφηνα παρεα αλλα ο αρσενικος μου ειναι εκτροφειου εισαγωγης με το δακτυλιδι του με χαρτια απο πετ σοπ που ξερω και εμπιστευομαι.
Επειδη ειναι ησυχος και μου κανει και χαρες οταν με βλεπει δεν ξερω ποσο κοντινη ειναι η σχεση του με τη φυση και δεν ξερω εαν αυτος θα τα καταφερει ελευθερος.

Μεχρι να βρω θυληκια εκτροφης του χρονου θα δοκιμασω με καναρινα
κανουνε λεει ωραιο χρωματισμο


ΜΦΧ
Πανος
 
Back
Top