Αναπαραγωγή Στην αναπαραγωγή, πότε βάζουμε ασβέστιο στα καναρίνια;

Papadopoulos G

PB Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2014
Μηνύματα
505
Πόλη
Αρμένιο
Διαβάζοντας όλα όσα γράφονται εδώ Αυγα με διαφανο τσοφλι • PetBirds μου γεννήθηκαν αρκετές απορίες σχετικά με τα καναρίνια.
1. Πόσο απαραίτητο είναι το επιπλέον ασβέστιο;
2. Ποιο είναι καταλληλότερο (μάρκα) για τα καναρίνια και σε τι δοσολογία;
3. Πως θα καταλάβω οτι χρειάζονται τα πουλιά μου;
4. Δυστοκία θεωρείται και όταν καθυστερεί, παιδεύεται η θηλυκιά για να γεννήσει;
5. Τι θα πρέπει να κάνω αν όντως υπάρχει δυστοκία;
6. Ποιες τροφές πρέπει να βάζω για να καλύπτω τις απαιτήσεις τους σε ασβέστιο;
7. Οι πολυβιταμίνες αναπληρώνουν το ασβέστιο;
Πολλές οι ερωτήσεις που έκανα και ελπίζω να πάρω τις απαντήσεις σας.
 
1. Μετά το 2ο-3ο αυγό ΕΙΝΑΙ
2. Ασβέστιο σε υγρή μορφή (ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ)
3. Το θηλυκό στο πάτο με ανοικτά τα φτερά.Ακίνητο και με μισόκλειστα μάτια.
Αν το καταλάβεις, θα είναι αργά. Προληπτικά πάντα σουπιοκοκκαλο. (μετά πάς στο 1)
4. ΝΑΙ (Υπάρχουν διάφορα... Είδη)
5. Υγρό ασβέστιο στο στόμα, μέχρις ότου το αποβάλει, αν προλάβεις.
6. είπαμε ΣΟΥΠΙΟΚΟΚΚΑΛΟ - ΥΓΡΟ στην ποτίστρα στα μεσα της γέννας.
7. ΟΧΙ
 
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο; Και σε τι αναλογία;
Γιατί; Σκοπεύεις να το δοκιμάσεις;😀 Λάθος.. Παραγραφος.
Αυτό μάλλον ζητάς.
388-800x700_0.jpg
 
Αν χρειαστείς για περίπτωση δυστοκίας απ' ευθείας στο στόμα ΜΙΑ σταγώνα, με πιθανότητα επανάληψης μετα απο 10 λεπτά.
Στην ποτίστρα μετά το 2ο-3ο αυγό, 4-5 σταγώνες στην 70άρα.

Βρες απο το φαρμακείο ένα μπουκαλάκι με σταγονόμετρο. Θα σε εξυπηρετήσει
 
αν το πουλι τρεφεται σωστα δεν ειναι υπερβολη η επιπλεον χορηγηση υγρου ασβεστιου ακομη και κατα την αναπαραγωγη; Αν εχει αρκετα αποθεματα ασβεστιου μονο προβλημα μπορουν να προκαλεσει.
 
αν το πουλι τρεφεται σωστα δεν ειναι υπερβολη η επιπλεον χορηγηση υγρου ασβεστιου ακομη και κατα την αναπαραγωγη; Αν εχει αρκετα αποθεματα ασβεστιου μονο προβλημα μπορουν να προκαλεσει.
Ειδικά για το ασβέστιο στις μέρες ωοτοκίας και μόνο (δεύτερο τρίτο αυγό και μετά) ας γίνει μια εξαίρεση, για να καλυφθεί πιθανή έλλειψή του. Γιατί μιλάμε για κατάσταση ζωής και θανάτου του πτηνού που ωοτοκεί.
Και είναι δύσκολο να διαπιστώσουμε την έλλειψη ασβεστίου παρά μόνο όταν είναι (ίσως) πολύ αργά.
 
αν το πουλι τρεφεται σωστα δεν ειναι υπερβολη η επιπλεον χορηγηση υγρου ασβεστιου ακομη και κατα την αναπαραγωγη; Αν εχει αρκετα αποθεματα ασβεστιου μονο προβλημα μπορουν να προκαλεσει.
Η γνώση μου είναι εδώ.
Δυστοκία – έλλειψη ασβεστίου. | M. Gerolymatos-P. Moschogiannakis
 
Κυριε Μακη θεωρειτε οτι σε ενα πουλι στο οποιο κατα την διαδικασία αναπαραγωγής χορηγουμε πολύβιταμινη η οποια περιεχει ασβεστιο και d3 συν των υπολοιπων συστατικων της καθως και σουπιοκοκκαλο και αυγοτροφη με τα τσοφλια του αυγου θα πρεπει να δωθει συνεπικουρικα και επιπλεον υγρο ασβεστιο;
 
Οχι φυσικά. Οι μεγάλες δόσεις ασβεστίου και η μακρόχρονη χρήση του, έχει ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.
 
Αν χρειαστείς για περίπτωση δυστοκίας απ' ευθείας στο στόμα ΜΙΑ σταγώνα, με πιθανότητα επανάληψης μετα απο 10 λεπτά.
Στην ποτίστρα μετά το 2ο-3ο αυγό, 4-5 σταγώνες στην 70άρα.

Βρες απο το φαρμακείο ένα μπουκαλάκι με σταγονόμετρο. Θα σε εξυπηρετήσει

Μάκη μετά το 3ο αυγό που λές, για πόσες μέρες δίνεις ασβέστιο στην ποτίστρα στην θηλυκιά;
 
Eγω κύριε μακη πέραν του σουοιοκοκαλου που είναι μόνιμο προσθέτω και στην προετοιμασία τσοφλι από αυγο σε σκόνη.. Και μια φορά την εβδομάδα βάζω μια αυγοθήκη σουσάμι, μήπως υπερβάλω;
 
Eγω κύριε μακη πέραν του σουοιοκοκαλου που είναι μόνιμο προσθέτω και στην προετοιμασία τσοφλι από αυγο σε σκόνη.. Και μια φορά την εβδομάδα βάζω μια αυγοθήκη σουσάμι, μήπως υπερβάλω;
Kαθόλου. Μια χαρά.
 
Θα ήθελα την γνώμη σας … στην αυγοτροφή μου (κέικ ) βάζω 300mlγάλα χωρίς λακτόζη, στις ζευγαρώστρες έχω σουπιοκοκαλο και άμμο μόνιμα. Θα πρέπει να δώσω και ασβέστιο σε υγρή μορφή;
 
Θα ήθελα την γνώμη σας … στην αυγοτροφή μου (κέικ ) βάζω 300mlγάλα χωρίς λακτόζη, στις ζευγαρώστρες έχω σουπιοκοκαλο και άμμο μόνιμα. Θα πρέπει να δώσω και ασβέστιο σε υγρή μορφή;
Υπάρχουν περιπτώσεις πουλιών που μετά το πρώτο δεύτερο αυγό το ασβέστιο είναι επιβεβλημένο. Εξαρτάται από το καναρίνι, το μέρος και τις συνθήκες διαβίωσής του (ηλιακό φως ή είδος τεχνητού φωτισμού) που μας επιβάλουν κατά περίπτωση τη χρήση του. Η έλλειψή του όσο και η υπερδοσολογία οδηγούν σε εκτροφικές "αστοχίες" ακόμη και στο θάνατο.
Χρειάζεται μελέτη, διάβασμα και όρεξη για προσπάθεια ώστε να αποκτηθούν οι γνώσεις που θα καλύπτουν την πιθανή έλλειψη εμπειρίας...
Καλό διάβασμα... είσαι στον πιο καλά ενημερωμένο χώρο.
 
Back
Top