Αναπαραγωγή Στις ποσες μέρες εκολάπτονται τα lovebirds;

Katerina_

PB Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
140
Πόλη
Χανιά
Γεια σας..

21 Αυγούστου είδα το πρώτο αυγό των Lovebirds μου...
Σήμερα έχουμε 11 Σεπτέμβρη.. Δεν θα έπρεπε να έχει βγεί ένα τουλάχιστον απο τα 4 αυγά; 😕
 
Kατερινα μη βιαστεις να απογοητευτεις ουτε να απομακρυνεις τα αυγα! 😉

Τα αυγα των Lovebirds χρειαζονται 23-25 ημερες περιπου για να εκκολαφθουνε! ισως η στιγμη ειναι πιο κοντα απότι νομιζεις! Εχε τα αυτια σου ανοιχτα... :D περιμενουμε να μας πεις οταν... 😉
 
κανε και μια ωοσκοπηση να δεις α ειναι γονιμοποιημενα! Γιατι αμα ειναι ασπορα μην αφηνεις την θυληκια ετσι να ταλαιπωρειται τζαμπα...
 
Ακομη οι μερες τους δεν εχουνε περασει! Ειναι στην κρισιμη περιοδο και εγω θα σου προτεινα να μην τα πειραξεις καθολου ακομη!
 
Καλησπέρα σας.. ανέβασα τις φωτογραφίες απο τα αυγά μας...
Υπενθυμίζω οτι το πρώτο αυγό το είδα 21 Αυγούστου..
Ακούω την γνώμη σας..
😕
😎(
 

Συνημμένα

  • DSC00343.webp
    DSC00343.webp
    22,2 KB · Προβολές: 128
  • DSC00344.webp
    DSC00344.webp
    21,8 KB · Προβολές: 141
  • DSC00345.webp
    DSC00345.webp
    21,4 KB · Προβολές: 141
Να περιμενεις Κατερινα! 😉 Εαν ειναι ζωντανο το πουλακι θα βγει συντομα. :) Θυμασαι ημερομηνια απο το καθε αυγο; Εστω απο το πρωτο και το τελευταιο;
 
Εγω θα ελεγα να τα αφησεις. Εαν βγει το μικρο θα τα απομακρυνεις αμεσα εαν δε βγει τοτε ολα μαζι!
 
Os fenete

1. gonimo
2. zufio
3. zufio

Fis tous omos ola meza stin folia. Otan anoigei to proto min perneis ta ala dio. Fistous akoma kamia 4-5 meres na min borei i thiliki na "plakonei" to mikro.
 
Αλεξανδρε σωστο αυτο το να μεινουνε τα αυγα για να στηριζεται το μικρο αν βγει αλλα αν καποιο εχει χαλασει και σπασει μεσα στη φωλια δε μυριζει απαισια...
 
Otan einai mono ena i dio mikra, panta einai poli epikindino na ginete simia sta mikra otan kathete poli bari i thiliki.

Bebaios einai kalitero na allaseis ta zufio ayga me plastiki ayga. An den iparxoune plastiki ayga, kalitero na perno to risko na spai ena aygo kai mirisi, kai na min exoune problima ( spread legs ) ta mikra.
 
Καλημερα!

Σε περιπτωση που βγει το πουλάκι κ σπάσει κάποιο απο τα άσπορα αυγα, τι να κάνω;
Μπορώ να πιασω το πουλακι για να το βαλω καπου μεχρι να καθαρισω τη φωλια;
Ή θα εχω προβλημα με τους γονεις;
 
Καλησπέρα σας, σήμερα άνοιξα τη φωλιά για να δω τι γίνεται με τα αυγά.. Πέταξα τα 2 ζούφια απο τα 4 αυγά.. αυτό που είναι γόνιμο είδα οτι έχει κανει μυτούλα κ ένα ράγισμα στο πλάι.. λέτε να βγεί το πουλάκι;
 
μαλλον! Ποση ωρα εγινε αυτο; Ειναι πολλες ωρες ετσι;
 
Back
Top