Αναπαραγωγή Στοργικος πατερας ή επιβητορας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos L
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikos L

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2009
Μηνύματα
37
Πόλη
Αθήνα
Χριαζωμαι αμεση βοηθεια.
αμεση για το λογο οτι η καναρα εχει κανει ηδη το 4ο αυγο και η συμπεριφορα του αρσενικου ειναι η παρακατω
Δεν εχω δει τον αρσενικο να βατεβει αρα δεν ξερω αν τα αυγα ειναι ενσπορα.
Υπαρχει περιπτωση να εχω ενσπορο αυγο αυριο το 5 εαν υπαρξει;
τα χωριζω η οχι;
και αν ναι αποψε ή αυριο μετα απο καμια ωρα φως του ηλιου;
 
Εγώ Νίκο μου αν και δεν ασχολούμαι με καναρίνια, θα τον χώριζα από το κλουβί του θηλυκού. Δεν τον βλέπω καθόλου συνεργάσιμο.
 
Μαρια, ευχαριστω.
Μαλων προ τα εκει τινω κι εγω. αν και περιμενω και την αποψη της κοινωτητας.
 
Χριαζωμαι αμεση βοηθεια.
αμεση για το λογο οτι η καναρα εχει κανει ηδη το 4ο αυγο και η συμπεριφορα του αρσενικου ειναι η παρακατω

Δεν εχω δει τον αρσενικο να βατεβει αρα δεν ξερω αν τα αυγα ειναι ενσπορα.
Υπαρχει περιπτωση να εχω ενσπορο αυγο αυριο το 5 εαν υπαρξει;
τα χωριζω η οχι;
και αν ναι αποψε ή αυριο μετα απο καμια ωρα φως του ηλιου;
Αυτό που μπορώ εγώ να καταλάβω είναι πως βλέπω δυο μη συνεργάσιμα και άρα μη ζευγαρωμένα πουλιά.
Η άγρια συμπεριφορά του αρσενικού δεν είναι ιδιαίτερα καλή ένδειξη όπως και το ίδιο η μη αποδοχή από το θηλυκό. Προφανώς τα πουλιά βρέθηκαν απότομα στον ίδιο χώρο, χωρίς πιθανόν κάποια προετοιμασία και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε.
Τι κάνουμε τώρα?
Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο!
Διαχωριστικό ανάμεσα στο αρσενικό και το θηλυκό καναρίνι και αν δεν υπάρχει τοποθέτηση σε ένα πολύ κοντινό (αν γίνεται να ακουμπά) κλουβί.
Η συμπεριφορά του αρσενικού εγείρει κινδύνους και για τα αυγά αλλά και για τα μικρά, σε περίπτωση που τα αυγά είναι γόνιμα... Είναι δύσκολο να είναι γόνιμα αλλά όχι απίθανο , αφού αρκεί για γονιμότητα μια δυο ακόμη και βιαστικές επαφές.
Η απομάκρυνση του αρσενικού, θα δώσει ηρεμία στο θηλυκό για να συνεχίσει την επώαση των αυγών...ώστε να μπορέσουμε να δούμε και το αποτέλεσμα.
Τι κάνουμε στη συνέχεια?
Αφήνουμε το θηλυκό να επωάσεις 6-7 ημέρες τα αυγά του και στη συνέχεια ανάλογα με το αποτέλεσμα της ωοσκόπησης... μιλάμε εδώ.
Η κοινότητα που μας φιλοξενεί έχει πολλές φορές βρει λύσεις...
Εκεί που οι άλλοι απλά κάνουν εικασίες... εδώ λύνονται προβλήματα...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά...
Αλλά να ξέρεις, ακόμη και γι αυτά που δεν θα πάνε... εμείς θα είμαστε δίπλα σου.
Περιμένουμε νέα σου.
 
Δυστιχως ερχεσαι να επιβεβαιωσεις τως φοβους μου. Κι εγω πεστευω οτι μαλων ασπορα ειναι τα αυγουλακια.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το ταισμα μεταξυ τους (μαλων η θυλικια το δεχεται σαν βοηθεια και ο αρσενικος σαν ερωτικο καλεσμα) αν δεν ταιζωταν θα τα ειχα χωρισει αμεσως.
Ευτιχως ειναι σε ζευγαρωστρα και πριν απο καμια ωρα εχω βαλει ηδη το χωρισμα.
Οσω για την προετοιμασια ο αρσενικος κανει απο τελος Γεναρη (αυγουλακι, μηλο, μπροκολο, αυγοτροφη και μιχ σπορων 70% για καναρινια 30% για αγριοπουλα, και καπου καπου πολυβιταμινη στο νερο) και η θυλικια την ιδια προετοιμασια προφανως σε μικροτερο χρονικο διαστημα καμια 15αρια μερες απο σημερα.
Βαιβαια η απαντιση μαλων κρυβεται στη φύση καφως ειμασται εξωτερικοι και μας επιρεαζει ο καιρος και το φως.
Σε αντιθετη φαση βρισκεται το εταιρο ζευγαρι που εχω ακριβως απο πανω, 2 αυγα 1η μερα κλωσιματος(αφου σημερα δεν γενισε)
και ο αρσενικος αν και πιτσιρικας εχει βατεψει και των ειδα αλλα δυστιχως δεν το εχω καταγεγραμενο. (εχω σε vid το καλεσμα της θυλικιας αν καποιος θελει μπορω να το ανεβασω).
ευχαριστω για τις απαντισεις,
περιμενω και επανερχωμαι.
 
οχι δεν χριαζεται εφαρμογη απλα flashplayer που εχει και το youtube.
το ξαναεβαλα και βαζω και αλλα 2 που διχνους τη συμπεριφορα.

[url="https://www.dropbox.com/s/u3pk52lg12u73jx/Capture_20150306_1.wmv?dl=0]Dropbox - Capture_20150306_1.wmv[/URL]
οι υπολιποι τα βλεπουν κανονικα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
οχι δεν χριαζεται εφαρμογη απλα flashplayer που εχει και το youtube.

το ξαναεβαλα και βαζω και αλλα 2 που διχνους τη συμπεριφορα.



οι υπολιποι τα βλεπουν κανονικα;

Εγώ τώρα μπορώ να τα δω. Εντύπωση μου κάνει το ότι στο βίντεο Dropbox - Capture_20150306_2.wmv βλέπω ένα επιθετικό πουλί ενώ στο Dropbox - Capture_20150306_1.wmv βλέπω ένα εντελώς διαφορετικό πουλί, στοργικό που ταίζει το ταίρι του. Τι τον έπιασε άραγε και την κυνηγούσε έτσι; Θα τον χώριζα και εγώ... χθες, αν δεν έβλεπα να ταίζει το θηλυκό. Πιστεύω πως χρειάζονται τον χρόνο τους γιατί ο καιρός τα έχει μπερδέψει για τα καλά...
 
αυτο μου εκανε κι εμενα εντιπωση γι αυτο ανοιξα το threat,
ισως στο 1ο post να μην φαινεται τοσο αλλά στα αλλα 2 βιντεο... και ειναι ολα σημερα τραβηγμενα.
Δυστιχως μαλων ο αρσενικος "δεν αναγνωριζει" τα αυγα.😕
 
αυτο μου εκανε κι εμενα εντιπωση γι αυτο ανοιξα το threat,
ισως στο 1ο post να μην φαινεται τοσο αλλά στα αλλα 2 βιντεο... και ειναι ολα σημερα τραβηγμενα.
Δυστιχως μαλων ο αρσενικος "δεν αναγνωριζει" τα αυγα.😕
Δεν του δίνω και άδικο...
Η "κυρία μοιάζει να είναι αλλού"...😀
 
οπως δεν το πιστεψα κι εγω 4 κεφαλακια και μαλλον ταιζωνται και τα 4 απο το πρωι, απο τη θυλικια. Πριν λιγο εβγαλα το χωρισμα και ολα ησυχα την ταισε και ο αρσενικος χωρις εντασεις.
το ερωτημα τωρα ειναι το εξης: τα αφινω ενομενα για να βοηθαει ή καλυτερα μονη της;
 
Αντε φτιαξε μας τη μερα! Με το καλο στο κλαρι αυτα τα κεφαλακια :) Να τα παρατηρεις διακριτικα και οσο το δυνατον λιγοτερες ενοχλησεις τωρα!
 
τι φρουτα και λαχανικα δινουμε τις πρωτες μερες; δεν μπορω να βρω το θεμα.
 
Αυγο. Οταν περιπου γινουν 7 ημερων τα μωρα μηλο. Οταν γινουν περιπου 10 αρχισε χορτα και λαχανικα.

Εγω μηλο δινω απο τη 2-3 μερα βεβαια.
 
Τα εχω καμια ωρα χωρις το χωρισμα και μονο ταισμα και ηρεμια βλεπω.
υπαρχει περιπτωση να ξεκινισουν παλι οι τσακομοι;
Ή δεν εω φοβο; (για καμια ωρα ακομη μπορω να τα παρακολουθω)
 
Back
Top