Αναπαραγωγή Στοργικος πατερας ή επιβητορας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos L
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ερωτηση ξανα:
στο αλλο ζευγαρι που ημουν και σιγουρος(τρομαρα μου😛) οτι τα αυγα ηταν βατεμενα. τωρα που τα κοιταξα το ενα δεν ειχε καθολου αναπτυξη και το αλλο ηταν κολημενω στο νιμα(μαλων χηπημενο, δεν ειδα κατι μεσα)

Υπαρχει πιθανοτητα να βαλω τα δυο πουλακια απο τα 4 στην αλλη φωλια (φωβαμαι μηπως δεν ταιζονται, καλλα αν και βγηκαν ολα σημερα υπαρχει διαφορα στο μεγεθος) για να εχουν και ποιο ευκολο εργο οι καναρες και ποιο πολες πιθανοτητες να ζησουν τα μικρα;
Ή αυτο ειναι παρακυνδινευμενο και θα εχω αντιθετα αποτελεσματα;

οι μερες ταιριαζουν σημερα-αυριο θα περιμενα νεοσους.
οι καναρες ειναι προταρες (δεν ξερω αν επιρεαζει)
 
Υπαρχει πιθανοτητα να βαλω τα δυο πουλακια απο τα 4 στην αλλη φωλια (φωβαμαι μηπως δεν ταιζονται, καλλα αν και βγηκαν ολα σημερα υπαρχει διαφορα στο μεγεθος) για να εχουν και ποιο ευκολο εργο οι καναρες και ποιο πολες πιθανοτητες να ζησουν τα μικρα;
Ή αυτο ειναι παρακυνδινευμενο και θα εχω αντιθετα αποτελεσματα;
Να τα αφήσεις όπως είναι...
Οι αλλαγές δεν είναι πάντα για καλό.
 
Θα τα αφησω. Απλα δυστιχως το χωρισμα μπηκε ξανα γιατι ειχαμε μια ψιλοενταση. Οποτε ολο το βαρος πευτει στο θυλικο.
Αλλα αφου δεν χρησιμοποιησα ουτε πλαστικα αυγα αλλα ουτε εκανα ωοσκοποιση... Θα τα αφισω να εξελιχθουν ωπος τα παει η μοιρα...

Ευτιχως πεσαμε και οι δυο εξω στις προβλεψεις μας κ. Γιαννη, με το συγκαικριμενο ζευγαρι.
Βαιβαια μενει ανεξιγητη η συμπεριφορα του αρσενικου(θα τον αφισω 4-5 μερες μονο του και βλεπουμε.
 
Το να πέσεις μέσα ή έξω είναι εύκολο. Γιατί δεν υπάρχουν κανόνες...
Κάθε ευχάριστη και μη αναμενόμενη εξέλιξη... αποτελεί μια όμορφη έκπληξη... και ως τέτοια ας την ευχαριστηθούμε.
 
Ο αρσενικός τάισε τα μωρά; Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις μαζί το ζευγάρι απλά να παρατηρείς διακριτικά και από μακριά και να παρέμβεις άμεσα αν δεις να τσακώνονται συνεχώς ή αν δεν την αφήνει να ταίσει τα μικρά.. Τώρα αν πήγαν και τα δύο να φάνε αυγό και ψιλοαγρίεψαν δεν το θεωρώ ιδιαίτερο λόγο να τα χωρίσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αλίκη ο αρσενικος ταισε τη θυλικια και οχι τα μικρα. Αν ταιζε και τα μικρα λογικα θα ηταν ποιο υσηχα τα πραγματα. Δυστηχως δεν υπαρχει σημερα χρονος για παρατηρηση(αυριο μαλων ) επισης δεν υπαρχει και η πολιτελειαγια οπτικη επαφη απο ασφαλης αποσταση(στενο μπαλκονι) γι αυτο και η καμερα.
Ευτιχως μεχρι στιγμης η θυλικια ειναι ακουραστη:) και με τα 4 κεφαλια αλλα και σχολαστικη με την καθαριοτητα τους.👍
Βαιβεα πιστευω οτι ο αρσεμικος δεν θα ιρεμισει σε αυτη τη γενα.
 
Αλίκη ο αρσενικος ταισε τη θυλικια και οχι τα μικρα. Αν ταιζε και τα μικρα λογικα θα ηταν ποιο υσηχα τα πραγματα. Δυστηχως δεν υπαρχει σημερα χρονος για παρατηρηση(αυριο μαλων ) επισης δεν υπαρχει και η πολιτελειαγια οπτικη επαφη απο ασφαλης αποσταση(στενο μπαλκονι) γι αυτο και η καμερα.
Ευτιχως μεχρι στιγμης η θυλικια ειναι ακουραστη:) και με τα 4 κεφαλια αλλα και σχολαστικη με την καθαριοτητα τους.👍
Βαιβεα πιστευω οτι ο αρσεμικος δεν θα ιρεμισει σε αυτη τη γενα.
Αυτό είναι και το φυσιολογικό στις πρώτες μέρες ζωής των νεοσσών.
Δηλαδή ο πατέρας μεταφέρει στη μητέρα τροφή και αυτή με τη σειρά της στα μικρά. Έτσι δεν τα εκθέτει σε κίνδυνο από πτώση θερμοκρασίας των μικρών, κρατώντας τα πάντα ζεστά.
Αργότερα όταν τα μικρά περάσουν τις 8-9 μέρες η μητέρα θα φεύγει συχνότερα και ο πατέρας θα αναλάβει (θα το δεις) να ταΐσει τα μικρά...
Κάποια στιγμή αυτό το καθήκον περνά από τη μητέρα στον πατέρα αν όχι αποκλειστικά... σχεδόν το περισσότερο.
Εγώ αντίθετα με σένα πιστεύω πως και θα ηρεμήσει και θα γίνει όσο στοργικός χρειάζεται... Οι κινήσεις του αυτό δείχνουν.
Εσύ να βρίσκεις τρόπους να μας περιγράφεις την εξέλιξη με τακτική ενημέρωση.
 
Με λιγη υπομονη απο μερως μου και με παρατηρηση τις επομενες μερες θα μαθουμε.
Μια λιγο ασχετη ερωτηση με το θεμα:
Υπαρχει πιθανοτητα τα μικρα να βγουν ανοιχτοχρωμα; στα 2 απο τα 4 οι "τριχες" στο κεφαλι ειναι σκουρες(λογικο) αλλά στα αλλα 2 ειναι ασπρες.
 
Οι γονες ειναι οι γονεις του βιντεο για το συγκαικριμενο ζευγαρι πρωκειται. Αυτο ειναι το περιεργο.
 
Υπαρχει πιθανοτητα τα μικρα να βγουν ανοιχτοχρωμα; στα 2 απο τα 4 οι "τριχες" στο κεφαλι ειναι σκουρες(λογικο) αλλά στα αλλα 2 ειναι ασπρες.
Να βγουν όλα ανοιχτόχρωμα (κίτρινα, λευκά κτλ) αποκλείεται. Να βγάλουν λίγες τρίχες κίτρινες στο κεφαλάκι ως κοινά καναρίνια που είναι ναι παίζει ως πιθανότητα.
 
Τελικα παιδια πολυ διστροπος ο αρσενικος.
χτες το βραδυ τα αφισα χωρις χωρισμα.
το πρωι (10 παρα) που πηγα να βαλω αυγο και νερο, η θυλικια ηταν στο πατο του κλουβιου, τρομαγμενη και στην κοιλια σαν να ηταν βρεγμενη, τα μικρα νηστικα και μαζεμενα. Των χωρισα αμεσως και προγκισα τη θυλικια να ανεβει (μου φανηκε σαν να κουτσενει) ευτιχως πηγε στη φωλια, τα σκεπασε για 30-40 λεπτα και μετα τα ταισε(μαλων υπαρχει μια απωλεια).
Νομιζω οτι ο αρσενικος "αναστατωνεται" κυριως τις κρισιμες ωρες οταν ξυμερωνει και στο σουρουπο.
χτες ολη μερα δεν ταισε τα μικρα, αλλα ταιζε τη θυλικια κι εφευγε, σημερα μπορω για κανα 2ωρο να βγαλω το χωρισμα αλλα δεν ξερω τι αντιδρασεις θα εχουμε.
Η θυλικια θα μπορεσει να τα μεγαλωσει 10-11 μερες ακομα που θα αρχισουν να ψιλοτρωνε μονα τους;
Αν αποφασησω να αλλαξω αρσενικο για 2ή γενα ποτε πρεπει να γινει;

Σωρι για της πολες ερωτησεις αλλα πολυ με εχει ζωρισει αυτο το πουλι.
 
σημερα μπορω για κανα 2ωρο να βγαλω το χωρισμα αλλα δεν ξερω τι αντιδρασεις θα εχουμε.
Δοκίμασε το και κάτσε να τα παρατηρήσεις.

Η θυλικια θα μπορεσει να τα μεγαλωσει 10-11 μερες ακομα που θα αρχισουν να ψιλοτρωνε μονα τους;
Δεν νομίζω να έχει θέμα.

Αν αποφασησω να αλλαξω αρσενικο για 2ή γενα ποτε πρεπει να γινει;
Αν αποφασίσεις να αλλάξεις αρσενικό θα πρέπει να μείνει μόνη της και να τα μεγαλώσει μόνη της η κανάρα τα μικρά για να μην δεθεί με τον αρσενικό. Μόλις τα μικρά απογαλακτιστούν, τα βάζεις σε ένα κλουβί μόνα τους και βάζεις με χώρισμα τον άλλο αρσενικό να γνωριστεί με την καναρά και να κάνουν μαζί τη 2η γέννα!
 
Δοκίμασε το και κάτσε να τα παρατηρήσεις.
Για καμποση ωρα τα πηγαν πολυ καλα (μεχρι και στα μικρα εδωσε φαι καπως φευγαλαια) ωσπου αρχισε να την κινιγαει παλι και μπηκε και παλι το χωρισμα.

Αν αποφασίσεις να αλλάξεις αρσενικό θα πρέπει να μείνει μόνη της και να τα μεγαλώσει μόνη της η κανάρα τα μικρά για να μην δεθεί με τον αρσενικό. Μόλις τα μικρά απογαλακτιστούν, τα βάζεις σε ένα κλουβί μόνα τους και βάζεις με χώρισμα τον άλλο αρσενικό να γνωριστεί με την καναρά και να κάνουν μαζί τη 2η γέννα!

τα ερωτηματα μου ειναι χρονικα:
τον βγαζω τωρα (μικρα 6 ημερων);
τον βγαζω αργότερα;
τον βγαζω και βαζω τον αλλο με χωρισμα;
Ή τα αφηνω με την ελπιδα οτι στη 2η γενα θα στρωσει;
εχει καποιος προσοπικη εμπιρια;

να σημειωσω οτι στον αρσενικο εχω σταματησει το αυγο απο την 9η 10η μερα κλωσιματος(μπορει και νωριτερα), και τρωει μονο οταν τα ενωνω. ( Α! ρε τι σου κανουν τα χωριατικα αυγα:D πυραυλος εγινε)

😕ζωρικο πουλι ουτε αγριοπουλο να ηταν!
 
τα ερωτηματα μου ειναι χρονικα:
τον βγαζω τωρα (μικρα 6 ημερων);
τον βγαζω αργότερα;
τον βγαζω και βαζω τον αλλο με χωρισμα;
Ή τα αφηνω με την ελπιδα οτι στη 2η γενα θα στρωσει;
εχει καποιος προσοπικη εμπιρια;
Αν βάλεις άλλο αρσενικό πρέπει να τα μεγαλώσει μόνη της η κανάρα τα μωρά. Αλλιώς μπορεί να μην δεχτεί τον δεύτερο αρσενικό γιατί θα έχει ήδη δεθεί με τον συγκεκριμένο. Αν τελικά θέλεις στη δεύτερη γέννα άλλο αρσενικό, όπως σου είπα μόλις απογαλακτιστούν τα μικρά (μιας και μόνο η μαμά θα ταίζει) θα βάλεις το δεύτερο αρσενικό με χώρισμα για να γνωριστεί το νέο ζευγάρι. Εσύ αποφασίζεις... :) Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι θα στρώσει στην επόμενη γέννα.. Έτσι είναι ο χαρακτήρας του.
 
Αρα λες πρεπει απο τωρα να μην εχει οπτικη ουτε με τον ενα ουτε με τον αλλο...

Δυσκολο το δηλημα.
Απο τη μια θελω να δω αν θα στρωσει (εχω και την ελπιδα οτι μετα τις 8-9 μερες θα αρχισει να φροντιζει τα μικρα που ειπεκαι ο κ. Γιαννης) και να παρω κι αλλα πουλακια απο αυτον.
Και απο την αλλη ο αλλος(αν τον δεχθει η καναρα) πριν απο 2 χρονια εκανε 2 γενες και ταιζε φουλ και ειμαι και περιεργο να δω πως θα βγουν τα μικρα.
Βαιβαια δεν ξερω πως θα αντιδρασει η θυλικια αν εξαφανισω τον αρσενικο αλλα παρ ολα αυτο τον ακουει σε διπλανο κλουβι, αν θα φτιαξει φωλια οταν απογαλατηστουν οι νεοσοι ή νωριτερα.
Μαλων θα κανω υπομονη μεχρι το σ/κο για να ξανακωψω αντιδρασεις, ισως ηταν βιαστικο να τα αφησω να ξημερωσουν χωρης το χωρισμα.

Αυτο καπως ειναι το σκεπτικο λιγο εως παρα πολυ μπερδεμενο.
Παντως ευχαριστω ολους για την βοηθεια.
 
Αν από τη συμπεριφορά του πηγάζει κίνδυνος για τα μικρά να τον κρατήσεις μερικές μέρες ακόμη χώρια..
Αν τώρα απλά την κυνηγάει χωρίς επιπτώσεις στο τάισμα των μικρών να τον αφήσεις..
Να ξέρεις πως έλεγχο για το αν είναι ταϊσμένα τα μικρά δεν τον κάνουμε παρακολουθώντας τους γονείς αλλά κοιτώντας τους νεοσσούς, αν έχουν γεμάτο το "λαιμό" με φαγητό ή όχι.
 
Back
Top