Ασθένειες Στράβωσε το ποδαράκι της κανάρας μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eles
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eles

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2023
Μηνύματα
6
Πριν 3 εβδομάδες περίπου άρχισε να σηκώνει το ποδαρακι της και να κάθεται στο ένα. Είχε κάτι σαν πληγή κοντά στο νυχάκι της. Ξεκινήσαμε επιθολ 3 φορές την εβδομάδα..και σήμερα είδα αυτό.. τι να κανω;; έχω αγχωθεί πολύ! Να συνεχίσω την κρεμα;;; με το ζόρι στέκεται στο ένα ποδαρακι..έχει στρώσει το δαχτυλακι της..τι μπορώ να κανω;;;; 20230622_221421.webp
 
@Irene chatzimichail όχι δεν έχω πάει.. το είδε ένας γνωστός που ασχολείται και μου είπε πως είναι ποδαγρα..
 
Καλημέρα. Πρόκειται για ευλογιά. Έχει βέβαια και ακάρεα στα πόδι (φαίνεται από τις φολίδες κιτρινωπού χρώματος), αλλά αυτό δεν είναι η προτεραιότητα αυτήν τη στιγμή.
Διάβασε το άρθρο .... https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιός-της-ευλογιάς-στα-πτηνά.17710/
Πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν τα ακόλουθα:

Επίσης σου παραθέτω λίστα πτηνιάτρων, στην περίπτωση που θέλεις να το κοιτάξουν:

 
@ianos καλημέρα,ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε..ποια είναι τα επόμενα βηματα; γιατί σήμερα λόγο δουλειάς δεν ξέρω αν θα προλάβω να το πάω στον πτηνιατρο
 
Μία πολύ καλή πτηνίατρος είναι η Δουκάκη, την οποία συνιστούν πολλά μέλη εδώ. Βέβαια είναι στον Πειραιά. Αλλά από ό,τι καταλαβαίνω οι πτηνίατροι δουλεύουν και Σάββατα. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από κάποιον στα Βόρεια Προάστια ώστε να σου πω...μπορεί κάποιο άλλο μέλος @Sissy , εσύ που έχεις επισκεφτείς κάποιους, μήπως μπορείς να συστήσεις;
 
Είχα πάρει στο νέο Ηράκλειο στον κύριο μαντακα και μου είχαν πει πως πλέον δεν αναλαμβάνουν..δουλεύω και αύριο..οπότε η απόσταση είναι ένα θέμα..
 
@Sissy , εσύ που έχεις επισκεφτείς κάποιους, μήπως μπορείς να συστήσεις;
Την Πατρίτσια Γκρέυ στη Λεωφ Μεσογείων (στάση μετρό Χολαργός).
Εύχομαι περαστικά!!
 
Θέλει αρκετή φροντίδα το πουλάκι πέρα από τα ακάρεα( οι φολίδες σαν λέπια που φαίνεται να έχει στα ποδαράκια του που είναι πιο κίτρινα από το υπόλοιπο πόδι) θέλει αντιμετώπιση της ευλογιάς, εγώ έβαζα κρέμα μπεταντιν στο πόδι και erythromycin στο νερό (με συνταγή γιατρού) και κάποιο αυτοσχέδιο νάρθηκα για το ποδαράκι,κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι είναι πολύ λερωμένο από κουτσουλιές με φαγωμενη ουρά , επίσης θέλουν κόψιμο τα νυχακια του (ενδέχεται να είναι ένας από τους λόγους που στραβωσε το ποδαράκι επειδή δεν πατάει σωστά,αν κρίνω και από το ότι είναι βρώμικο ίσως περνάει αρκετή ώρα στο πάτωμα και αυτό είχε σαν επίπτωση να στραβωσει)
Αυτό εικάζω.
Ο κτηνίατρος είναι αναγκαίος, αυτά από εμένα 😅
 
Back
Top