Φροντίδα Στρεσαρισμένο φανετοκάναρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rita87
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rita87

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2022
Μηνύματα
15
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλημέρα σε όλους,

έχω ένα φανετοκάναρο, περίπου 2 χρόνια, ηλικίας 2 ετών.
Σήμερα, μου φαίνεται πως έχει γίνει ένα ανήσυχο πουλί, που όταν "ξυπνάει" το πρωί και έως να πέσει το φως και "κοιμηθεί" θα κελαηδήσει ναι, αλλά κάνει στα ενδιάμεσα ένα μονότονο "κρρρρ" που κρατάει σε διάφορους χρόνους. Δηλαδή: κρρρ-κρρρρρρ-ΚΡΡΡΡΡΡΡ-κρρρ. Αυτό είναι αφ'ενός ενοχλητικό για όποιον τον ακούει, γιατί έχει ένταση όλη μέρα, είτε είναι μεσα είτε είναι έξω, κυρίως όμως ανησυχητικό για τον ίδιο.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
1) Τον απέκτησα Γενάρη 2020, οπότε τον είχα στο δωμάτιο γραφείου
2) Θέση κλουβιού -μετακίνηση: τον έβγαζα στο μπαλκόνι πολύ νωρίς, για να τον βλέπει λίγο ο ήλιος (μπαλκόνι ΒΑ). Όλα μια χαρά, ήταν ήρεμος και κελαηδούσε πολύ. Εν συνεχεία με την καλυτέρευση του καιρού άρχισα να τον βγάζω στο μπαλκόνι συχνότερα, για περισσότερη ώρα. Όμως και το καλοκαίρι δεν τον άφηνα το βράδυ έξω. Έχει θόρυβο η περιοχή και φώτα από πλατεία (όσες φορές τον τσέκαρα, δεν κοιμόταν ακόμα και αν ήταν η ώρα μία).
Το μπες-βγες σίγουρα τον έχει ταράξει, πόσο μάλλον επειδή είμαστε δύο, με διαφορετική άποψη για το πού πρέπει να είναι το κλουβί, με αποτέλεσμα να βγαίνει καθημερινά έξω μέχρι το απόγευμα -και αναλόγως τον καιρό πάντα- και βράδυ να μπαίνει μέσα.
3) Του άνοιγα το κλουβί-πετούσε στο δωμάτιο, μια χαρά.
4) Του έχω προστατευτικό για προστασία από ελεύθερα πουλιά, του έχουν έρθει κατά καιρούς (από σπουργίτια μέχρι περιστέρια). Μήπως τρόμαξε και από αυτό.

Θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να σχηματίσει εικόνα να μάθω αρχικά τι είναι αυτό το κρρρ κρρρρ, και αν δεν είναι κάτι νορμάλ, τι μπορώ να κάνω.
Ευχαριστώ πολύ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει αντιγράψει φωνές από τα άγρια.
Δοκίμασε να του βάλεις να ακούει φωνές από καναρίνια από το you tube.
Επίσης άκουσε φωνές από Φανέτο στο youtube για να συγκρίνεις με το ήχο που κάνει το δικό σου.

Για να γλιτώσεις τα μέσα - έξω αφού έχεις και προστασία μπορείς να σκεπάζεις την προστασία με ένα σκούρο ύφασμα για να κοιμάται σωστά το βράδυ.
 
Αυτό με τα άγρια δε το σκέφτηκα. Με φανέτο ό,τι βρήκα από ytube δεν μου κολλάει, αλλά μπορεί να ακούει από έξω κάτι. Θα δοκιμάσω να του βάζω εκπαιδευτικά μήπως ξεκολλήσει.
Το "σκέπασμα" είναι νομίζω το επόμενό μου βήμα, τώρα που φτιάχνει και ο καιρός.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 
Επίσης τώρα τον βλέπω ότι δαγκώνεται, δαγκώνει τα νύχια του με το ράμφος, και την ουρά του. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τι είναι αυτό το κρρρ κρρρρ
Έχεις ένα υβρίδιο. Που σημαίνει ότι "λέει" ότι ακούει.
Ζητάς βοήθεια για φωνή πουλιου χωρίς να έχεις βίντεο. Το κρρρ κρρρρ το έχει το φανετο το έχει ο φλωρος το έχει και το τουρλί. Σε διαφορετικό τόνο.
Βάλε βίντεο για αρχή να δουμε τις φωνές.
Βάλε φωτογραφίες του πουλιου να δουμε ποδια και ουρά.
Αν είναι θέμα stress γιατρό δεν χρειάζεσαι.
Το πουλι δεν είναι αξεσουάρ. Είναι ζωντανός οργανισμός. Αν θελεις να το έχεις μέσα το βράδυ θα το έχεις πληρες καλυμμένο ώστε να μην βλέπει το διαφορετικό μέρος που θα μπαίνει(εφ όσον δεν μπορειτε να βρείτε σταθερό μέρος). Και νωρίς το πρωι το βγάζεις έξω.
 
Βάλε βίντεο για αρχή να δουμε τις φωνές.
εδώ το λινκ για σύντομο βίντεο:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@rita87
Για την φωνή του δεν γνωρίζω να σου πω κάτι με σιγουριά.
Είσαι σίγουρη ότι είναι αρσενικό ;

Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι χρειάζεται τις ώρες που βρίσκεται στο μπαλκόνι,
το κλουβί να βρίσκεται μέσα σε μία κλούβα προστασίας για τα αρπακτικά.
Κάτι σαν αυτό.
Είναι πολύ επικίνδυνο και κάποια στιγμή μπορεί να αποβεί μοιραίο, να βρίσκεται στην βεράντα χωρίς κάποιο προστατευτικό πλέγμα.
 
Να το παρουμε λίγο από την αρχή;
Γτ νομίζω ότι σε απασχολει το level 20(φωνη) ενώ δεν έχεις βρει λυση για το level 1(φυλο).
Ξεκινάμε με τη λογική.
Το πουλι δεν καταλαβαίνει τις κινήσεις που κάνουμε ακόμα και αν είναι προς όφελός του. Βρες ένα μέρος μέσα στο σπίτι όπως σου είπα(καλυμμένο) κλουβί και ένα σίγουρο μέρος έξω από το σπίτι. Θα είναι το ίδιο ακριβώς. Το προστατευτικο ή θα το έχεις μόνιμα ή καθόλου. Πρέπει να συνηθίσει την παρουσια του. Πάνω δεξιά και αριστερά θα το καλυψεις με λίγο λιόπανο που βάζουμε στις ελιές ( 1 ευρώ κοστος το μέγεθος που χρειάζεσαι) για μα αισθάνεται λιγότερο εκτεθημενο.
Μπες στο youtube για να δεις πως να πιασεις το πουλι και στείλε μας μια φωτογραφία το μόριό του.
Άλλαξε το κλουβί γιατί όπως βλέπεις δεν χωράει. Πάρε μια κινεζική 40αρα ζευγαρωστρα με αποσπωμενη σχάρα και πατο. Κάνε όλα αυτά και τα ξαναλέμε.
Γιατί με λόγια του αέρα θα Ξεμαδηθει το πουλι.
 
Καλημέρα,
Αρχικά να πω ότι δεν γνωρίζω από καναρίνια, μου έδωσαν κάποιες οδηγίες και τις ακολουθώ.
Δεύτερον σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Σε συνέχεια:
1. το πουλί είναι αρσενικό χωρίς αμφιβολία. Κελαηδάει. Και τώρα μ'αυτόν τον ήχο, πάλι κελαηδάει μέσα στη μέρα όπως είπα και στην αρχική ανάρτηση. Δεν κάνει μόνο αυτόν τον ήχο.
2. Το κλουβί του είναι 35x40x23. Σε τρία πετ σοπ που ρώτησα μου είπαν ότι είναι φυσιολογικές διαστάσεις και να μην ξεκινήσω από το κλουβί.
3. Τον είχα έξω αυτή την εβδομάδα με το προστατευτικό συνέχεια και καλυμμένη την άνω πλευρά και λίγο τις πλαϊνές. Το κάνει πάλι. Οπότε πιστεύω ότι και αυτό είναι άσχετο.
Ρώτησα στο φόρουμ καλοπροαίρετα, γιατί και σε κτηνίατρο που ρώτησα κανείς δεν λέει κάτι συγκεκριμένο, και ο ήχος που κάνει είναι παράνοια να το έχεις όλη μέρα.
Ίσως κάτι άλλο τον ενοχλεί-παθολογικό- που πρέπει να το δει κάποιος από κοντά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο!
 
@rita87

Ακριβώς το ανάποδο θα πρέπει να συμβαίνει,ξεκινάμε από το κλουβί και την καταλληλότητα του.

Το πουλάκι όμως αυτό που περιγράφεις δεν το κάνει ούτε από στρες,ούτε λόγω κλουβιού,ούτε λόγω προστατευτικού ή μη του κλουβιού.
Σωστά εχεις μαντέψει ότι όλα αυτά είναι άσχετα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι από κάπου "αρπαξε" κάποια φωνή και την αναπαράγει.
Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο με καρδερίνα η οποία αναπαρήγαγε έναν μονότονο σφύριγμα πολλές ώρες την ημέρα,αλλά εξαιρετικά ενοχλητικό καμία σχέση με τον ήχο που ακούς εσύ.

Η λύση στην δική μου περίπτωση ήταν να χαρίσω το πουλάκι γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Διαφορετικά δοκιμάζεις την υπομονή σου!
 
Σε τρία πετ σοπ που ρώτησα
Όλα ευλογα αυτά που λες. Το pet shop είναι μαγαζί. Πουλάει πράγματα. Οποτε θα σου πει τα παντα προκειμένου να πουλησει.
Το θέμα είναι: Να καταλάβεις εσυ αν το υβρίδιο που έχεις είναι αρσενικό και πως θα καταλάβεις αν όντως είναι.
Και μετά όλα τα αλλα που έχουν σειρά.
 
Όλα ευλογα αυτά που λες. Το pet shop είναι μαγαζί. Πουλάει πράγματα. Οποτε θα σου πει τα παντα προκειμένου να πουλησει.
Το θέμα είναι: Να καταλάβεις εσυ αν το υβρίδιο που έχεις είναι αρσενικό και πως θα καταλάβεις αν όντως είναι.
Και μετά όλα τα αλλα που έχουν σειρά.

Μα -και- κελαηδάει. Εκτός αν μου λες ότι τα θηλυκά υβρίδια κελαηδάνε.
 
Μα -και- κελαηδάει.
Η μόνη λύση είναι να προσπαθήσεις να το εκπαιδεύσεις με φωνές από το διαδίκτυο, να του βάζεις να ακούει πρωινές και απογευματινές ώρες όποτε έχεις χρόνο.
Ειδικά κατά την περίοδο της πτερόρροιας το καλοκαίρι είναι πιο δεκτικά στην εκπαίδευση.
 
Μα -και- κελαηδάει. Εκτός αν μου λες ότι τα θηλυκά υβρίδια κελαηδάνε.

Από την στιγμή που "πλεκει" φωνή και κάνει γυρίσματα είναι αρσενικό.
 
Back
Top