Γενικά Συγκριση ισχυος δαγκωματος παπαγαλων

παιδια εχω κατι σημαδια ακομα απο τον αλεκο μου (ζακο)μετα απο ενα χρονο τωρα ανεβενει στο χερι μου και παλι παει να πιαστει οταν φοβατε και μετα καταλαβαινετε αχ αχ αχ αχ ακομα ενα σημαδι...
 
εγώ έχω έναν άφρικα γκρέυ ο οποίος κατά καιρούς... Μου έχει βγάλει τούφα από τα μαλλιά-νομίζει οτί είναι παιχνίδι..φετίχ του είναι να τσιμπάει με δύναμη και να ανεβαίνει πάνω σε ξυπόλητα πόδια.. Μια φορά και ενώ καθόταν ησυχος επάνω στο κλουβάκι του είπα να τον μεταφέρω μαζί με το κλουβί στην κουζίνα-γιατί κάθε μεσημέρι εννοείται ότι θα φάμε όλη η οικογένεια μαζί και ο αλέκος και ξαφνικά μου δαγκώνει το χέρι με όλη την δύναμη του κ μου έβγαλε κανονικά κομμάτι.. Απίστευτος πόνος και απίστευτα δυνατό ράμφος. Αλλά ξέρω ότι δεν τα κάνει επίτηδες, νομίζει ότι είναι παιχνίδι να με βλέπει να χοροπηδάω σε όλο το σπίτι από τον πόνο κάθε φορά που με δαγκώνει!birds...
 
εγώ έχω έναν άφρικα γκρέυ ο οποίος κατά καιρούς... Μου έχει βγάλει τούφα από τα μαλλιά-νομίζει οτί είναι παιχνίδι..φετίχ του είναι να τσιμπάει με δύναμη και να ανεβαίνει πάνω σε ξυπόλητα πόδια.. Μια φορά και ενώ καθόταν ησυχος επάνω στο κλουβάκι του είπα να τον μεταφέρω μαζί με το κλουβί στην κουζίνα-γιατί κάθε μεσημέρι εννοείται ότι θα φάμε όλη η οικογένεια μαζί και ο αλέκος και ξαφνικά μου δαγκώνει το χέρι με όλη την δύναμη του κ μου έβγαλε κανονικά κομμάτι.. Απίστευτος πόνος και απίστευτα δυνατό ράμφος. Αλλά ξέρω ότι δεν τα κάνει επίτηδες, νομίζει ότι είναι παιχνίδι να με βλέπει να χοροπηδάω σε όλο το σπίτι από τον πόνο κάθε φορά που με δαγκώνει!birds...

Ξερω οτι ειναι μεγαλος ο πονος αλλα οσο αντιδρας τοσο πιο πολυ θα το κανει. Δεν το βλεπει σαν παιχνιδι. Με αυτον τον τροπο περναει το δικο του και σε υποτασει.
 
εμενα το κοκατιλ μου μου δεν με δαγκωνει μονο τους γονεις μου τους εχει βγαλει και αιμα και οχι μια και δυο φορες ειναι καμποσες εμενα μια φορα που με δαγκωσε σοβαρα ηταν οταν ειχε πεσει στο νεροχυτη και πιαστηκε απο το δακτυλο μου για να σωθει με το ραμφος του αλλα δεν μου εβγαλε αιμα. Το μεγαλυτερο το εχω φαει απο το μπατζι γιατι εβγαλα το αρσενικο απο το κλουβι και μαλλον το θυληκο νευριασε και ετσι ενιωσα ενα αξιοπρεπες δαγκωμα και εγω. Υ. Γ οι ιστοριες σας εχουν πολυ πλακα κριμα και ηθελα να αγορασω Lovebird
 
εγω αν και δεν εχω φαει πολλα δαγκώματα (μονο απο μακαο Budgie και κοκατιλ) αυτο του μακαο με πονεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Ένοιωσα σαν να έπεσε φορτηγο πανω στο δάχτυλο μου, βέβαια δεν ήταν εξημερωμένος και πρεπει να ειχε τρομοκρατηθει αρκετα γιατι ο κολλητος μου μολις τον ειχε πιασει αλλα πονεσε παρα πολυ :| το Budgie ήταν μιας φίλης μου,το ειχε αγορασμένο απο εκτοφέα και ήταν ήρεμο, ειχα επαφές μαζι του απο οταν το ειχε πρωτοπαει στο σπιτι της οποτε με ήξερε και δε δάγκωνε δυνατά, μονο ενα μικρο σφυξημο για να μου πει "θελω να με αφησεις να φυγω", εε και το κοκατιλ ήταν το δικο μου, με δάγκωσε την 3η μέρα στην άκρη του δείκτη, οποτε δεν ενιωσα και πολυ πονο (γενικα δεν ποναω εύκολα) αλλα μου εχουν πει πως απο κοκατιλ ποναει αρκετα.
 
Back
Top