Αναπαραγωγή Συζήτηση που αφορά το άρθρο «Η Αναπαραγωγή της Καρδερίνας»

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Isidoros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή μπορείς να πάρεις ενα αρσενικό και ενα θηλυκό που δεν γνωρίζονται καθόλου και να τα βάλεις στην ζευγαρώστρα χωρίς διαχωριστικό ή θα πρέπει να το έχεις για κάποιο διάστημα και μετά να το αφαιρέσεις;
 
Δηλαδή μπορείς να πάρεις ενα αρσενικό και ενα θηλυκό που δεν γνωρίζονται καθόλου και να τα βάλεις στην ζευγαρώστρα χωρίς διαχωριστικό

Etsi kano ego.

Omos to kano se mia mera, px Kiriaki, pou boro na katzo konta, gia na boro na tous xoriso an blepo iparxei problima. Ala ae 8 apo 10 zefgaria den exo problima.

Alexandros
 
  • Like
Αντιδράσεις: larys
Μια ερωτηση μονο θελω να κανω, μετα απο ποσο καιρο σκανε τα αυγα και βγαινουν τα πρωτα πουλια γιατι περιμενω ηδη 15 μερες!
 
Παιδια μια ζωη νομιζα οτι οι θυλικες καρδερινες δεν εχουν τα χρωματα των αρσενικων και μοιαζουν με τα χρωματα των σπουργιτων.
Μαλλον εκανα λαθος απο οσα διαβαζω.
Συμφωνειτε;
 
Και σταυρο το χειροτερο απο ολα ξερεις ποιο ειναι;
Ειχα ακουσει οτι επειδη ουτε χρωμα εχουν ουτε κελαιδανε τις δινουν σαν τροφη σεαλλα πουλια!
Απαραδεκτο!
 
Δυστυχώς… τις περισσότερες φορές μάλιστα, αυτοί είναι οι ίδιοι άνθρωποι που σου κάνουν θεωρία περί άδικων νόμων και περί καταπάτησης των δικαιωμάτων τους όταν τους κλείνεις την πόρτα. 🙄
 
Τι να πεις φιλε μου;
Σημερα θα βγαλω φωτο το δικο μου καρδερινακι που εφερα απο την Χιο να μου πειτε την γνωμη σας.
Να βγαλω τα φτερα του φωτο;
 
Δεν είναι απαραίτητο, (οι φτερούγες φωτογραφίζονται για να μπορούμε να πούμε με σχετική βεβαιότητα το φύλο του πουλιού).
 
@Isidoros
Ακόμη περιμένω το ζευγαράκι μου να κάνει φωλιά.
Η θηλύκια είναι σίγουρα πυρωμένη και φιλιούνται, αλλά και πολλές φορές μαλώνουν!
Να περιμένω;
Υπάρχει ακόμη ελπίδα;
Ή να κάνω λίγο ακόμη υπομονή (να ζευγαρώσουν του χρόνου);
Ή να βάλω άλλον αρσενικό (για τη νέα σεζόν);
(Εννοείται ότι η προετοιμασία των πουλιών έχει ήδη γίνει).
 
Xρηστο και τα δικα μου δεν κανανε φωλια αλλα ολο φιλια ειναι. Τουλαχιστον για φετος οσον αφορα τα 2 ζευγαρια μου χλωμο το βλεπω να κανουν κατι καλο, αλλα εχω αποφασισει να τα κρατησω ως εχουν και να κανω υπομονη για του χρονου, ετσι νομιζω πως θα ειναι και λιγοτερο στρεσσαρισμενα. Ομως εχω παντα στο νου πως μπορει να γινει κατι προς το μεσο του καλοκαιριου. Περιμενω λοιπον...
 
Γεια σας ειμαστε οικογενειακως διακοπες και δεν μπορεσα να επικοινωνησω μαζι σας.
Η περιοδος αναπαραγωγης τελειωσε και τωρα πρεπει να ασχοληθουμε με τουσ γονεις και τα μικρα τους.
 
Γεια σας παιδια, εχω μια αρσενικη καρδερινα και 3 θυληκες, περσι ζευγαρωσε με δυο σε κλουβα 2 μετρα υψος χ 1.5 πλατος και 3 μηκος. Αλλα δυστυχως μολις εφταναν οι νεοσσοι 5 ημερων εξαφανιζοταν δια μαγειας χωρισ ιχνος πουθενα αυτο εγινε σε 3 συνεχομενες γεννες απο τις 2 θυληκες! Φετος θα παρω αλλες 2 αρσενικες να προσπαθησω παλι! Εχετε καποια αποψη για το τι εγινε; Οι καρδερινες ηταν μονες στην κλουβα και δεν ειχα σημαδια για καποιο ποντικι!
 
Back
Top