Φροντίδα Συμβίωση καναρινιών με πέρδικες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimosfin
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimosfin

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Ρέθυμνο
Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος εχει τις γνωσεις σε εξωτερικα κλουβιά να μου απαντήση: γίνετε σε κοινοβιο κλουβί η συμβίωση καναρινιών με πέρδικες η να προχωρίσω στον διαχωρισμο του κλουβιού
 
τα εχεις ηδη μεσα τα πουλια ή οχι;
 
Καλυτερα να διαχωρισεις το κλουβι, ειναι δυσκολη η διαχειριση δυο τοσο ασχετων μεταξυ τους ειδων,θα εχει ςπροβλημα στη διατροφη, στην υγιεινη και στην καθαριοτητα
 
Καλή μέρα και καλή εβδομάδα

την παρούσα στιγμή τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά τώρα κατασκευάζω στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού μου ένα κλουβί διαστάσεων 3,5χ2,0χ1,8 και σκέπτωμε να τα βάλω όλα μαζί ( 1 ζευγάρι πέρδικές και 3 καναρίνια) με σκέψη να αυξήσω τα καναρίνια
 
εγω στην θεση σου θα τα εβαζα μαζι με την προυποθεση οτι οι περδικες ειναι πουλια που βοσκουν και δεν ανεβαινουν στα κλαδακια ενω τα καναρινια ειναι πουλια που βρισκονται τις περισσοτερες ωρες της η μερα πανω στα κλαδια. Παντως με το να εχεις τα καναρινια μεσα στις περδικες μειωνεις τις πειθανοτητες για μια σωστη αναπαραγωγη.
 
Ευχαριστώ
Άλλα ώς ερασιτέχνης λάτρης των οδικών δεν εχω φτάσει ακόμα στο επίπεδο αναπαραγωγής
 
εγω λεω να μην τα βαλεις μαζι γιατι αλλα πραγματα χρειαζονται τα καναρινια και αλλα οι περδικες... Ετσι νομιζω δηλαδη.
 
Η πέρδικα πετάει; Χρησιμοποιεί τα κλαδιά; Και επίσης τι τρώει; Εγώ έχω ορτύκι με άλλα πουλιά στην ίδια κλούβα χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά το ορτύκι δεν πετάει. Έτσι έχει την τροφή του και το νερό του στον πάτο της κλούβας και τα υπόλοιπα πουλιά δεν ασχολούνται μαζί του.
 
-Το ίδιο πράγμα είναι και η πέρδικα,Βασίλη. Σε κλαρί δεν ανεβαίνει.
Αυτό το πουλί νομίζω οτι και φτερά να μην είχε θα κατάφερνε να
επιβιώσει με τις δυνατότητες που έχει στο περπάτημα.
Τρώει σαλιγκαράκια, σκουλίκια, βλαστούς απο αγριόχορτα.
Γενικότερα της αρέσει το σκάλισμα σαν τις κότες.
Το μόνο πράγμα που δεν ξέρουμε, είναι μήπως τυχόν σαν φορέας,
κουβαλάει ιούς επικύνδινους για την υγεία των καναρινιών και
τότε δεν θα μείνει καναρίνι για καναρίνι μεσ' την κλούβα.
 
Παιδιά εμεις έχουμε μεγάλη εξωτερική κλούβα και τα δύο είδη συν παπαγαλάκια και ορτύκια συνυπήρχαν μια χαρά. Οι πέρδικες πέιραζαν μόνο καμια φορά τα ορτύκια. Κατά τα άλλα έζησαν όλα μαζί πολλά χρόνια. Κανένα πρόβλημα. Οσον αφορά τη διατροφή, το φαγητό των καναρινιών βάλε το ψηλά και στις πέρδικες κάτω.
 
Ότι κάνω εγώ με το ορτύκι δηλαδή για το φαγητό. Για τις ασθένειες βέβαια δεν έχω ιδέα και καλό θα ήταν να ρωτηθεί πτηνίατρος για το θέμα.
 
-Το ίδιο πράγμα είναι και η πέρδικα,Βασίλη. Σε κλαρί δεν ανεβαίνει.

Φιλε μου επιτρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο.
Οι περδικες ανεβαινουν σε κλαδια δεντρων αν και αυτο ειναι αγνωστο στους περισσοτερους.
Εχω και φωτογραφιες να σας ανεβασω.
 
Apo arosties den iparxei problima, einai diafora oikogenies kai den einai efkola na kolane tis arosties.

Apo trofi pali den exeis problima giati i perdika trone tin trofi apo ta kanarinia.

An anebenei sto kladi pali den iparxei problima, to kanarini einai pio grigira kai fefgei.

An omos ta thilika kanarinia kanoune ayga i mikra kai tha peftoune kato ta trone i perdikes, sto pitzfideli. Afto bori na einai ena problima.


Alexandros
 
Φιλε μου επιτρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο.
Οι περδικες ανεβαινουν σε κλαδια δεντρων αν και αυτο ειναι αγνωστο στους περισσοτερους.
Εχω και φωτογραφιες να σας ανεβασω.

Η πέρδικα είναι κατ' εξοχήν εδαφόβιο πτηνό, ανεβαίνει σε δέντρο αλλά μόνο στην παρουσία κινδύνου.
Φιλικά
 
Γρηγορη επετρεψε μου να διαφωνησω με την αποψη σου.
Η περδικα οταν τρομαξει παιρνει κυριολεκτικα τον κατηφορο και αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Ψαχνω να βρω το αρθρο σε κυνηγετικο περιοδικο για να σας το μεταφερω που λυνουν το μυστηριο σχετικα με το αν η περδικα περναει ολη της την ζωη στο εδαφος η οχι.
Δειχνει και εξηγει ταυτοχρονα οτι οι περδικες ακομη και κοιμουνται επανω σε κλαρια δεντρων.
Ελπιζω να το βρω και να σας το δειξω.
 
Τυγχάνει να είμαι και κυνηγός, η πέρδικες πέρνουν τον κατήφορο αλλά ο αρσενικός πηγαίνει την ανηφόρα για να μπορεί να τις μαζέψει μετά. Εχω δεί πέρδικα σε πουρνάρι αλλά όχι για ύπνο, πέρναγε ένα γεράκι και κρύφτηκε.
 
Γρηγορη θα παθεις πλακα οταν τις δεις σαν τις φασες πανω στα κλαδια!
Σε πουρναρια και γενικοτερα θαμνουν κρυβονται και τις μεσημεριανες ωρες για να προφυλαχτουν και απο την ζεστη.
Εχετε ορεινες εκει στα Γιαννενα; Πως ειναι τα κοπαδια;
 
Ξεφεύγουμε απο το ποστ... Έχουμε ορεινες και πολλές, κοπάδια 15-20 ατόμων αλλά και μικρότερα σπασμένα. Μήπως λές για αγριόκουρκο ή grouse?
 
ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ
μεχρι εχθεσ ειχα 2 περδικεσ μαζι με τρεισ παπιεσ και ενα παπαγαλακι.
προβλημα κανενα. τρογανε ολα μναζι. Οι περδικεσ μου πετανε μονο οταν μπο στο κλουβι και τισ τρομαξω .
ο παπαγαλοσ δε ειχε κανενα προβλημα, ετρογε απο το δικο του φαι ψηλα στο κλουβι αλλα και κατεβενε στο χωμα και επινε νερο απο τη λιμνη που επιναν τα αλλα ζωα. ( παπιεσ, περδικεσ )
εχθεσ εφερα τον παπαγαλο στο μικρο κλουβι για να ζευγαρωσει με τη θυλικια.
παντωσ στο δικο μου κλουβι δε ειχε κανενα προβλημα. Για καναρινια δε ξερω . απλα περιγραφω την δικη μου εμπιρεια.
 
Back
Top