Γενικά Συμβίωση παραδεισίων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
Παιδιά, επειδή δεν έχω και πολλές γνώσεις από παραδείσια πουλιά, μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να βάλω μέσα σ' ένα κλουβί, μεγάλο, γκούλντιαν, ζεμπράκια και μπικένο; Ή θά 'χουμε δράματα;
 
ουτε εγω ξερω πολλα αλλα ειδα σε petshop γκουλνιαν με ζεμπρακια.. και ηταν μια χαρα...
 
Πιστεύω πως επειδή είναι ήσυχα πουλάκια δε θά 'χουμε ιδιαίτερα προβλήματα. Σκεφτόμουν νά 'βαζα σ' ένα κλουβί από ένα ζευγάρι. Τα Μπικένο είναι μια σταλίτσα.
 
ξερω κιολας οτι τα gouldian ειναι πολυ ευκολα σε συμβιωση πουλια... σκεφτομαι να παρω gouldian συντομα.. καμια συμβουλη; τα μπικενο δεν τα ξερω...

α ναι τα ειδα σημερα σε ενα petshop...
 
Εγώ σκέφτομαι να πάω αύριο να πάρω, αν βρω Γκούλντιαν γιατί δε τα βρίσκεις και πολύ εύκολα και ζεμπράκια και Μπικένο. Τα Μπικένο είν' αυτά στη photo. Είναι πάρα πολύ μικρά. Σαν Ζεμπράκια, ίσως και λίγο μικρότερα.

https://community.petbirds.gr/threads/double-barred-finch-taeniopygia-bichenovii.8596/ Εδώ θα τα δεις. Είναι πολύ όμορφα.
 
δεν μ τα εμφανιζει.. Τα ειδα παντως ξερω ποια λες.. Ποσο βρηκες τα gouldian. Αν τα βρεις..η δε ρωτησες ακομα; Εγω βρηκα με 37 το ενα και 130 τα 4 αλλα αυτα τα 4 μαζι π βρηκα απο εναν δεν φαινοντε πολυ καλα.. Τα σπινος μπινεκο νομιζω βοηθανε τα αυγα των gouldians οταν τα παρατανε.. Ξερεις;
 
Δυστυχώς δε ξέρω τι γίνεται με τ' αυγά. Βασικά είναι ένα πρόβλημα και στο αν αυτά που θα πάρω θά 'ναι όντως ζευγάρι ή θά 'ναι το ίδιο φύλο. Είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις. Μόνο τα ζεμπράκια τα ξεχωρίζεις εύκολα. Γκούλντιαν είχα δει πριν κανά μήνα στα pet city, κατά τύχη, 53 euros. Θα κοιτάξω κι αύριο, αλλά απ' ότι κατάλαβα κάπου εκεί θά 'χουν. Είναι ακριβά. Εγώ έχω και παπαγάλους και καναρίνια, οπότε τα συγκρίνω, στις τιμές και μ' αυτά. Έχω και πιγκουϊνάκια πού 'ναι πολύ όμορφα, αλλά νομίζω ότι και τα τρία πού 'χω είναι αρσενικά ή θηλυκά. Μάλλον αρσενικά. Μπλέξιμο!
 
μπλεξιμο δεν λες τιποτα... εγω εχω μονο καναρινια.. και οπως ειπα θελω gouldians αλλα σκεφτομαι στο οτι ειναι καπως δυσκολα πουλια... σε τι κλουβι θα τα βαλεις... Διαστασεις;
 
Δύσκολα όσον αφορά τι; Ότι είναι ευαίσθητα στο κρύο; Αναλόγως πόσα θα πάρω. Κοίταγα για κλουβί κι έβλεπα ότι χρειάζεται κάτι σε 75χ45χ45. Αν και μου φαίνεται πως αν τα βάλω όλα μαζί όπως έλεγα θα πρέπει να είναι ακόμη μεγαλύτερο, πράγμα δύσκολο γιατί δε θα χωράει στο δωμάτιό μου.
 
ευαισθητα στη αλλαγη θερμοκρασια.. Δυσκολα να σου κανουν βγαλουν μωρακια... Τωρα δεν ξερω... απο οτι μ ειπαν λεω... ειναι τρομερα παντως... Εμενα μου φαινεται καλη η διαμετρος για 3 ζευγαρια... αν μπορεις να παρεις και πιο μεγαλο ακομα καλυτερα! Αλλα αφου δεν εχεις χωρο... Ποσο πανε τα κλουβια 75χ45χ45?
 
κι εγώ να πω την αλήθεια δε ξέρω και πολλά γι' αυτά. Τώρα τα κλουβιά θα βρεις και με 30 ευρώ, θα βρεις και με 50 και παραπάνω. συνήθως τα 30 είναι κινέζικα. Αλλά επειδή είναι απλά πουλάκια, δεν είναι δηλαδή παπαγάλοι που μπορεί να σου ανοίξουν και τη πόρτα και να τη κάνουν, και κινέζικο να πάρεις δε σε χαλάει. Μια χαρά είναι. Εγώ πήρα ένα μεγαλύτερο για τα cockatiel μου κι έδωσα 30 euros. Κι είναι μια χαρά.
 
αυτα τα κινεζικα που τα βρισκεις; Εδω στη κρητη δεν ξερω αν υπαρχουν.. Θελω να ψαξω να βρω κανενα μεγαλο να βαλω και γω τα goudian moy και ισος παρω και σπινους...
 
Εδώ στην Αθήνα είναι ένα μικρό pet shop στη Βαρβάκειο αγορά που τού ΄χω εμπιστοσύνη κι έχει πάμφθηνα κλουβιά. Αλλά υπάρχουν και τα μαγαζιά που λένε όλοι, στην Ομόνοια, πού χουν φθηνά κλουβιά. Πάντως πιστεύω σ' όλα τα pet shops υπάρχουν και ακριβά, ευρωπαϊκά, και φθηνά κλουβιά.
Πάντως αυτά τα Μπικένο, αν δε κάνω λάθος, τα είδα σήμερα 5 ευρώ το ένα. Πάμφθηνα. Αλλά είναι πολύ μικρά. Βασικά ελπίζω να βρω Γκούλντιαν και σε κάποια κανονική τιμή.
 
εδω βρηκα ενα μαγαζι οπως σου ειπα 37 ευρω πολυ φθηνα σε σχεση που τα βρισκεις αλλου... Να πως ειναι σε σχεση με τα gouldians,
 

Συνημμένα

  • owl3.webp
    owl3.webp
    51,8 KB · Προβολές: 373
Ναι, είναι πολύ όμορφα. Κι ήσυχα. 37 είναι πολύ καλή τιμή. Τα πιο φθηνα΄που έχω βρει είναι 50 ευρώ. Κι ήταν τα καημένα και λίγο μαδημένα. Όσο για τ' άλλα, είχα διαβάσει γι' αυτά, αλλά τα πρωτοείδα από κοντά τη προηγούμενη Δευτέρα. Τα περίμενα πιο μεγάλα να πω την αλήθεια. Ευχαριστώ για τη photo.
 
λοιπον να μου πεις αυριο τι εκανες τελικα, και αν παρεις περιμενω photo...ok? εγω ελπιζω στο τελος της αλλη εβδομαδας να τα φερει ο τυπος π μου τα δινει 37 και ελπιζω να ειναι σε καλη κατασταση... και θα τα παρω...
 
ok. το μεσημέρι θα ξέρω. αλήθεια, φώτο πώς ανεβάζεις. Αύριο θα κάνω μια έρευνα αγοράς! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
Θα σου πρότεινα να μην ανακατέψεις 3 διαφορετικά είδη μεταξύ τους. Τα περισσότερα απο τα εξωτικά, είναι κοινωνικά πουλιά και συμβιώνουν σε μικρές ομάδες, αλλα κυρίως απο μέλη του ίδιου είδους. Αλλά ακόμα και ετσι, στην περίοδο της αναπαραγωγής δημιουργούνται συχνά προβλήματα. Ποσο μάλλον αν προσπαθήσεις να συμβιώσουν διαφορετικά είδη τουλάχιστον 6 στον αριθμό, που πολύ σύντομα θα αυξηθούν.

Νομιζω πως θα ήταν πολύ καλύτερα να ασχοληθείς με ενα συγκεκριμένο είδος, ή αν θες να έχεις διαφορετικά είδη, να τους έχεις σε ξεχωριστά ευρύχωρα κλουβια.

Να εισαι πολύ προσεχτικός στη επιλογή των πουλιών σου γιατι το συγκεκριμένο καταστημα δεν φημίζεται για την υγεία των πουλιών του. Ενημερώσου πρωτα για τις διαφορές στα γενη, για να μην σου πουλήσουν 2 αρσενικά ή 2 θηλυκά. Προμηθεύσου συσκευασμένη τροφή και... Καλή επιτυχία!

Δες και εδω: https://community.petbirds.gr/threads/double-barred-finch-taeniopygia-bichenovii.8596/
https://community.petbirds.gr/threads/Γκούλντιαν-gouldian-erythrura-gouldiae.1927/
 
ο λογος που ειπα οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι επειδη διαβασα οτι τα gouldians δεν εχουν προβλημα μα ειναι με αλλα ειδη και ειναι γενικα ησυχα.. Δεν ισχυη;
 
Back
Top