Γενικά Συμβίωση παραδεισίων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ' ευχαριστώ. Απ' το συγκεκριμένο κατάστημα δε παίρνω ούτε καν τροφή. Το μόνο για το οποίο μπορεί να είναι χρήσιμα είναι να βλέπεις από κοντά κάποια είδη. Αν και σε κάποιες περιπτώσεις ψυχοπλακώνεσαι. Δε πρόκειται να πάω εκεί.
Όσο για τις διαφορές στα γένη, διάβασα όλα τα θέματα, αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι εύκολο να τα ξεχωρίσεις, ίσως εκτός από την ένταση του χρώματος και το χρώμα του ράμφους τους στα Γκούλντιαν. Στα ζεμπράκια είναι πιο εύκολο. Στα Μπικένο, χάνεται η μπάλα!
 
ο λογος που ειπα οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι επειδη διαβασα οτι τα gouldians δεν εχουν προβλημα μα ειναι με αλλα ειδη και ειναι γενικα ησυχα.. Δεν ισχυη;

Σε μεγάλες κλουβες πτησης και εκτός της περιόδου αναπαραγωγής τα gouldian είναι πιθανο να συμβιώνουν χωρίς προβλήματα και με άλλα είδη. 'Ομως στην περιοδο της αναπαραγωγής όχι μόνο μπορεί να υπάρξουν προβληματα λογω της διεκδίκησης και προστασίας του χώρου τους, αλλα να υπάρχουν και προβληματα με την διαιώνιση των ειδών καθώς μπορεί να ζευγαρώσουν ΄διαφορετικά είδη μεταξύ τους. Σε μικρά κλουβια δεν θα σου το συνιστούσα σε καμια περίπτωση.

Επίσης οι γνωστες του είδους θα σε ενημερώσουν ότι όταν εκτρέφει κανείς gouldians, καλό είναι να εκτρέφει παράλληλα και ενα ζευγάρι κοινωνικών σπίνων για να τους χρησιμοποιήσει σαν θετούς γονείς σε περιπτωση εγκατάλειψης των αυγών ή των νεοσσών από τους γονείς τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά παιδιά πήρα 4 ζεμπράκια 2 κοινωνικούς σπίνους και 2 σπίνους με μακρυά ουρά. Είναι πολύ όμορφα.
Γκούλντιαν βρήκα μόνο στα pet city,64 ευρώ και σε όχι και τόσο καλή κατάσταση. Να κάνω μια διόρθωση τα Μπικένο έχουν 56 ευρώ κι ίσως πάρω μέσα στη βδομάδα.
 
Να σου ζησουνε! Για να καταλάβω, πηρες συνολικά 8 πουλάκια; Σε τί κλουβα θα τα βάλεις;

Οποτε θές περιμένουμε να τα παρουσιάσεις στις Παρουσιάσεις πουλιών!
 
Ναι, οκτώ. Πήρα μια τεράστια ορθογώνια κλούβα, χωράει 5-6 cockatiels άνετα κι έχουν αρχίσει τα μπάνια. Τώρα τινάζονται. Βέβαια παρατήρησα ότι ο ένας κοινωνικός σπίνος κάθεται συνέχεια σε μια γωνία και δε συμμετέχει στο "party". Δε ξέρω γιατί. Είναι ντροπαλός; Δε φαίνεται άρρωστο. Μια χαρά είναι. Μήπως είναι μικρούλης; Είναι πιο μικροκαμωμένος απ' τ' άλλα. Όλα είναι στα ξυλάκια πάνω, αυτός μονίμως κάτω. Μόλις τα βγάλω φωτογραφία θα τ' ανεβάσω.
 
αντε με το καλο... αν επιτρεπεται ποσο σου πηγε ολο το παρτυ; Αντε ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΥΓΕΙΑ..
 
185 όλα μαζί. Και τροφές. Αλμυρούτσικο ήταν. Βασικά το κακό είναι όταν τα βλέπεις κολλάς και τα θες όλα. Τώρα αν θα βάλω κάποιο άλλο μέσα θά 'ναι Μπικένο. Δε πήρα σήμερα γιατί δεν είχε. Θα βρω από αλλού. Κι έχουν 56 ευρώ όχι 5 πού 'γραψα χθες κατά λάθος. Γκούλντιαν δυστυχώς χλωμό το βλέπω να παίρνω γιατί δε βρίσκω εύκολα, που νά ναι και σε καλή κατάσταση. Μαδημένα ήταν αυτά που βρήκα σήμερα στο pet city κι απογοητεύτηκα γιατί περίμενα πιο επαγγελματικά πράγματα στο pet city.
 
ε ενταξει 185 καλα το βλεπω μαζι με κλουβι και τροφη.. Τωρα για τα pethop μετρημενα στα χερια ειναι τα σωστα και επαγγελματικα. Για πες φωτογραφια ποτε θα ανεβασεις;αν δεν ξερεις πας στο επεξεργαστης κειμενου και κατεβενεις κατω στη διαχειριση συννημενων και μετα εινα ευκολο..
 
πάντως και έγω απο εκει πήρα τα πουλάκια μου και μου πούλησαν το αρσενικό γα θηλυκό.
 
αντιθετα με πολλες αποψεις που διαβασα η δικια μου ειναι πως μπορεις να τα εχεις μαζι (θπο προυποθεσεις χωρου)μιας και εκτος του οτι ανηκουν στην ιδια κατηγορια (εστριλδες) ειναι ολα τους αυστραλιανα πουλια.
 
Συμφωνώ. Εγώ τελικά τά 'βαλα όλα μαζί και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Συμβιώνουν αρμονικά. Τώρα αν υπάρξει καμιά διασταύρωση διαφορετικών ειδών, τι να πω! Ο έρωτας είναι τυφλός!
 
Back
Top