Γενικά Συμβαίνει τώρα: Pet shop "Ωκεανός" στον Άγιο Δημήτριο

Βλέποντας νέα παιδιά να έχουν μια κάπως στενή αντίληψη για την τιμωρητική, θλίβομαι
Αγαπώ υπερβολικά τα ζωα αλλά δεν θ καίμε και ανθρώπους. Πρέπει να υπάρχει μέτρο σε όλους τους τομείς της ζωής
 
Πρέπει να υπάρχει μέτρο σε όλους τους τομείς της ζωής
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Η εικόνα εγκατάλειψης που παρουσιάζονται με τις τριτοκοσμικές συνθήκες στις φωτογραφίες. στα μάτια μου εμφανίζονται ως αποδείξεις της κατάστασης του επαγγελματία...
Είναι βέβαιο πως έχει σβήσει ο ενθουσιασμός που πιθανότατα υπήρχε στο ξεκίνημα της επαγγελματικής προσπάθειας και πιθανόν να έχει εδραιωθεί η απογοήτευση και η πίκρα της κακής οικονομικής πορείας του.
Άλλωστε η εποχή είναι απίστευτα δύσκολη για όλους.
Έτσι ακριβώς συμβαίνει με τους εκτροφείς που στην αρχή είναι όλα καλά και καταλήγουν τα πτηνά στο τέλος να "τρώνε" τις σάρκες τους.
Ειλικρινά λυπάμαι για τις εικόνες που βλέπω...
Αλλά το πρώτο που θα έκανα είναι να του μιλήσω πριν καν κοινοποιήσω τις φωτογραφίες ώστε να έχει το χρόνο να μαζέψει τα χάλια του. Ίσως έτσι δεν έβαζα το λουκέτο στην επιχείρηση και την ταφόπλακα στον επιχειρηματία.
Αν δεν υπήρχε βελτίωση της εικόνας στη συνέχεια τότε θα ήταν δικαιολογημένη κάθε αντίδραση δική μας. όπως έγινε και σε παλιότερες περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν.
Αν δεν υπήρχε βελτίωση τότε ας ψάχναμε για πίσσα και πούπουλα... όχι όμως νωρίτερα.
Δεν είναι ανθρώπινο..
Δεν είναι καλό παράδειγμα...
Δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η εικόνα εγκατάλειψης που παρουσιάζονται με τις τριτοκοσμικές συνθήκες στις φωτογραφίες. στα μάτια μου εμφανίζονται ως αποδείξεις της κατάστασης του επαγγελματία...
Είναι βέβαιο πως έχει σβήσει ο ενθουσιασμός που πιθανότατα υπήρχε στο ξεκίνημα της επαγγελματικής προσπάθειας και πιθανόν να έχει εδραιωθεί η απογοήτευση και η πίκρα της κακής οικονομικής πορείας του.

Η καρδιά του.. Κακού!

Αλλά το πρώτο που θα έκανα είναι να του μιλήσω πριν καν κοινοποιήσω τις φωτογραφίες ώστε να έχει το χρόνο να μαζέψει τα χάλια του.

Η σωστή διαχείριση που δεν του δίνει δικαίωμα αντεγκλήσεων με διάφορους ισχυρισμούς και νομικά tricks.

Αν δεν υπήρχε βελτίωση της εικόνας στη συνέχεια τότε θα ήταν δικαιολογημένη κάθε αντίδραση δική μας

Και το σωστό timing!
 
...
Ειλικρινά λυπάμαι για τις εικόνες που βλέπω...
Αλλά το πρώτο που θα έκανα είναι να του μιλήσω πριν καν κοινοποιήσω τις φωτογραφίες ώστε να έχει το χρόνο να μαζέψει τα χάλια του. ...

Γιάννη, σε μια άλλη πιθανή περίπτωση που κάποιος κακοποιούσε ένα σκυλί σε μια ταράτσα ή ένα παιδί κλειδωμένο σε ένα δωμάτιο θα τον ρωτούσαμε γιατί το κάνει κι αν ξέρει ότι δεν πρέπει να το κάνει; Γιατί αν δεν το κάναμε αυτό με ένα σκυλί ή ένα παιδί ή ένα άλλο οποιοδήποτε ον το οποίο το οποίο στην κακοποίηση του θα έκλαιγε κάνοντας την καρδιά μας να σφιχτεί, στα μάτια τα δικά μου μας βάζει στην ίδια κατηγορία σκέψης του "έλα μωρέ, ένα πουλάκι είναι".
 
έλα μωρέ, ένα πουλάκι είναι
Ασφαλώς και δεν τα βλέπω έτσι όπως επίσης ασφαλώς καταλαβαίνω και τις ενστάσεις σου.
Σε κάθε περίπτωση θα ακολουθούσα την ίδια μέθοδο.
Την ίδια τακτική!
 
Ασφαλώς και δεν τα βλέπω έτσι...

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονόησα ότι αντιμετωπίζεις τα πουλιά σου ή γενικά τα πουλιά έτσι. Εγώ όμως έχω βαρεθεί να βλέπω ότι χρειάζεται να εξηγήσουμε σε κάποιον ότι έξω είναι μέρα επειδή είναι 10 η ώρα το πρωί. Με άλλα λόγια αν δεν μπορείς να φροντίσεις ένα ζώο να ζει στη μικροσκοπική φυλακή του αξιοπρεπώς, με βασική υγιεινή, άστο ήσυχο και μην το αναλαμβάνεις είτε είσαι επιχειρηματίας είτε ιδιώτης.
 
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπονόησα ότι αντιμετωπίζεις τα πουλιά σου ή γενικά τα πουλιά έτσι. Εγώ όμως έχω βαρεθεί να βλέπω ότι χρειάζεται να εξηγήσουμε σε κάποιον ότι έξω είναι μέρα επειδή είναι 10 η ώρα το πρωί. Με άλλα λόγια αν δεν μπορείς να φροντίσεις ένα ζώο να ζει στη μικροσκοπική φυλακή του αξιοπρεπώς, με βασική υγιεινή, άστο ήσυχο και μην το αναλαμβάνεις είτε είσαι επιχειρηματίας είτε ιδιώτης.


Η πιο, σωστή και νηφάλια τοποθέτηση. Συμφωνώ απόλυτα. Κρίμα που πρέπει να πείσουμε για τα αυτονόητα.
 
Γιάννη, σε μια άλλη πιθανή περίπτωση που κάποιος κακοποιούσε ένα σκυλί σε μια ταράτσα ή ένα παιδί κλειδωμένο σε ένα δωμάτιο θα τον ρωτούσαμε γιατί το κάνει κι αν ξέρει ότι δεν πρέπει να το κάνει;

Θα ηθελα να παρέμβω, εάν μου επιτρέπεται, θέλοντας να πω ότι νομίζω πως πάνω κάτω το ίδιο λέτε με τον Γιάννη, Ανέστη..

Προσωπικά σε σκυλί γείτονα που θεώρησα ότι κακοποιείται επειδή ο ιδιοκτήτης του το έχει δεμένο με ένα συρματόσκοινο του ενός μέτρου, νυχθημερόν σε ένα μπαλκόνι, πρώτα του μίλησα πολιτισμένα και του εξήγησα ότι βασανίζει το σκυλί υπενθυμίζοντας του το νομικό πλαίσιο.
Όταν μετά από μερικές μέρες διαπίστωσα ότι δεν σεβάστηκε το σκυλί τον κατήγγειλα και ήμουν παρόν όταν ήρθε η αστυνομία.
Εκεί άρχισε να κλαίγεται και η αστυνομία αρκέστηκε στο να του κάνει μια σύσταση με απλή καταγραφή περιστατικού. Έκτοτε το σκυλάκι απελευθερώθηκε από το συρματόσκοινο και πλέον τον βλέπω ότι το βγάζει βόλτα 3-4 φόρες την ήμερα..

Νομίζω ότι κάλο είναι να κάνεις μια προσπάθεια σε ανθρώπινο επίπεδο πριν καταφύγεις στον νόμο. Σαφώς εάν δεν λειτουργήσει το πρώτο οφείλεις και πρέπει να πας στο δεύτερο επίπεδο(νόμος), με την ευχή να λειτουργήσει αυτό. Γιατί εάν δεν λειτουργήσει υπάρχει και το τρίτο επίπεδο όπου όμως μας πάει αιώνες πίσω και δεν αποτελεί μέρος της ιδιοσυγκρασίας πολλών από εμάς..

Αυτά εάν πρόκειται για ζώο/πτηνό του όποιου είδους.. Από χαμστερ εως άλογο.. Και από σπίνο έως αετό..

Αν μιλήσουμε για κακοποίηση ανθρώπου το πράγμα περιπλέκεται αρκετά. Σίγουρα όμως το πρώτο πράγμα είναι η απευθείας και χωρίς κανένα ενδοιασμό καταγγελία και χρήση του νομού.

Μπορεί να ακούγεται σαν ένας διαχωρισμός η παραπάνω θέση μου αλλά τουλάχιστον έτσι το έχω εγώ μέσα στο μυαλό μου.. Καλώς ή κακώς για μένα ο άνθρωπος είναι λίγο ποιο πάνω.. Είναι το είδος μου..

Θέτω ένα άχαρο διλημμα..Αν σε μια δύσκολη περίσταση/ φυσική καταστροφή κλπ έχω δυνατότητα να σώσω ή έναν άνθρωπο ή ένα ζώο.. Ποιον θα έσωζα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι βέβαιο πως έχει σβήσει ο ενθουσιασμός που πιθανότατα υπήρχε στο ξεκίνημα της επαγγελματικής προσπάθειας και πιθανόν να έχει εδραιωθεί η απογοήτευση και η πίκρα της κακής οικονομικής πορείας του.

Δεν προκειται για επιχειρηση με κακη οικονομικη πορεια
 
Είμαι κάπως διχασμένη τώρα...😫
Επηρεάστηκα αρκετά από αυτό που είπε ο κύριος Γιάννης...
Όμως η αλήθεια είναι ότι είναι απαράδεκτο να βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση τα ζώα ενός επαγγελματία. Γιατί υποτίθεται ότι ήδη γνωρίζει το νομικό πλαίσιο και τη δεοντολογία του επαγγέλματος του...
Και ακόμα περισσότερο για το συγκεκριμένο είδος επαγγελματία... Δεν ξέρω, δεν πρέπει να υπάρχει και μια ευαισθησία ψυχής όταν πρόκειται για μια ζωή, οποία και να είναι η κατάσταση στην οποια βρίσκεται ο ίδιος; Φανταστείτε έναν γιατρό που αδιαφορεί για τους ασθενείς του, επειδή είναι απογοητευμένος...

Πιο πολύ, λοιπόν, το τελευταίο είναι αυτό το οποίο με πολωνει κάπως και με κάνει να ξεχνώ το περιθώριο λάθους και βελτίωσης που πρέπει να δίνουμε όλοι σε όλους...
Αλλά όντως, μια παρατήρηση πρώτα δεν βλάπτει...

Όλα εξαρτώνται από τον @Tony Forpus ...
Θα περιμένουμε εξελίξεις... :)
 
Επηρεάστηκα αρκετά από αυτό που είπε ο κύριος Γιάννης...
Με αυτό το σκοπό τα έγραψα..
Για τη δεύτερη σκέψη και γιατί όχι και για τη δεύτερη ευκαιρία.
Είναι απάνθρωπο να πυροβολούμε χωρίς δεύτερη σκέψη όταν εμείς κρυβόμαστε ή δεν παρουσιάζουμε ανοιχτά τις προθέσεις μας.
Πολλοί από μας ψάχνουμε το λάθος στους άλλους χωρίς να εκθέτουμε αντίστοιχα το δικό μας σωστό.
Παρατηρούμε τους "εκτεθειμένους" χωρίς εμείς να παρουσιαζόμαστε ώστε να εκτεθούμε στις κρίσεις των άλλων.
Πόσο δίκαιο είναι αυτό Αναστασία; (ρητορική η ερώτηση 'όπως και όσες ακολουθήσουν)
Όχι πως ο τύπος έχει ελπίδες να βελτιωθεί ή να βελτιώσει τις συνθήκες στο κατάστημά του...
Αυτός έχει σίγουρα παραιτηθεί ή στην καλύτερη έχασε τον έλεγχο.
Αλλιώς πως να εξηγήσω την εικόνα με το άρρωστο πουλί στη μόστρα;
Ποιος θα αγοράσει πουλιά από κει με αυτή την εικόνα;
Οι περισσότεροι θα το έκρυβαν στα ενδότερα.
Μόνο με τα παραπάνω εγώ μπορώ να τον κρίνω και να του πω, φρόντισε να το καθαρίσεις και να μην το ξανακάνεις.
 
Είναι απάνθρωπο να πυροβολούμε χωρίς δεύτερη σκέψη όταν εμείς κρυβόμαστε ή δεν παρουσιάζουμε ανοιχτά τις προθέσεις μας.
Πολλοί από μας ψάχνουμε το λάθος στους άλλους χωρίς να εκθέτουμε αντίστοιχα το δικό μας σωστό.
Παρατηρούμε τους "εκτεθειμένους" χωρίς εμείς να παρουσιαζόμαστε ώστε να εκτεθούμε στις κρίσεις των άλλων.

Και εκεί καταλήγουμε στην μάστιγα της εποχής.. Κάνεις δεν θέλει να αναλάβει την "Ευθύνη"..
 
Τα πραγματα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πολυ απλα.
Το μαγαζι οπως υποδηλωνει και η ονομασια του εχει σαν κυριως "πιατο" τα ψαρια, τα πουλια που διαθετει ειναι side dish.

Eιναι απο τα πιο "δυνατα" μαγαζια της περιοχης, ουτε εχει παραιτηθει ουτε κανεναν ελεγχο εχει χασει ο ιδιοκτητης και δουλευει φουλ.

Προφανως κι αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει διακιολογια γι αυτη την κατασταση, απλα εξηγω για να μην περναμε στην επιστημονικη φαντασια και προσπαθουμε να εξηγησουμε καποιες καταστασεις με αυτο τον τροπο.
 
Back
Top