Φροντίδα Συμβουλές για Ringneck που θέλω να αποκτήσω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JTE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JTE

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
Ρέθυμνο Κρήτης
Καλησπέρα σε όλους. Σε άλλο topic ανέφερα ότι θα θα αποκτήσω παπαγάλο. Αποφάσισα, λοιπόν, να υιοθετήσω ένα ringneck. Ναι, το ξέρω, είναι "ζόρικο" είδος, αλλά διάλεξα αυτό κι όχι κάποιο άλλο γιατί έχω διαβάσει πως αυτό το είδος έχει εγκλιματιστεί στην Ελλάδα, πράγμα που σημαίνει ότι εάν τον/την έχανα θα είχα μεγαλύτερες πιθανότητες να τον/την έβρισκα και μάλιστα ζωντανό/ή. Anyway, να ορισμένες απορίες που έχω:
1. Πόσο κοστίζει; Εννοείται ότι θέλω να πάρω ένα μικρό να το μεγαλώσω. (Δεν με νοιάζει απαραίτητα αν θα είναι αρσενικό ή θηλυκό)
2. Ξέρω ότι είναι εξαιρετικοί ομιλητές. Είναι σχετικά εύκολο να μάθεις ένα ringneck να μιλάει;
3. Πως ανταπεξέρχονται στα μακρινά ταξίδια. Λόγω του ότι έχω συγγενείς στην Βόρειο Ελλάδα, πηγαινοέρχομαι Κρήτη-Θεσσαλονίκη αρκετά συχνά. (Τουλάχιστον το καλοκαίρι και για 3 μήνες, και ενίοτε Χριστούγεννα και Πάσχα για ~2 βδομάδες, εάν μου το επιτρέπουν οι συνθήκες.)
Έχω ακούσει ότι από την μία είναι μύθος ότι είναι είναι άγριο και επιθετικό είδος, αλλά από την άλλη έχω ακούσει ότι δεν είναι για αρχάριους. Στο παρελθόν είχα budgie και cockatiel, αλλά έκανα το τρομερό λάθος να τα αγοράσω από pet shop, ήδη ενήλικα, και ουσιαστικά δεν τα εξημέρωσα ποτέ. Δεν ξέρω αν αυτό με καθιστά αρχάριο ή όχι. Έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, τουλάχιστον 6-7 ώρες τις καθημερινές, δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια εκτός σπάνιων περιπτώσεων, δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετός χρόνος για να αφοσιώσω στο μελλοντικό μου κατοικίδιο. Αν το ringeck δεν πληροί τις προϋποθέσεις μου, ή αν εγώ δεν πληρώ τις προϋποθέσεις του ringneck, υπάρχουν εναλλακτικές;
 
Ξεκινά διαβάζοντας καποιεσ γενικές οδηγίες
 
1. Πόσο κοστίζει; Εννοείται ότι θέλω να πάρω ένα μικρό να το μεγαλώσω.
Ένα Ringneck μωρό ταϊσμένο στο χέρι που έχει μόλις έχει απογαλακτιστεί κοστίζει από 150 έως 300 ευρώ, αναλόγως με την μετάλλαξη.
Αλλά τόσα περίπου χρειάζονται για ένα κατάλληλο κλουβί.
2. Ξέρω ότι είναι εξαιρετικοί ομιλητές. Είναι σχετικά εύκολο να μάθεις ένα ringneck να μιλάει;
Είναι καλοί ομιλητές, όχι εξαιρετικοί.
Το άν θα μάθει να μιλά και πόσο, είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, χαρακτήρα, εκπαίδευσης, και αντίληψης του κάθε πτηνού.
3. Πως ανταπεξέρχονται στα μακρινά ταξίδια.
Με το κατάλληλο κλουβί μεταφοράς μπορεί να ταξιδεύει.
Δεν τους αρέσει βέβαια η συνεχής μετακινήση και οι αλλαγές στο περιβάλλον τους.
Αν το ringeck δεν πληροί τις προϋποθέσεις μου, ή αν εγώ δεν πληρώ τις προϋποθέσεις του ringneck, υπάρχουν εναλλακτικές;
Από ότι καταλαβαίνω είσαι 18 χρονών και φοιτητής.
Έχεις όρεξη και αγάπη για τους παπαγάλους αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό.
Άν το πουλάκι δεθεί μαζί σου και εσύ χρειαστεί να φύγεις για ένα χρονικό διάστημα έχεις σκεφτεί που θα το αφήσεις;
Ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω άρθρο.
 
Όπως ανέφερε ο Vada και παραπάνω πρέπει να πάρεις υπόψη σου τα μελλοντικά σου σχέδια
εάν θα πας σε πανεπιστήμιο θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να τον πάρεις μαζί σου.
 
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Από ότι καταλαβαίνω είσαι 18 χρονών και φοιτητής.
Κοντά πέσατε. Είμαι 18 χρονών και μαθητής Λυκείου. Μη ρωτήσετε πως γίνεται να είμαι 18 και να είμαι Λύκειο, (για την ακρίβεια να μην έχω δώσει καν πανελλήνιες) είναι μεγάλη ιστορία.
@Ledagcc Δεν ξέρω εάν θα πάω σε πανεπιστήμιο, μπορεί ναι πάω και σε ΙΕΚ. Εάν δε, μείνω εκτός Κρήτης, τότε ναι, θα πρέπει να τον πάρω μαζί μου. Πάντως, για τα συχνά ταξίδια λέω να το αφήσω, δεν ξέρω πόσο καιρό θα αντέξει χωρίς να με αναζητεί (Το κυριότερο, όμως, που με ανυσηχεί είναι μην δεθεί μαζί μου αλλά με κάποιον άλλο όσο θα λείπω, πως να το πω, αν θα θυμάται ότι είναι δικός μου μετά από 3 μήνες.). Πάντως, έχω και άλλες επιλογές υπόψιν μου, τις οποίες θα αναφέρω προσεχώς σε ξεχωριστό topic.
 
Back
Top