Φροντίδα Συμπεριφορά καναρινιού σε πτερόρροια

aggelos 1218

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
43
Πόλη
Αττική
Έχω ένα καναρίνι αρσενικό από πετσοπα .3 μήνες δεν έχει σταματήσει.πριν 2εβδομαδες τον έχασα από φωνή άλαλος...έκανε βέβαια κάτι προσπάθειες αλλά δεν του βγαίνε σωστά και σταματησε ...τον κοίταξα είδα κάποια ποδαράκια πατουσακιαν πρησμενα και του έκανα θεραπεία με βαζελίνη επάλειψη πάντα σούρουπο λόγο μασαζκι και στο ράμφος και ένα πατικιουρ και ψιλοεστρωσε .όχι να μιλά αλλά κουνιοτανε καλύτερα γιατί πριν άλλαζε κλαδάκι κάθε Δευτέρα που λέει ο λόγος .προσπάθησε να μιλήσει πάλι αλλά τίποτα και η φωνή του σε ένταση είναι πεσμένη.του έβαλα μια θυληκια κοντά χωρίς οπτική επαφή.πάλι όμως δεν ανταποκρίνεται.τώρα πέφτει στο αυγό με τα μούτρα...αλλά δεν τιμά τα σποράκια.η ερώτηση μου είναι αυτό είναι από πτεροροια; Έχω καθαρίσει και κοιτάω καθημερινά και καθαριότητα και τροφή .ότι τρώει είναι συσκευασμένες νερσε Λάγκα και οτλουξ αυγοτροφη και βραστό και χειροποίητη και φρούτα και λαχανικά...και τσαγακια.θα το βγάλω και φώτο αλλά επειδή με έχει αγχώση και μου λείπει η λαλιά του ρε γαμωτο
[automerge]1628871967[/automerge]
Όταν κελαηδουσε χωρίς πλάκα ακουγοτανε 2 τετράγωνα μακριά από το σπίτι.τώρα ίσα που ακούγεται ούτε με ανοικτή μπαλκονόπορτα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι εποχή πτερόροιας. Χάνει πούπουλα? Λογικά θα βλέπεις γύρω από το κλουβί πούπουλα. Το τσαγάκι που λες τι είναι τι εννοείς.
 
Αυτό ρωτάω .πούπουλα λίγα έχω δει...5-6 φτερά είδα ολόκληρα σήμερα δεν είδα τίποτα.τώρα η βαζελίνη δεν ξέρω να πήγε στα φτερά;.δεν ξέρω πάντως ότι έκανα το έκανα σούρουπο.αυτό ρωτάω αν κάποιος ξέρει.
[automerge]1628875190[/automerge]
Ρίγανη θυμάρι τσουκνίδα.ζεσταίνω το νερό πριν πάρει βραση το βγάζω αφήνω τα βότανα ένα τέταρτο και μετά το βάζω .σαν νερό η και δεύτερο.εν τω μεταξύ δεν κάνει και εύκολα μπάνιο που του βάζω μπανιέρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό ρωτάω .πούπουλα λίγα έχω δει...5-6 φτερά είδα ολόκληρα σήμερα δεν είδα τίποτα.τώρα η βαζελίνη δεν ξέρω να πήγε στα φτερά;.δεν ξέρω πάντως ότι έκανα το έκανα σούρουπο.αυτό ρωτάω αν κάποιος ξέρει.
[automerge]1628875190[/automerge]
Ρίγανη θυμάρι τσουκνίδα.ζεσταίνω το νερό πριν πάρει βραση το βγάζω αφήνω τα βότανα ένα τέταρτο και μετά το βάζω .σαν νερό η και δεύτερο.εν τω μεταξύ δεν κάνει και εύκολα μπάνιο που του βάζω μπανιέρα...
Καλησπέρα. Τα 5-6 φτερά ολόκληρα που λες, τα είδες σε 1 μέρα? Αν ναι, είναι πολλά. Όσο για το μπάνιο, επέμενε να βάζεις την μπανιέρα και όταν αυτό θα νοιώσει την ανάγκη να πάει, θα το κάνει. Εσύ οφείλεις να του παρέχεις την μπανιέρα, μιας και το μπάνιο τα ανακουφίζει από την φαγούρα και τα βοηθά να αποβάλλουν τα προς αποβολή πούπουλα κλπ.
Εγώ του βάζω πρωινές ώρες μπανιέρα, σήμερα του έβαλα και το μεσημέρι, μιας και το πρωί δεν την χρησιμοποίησε, και τελικά έκανε μπάνιο. Δοκίμασε και εσύ να ξαναβάλεις μπανιέρα αν δεν κάνει με την πρώτη.
Η αφωνία είναι χαρακτηριστικό της πτερόρροιας αλλά όχι της αρχικής. Δηλαδή δεν σταματά να κελαειδά στα πρώτα πούπουλα που θα χάσει.
 
.τον κοίταξα είδα κάποια ποδαράκια πατουσακιαν πρησμενα και του έκανα θεραπεία με βαζελίνη
Η βαζελίνη δεν είναι ότι καλύτερο, υπάρχουν εξειδικευμένα προϊόντα όπως η epithol για τα πόδια.
είδα κάποια ποδαράκια πατουσακιαν πρησμενα
Ανέβασε μια φωτογραφία.
τώρα η βαζελίνη δεν ξέρω να πήγε στα φτερά;..
Καθάρισε καλά τις πατήθρες και βάζε στο μπάνιο του oro-bath,
 
Ρίγανη θυμάρι τσουκνίδα.ζεσταίνω το νερό πριν πάρει βραση το βγάζω αφήνω τα βότανα ένα τέταρτο και μετά το βάζω .σαν νερό
Το τσάι χρειάζεται πάντα αραίωση με νερό.
 
Ναι Γιάννη το αραιώνει...θα ανεβάσω φωτο σε λίγο.μπάνιο δεν κάνει σωστά είναι αλητηριος ο μάγκας...απλά πάει και κάθεται στην άκρη και πλένει τι μούτρο του.θέλει. Μπρατσακια είναι χεστης
 
Καλησπέρα. Τα 5-6 φτερά ολόκληρα που λες, τα είδες σε 1 μέρα? Αν ναι, είναι πολλά. Όσο για το μπάνιο, επέμενε να βάζεις την μπανιέρα και όταν αυτό θα νοιώσει την ανάγκη να πάει, θα το κάνει. Εσύ οφείλεις να του παρέχεις την μπανιέρα, μιας και το μπάνιο τα ανακουφίζει από την φαγούρα και τα βοηθά να αποβάλλουν τα προς αποβολή πούπουλα κλπ.
Εγώ του βάζω πρωινές ώρες μπανιέρα, σήμερα του έβαλα και το μεσημέρι, μιας και το πρωί δεν την χρησιμοποίησε, και τελικά έκανε μπάνιο. Δοκίμασε και εσύ να ξαναβάλεις μπανιέρα αν δεν κάνει με την πρώτη.
Η αφωνία είναι χαρακτηριστικό της πτερόρροιας αλλά όχι της αρχικής. Δηλαδή δεν σταματά να κελαειδά στα πρώτα πούπουλα που θα χάσει.
Όχι τόσα πολλά δεν είδα σε μια μέρα.σε 3μερες περίπου...σήμερα είδα και πούπουλα αρκετα στο καθαρισμα...πήρα το oro bath...μου χει σπάσει τα νεύρα ο τύπος δεν βουτάει με τίποτα λέμε του βάζω συνέχεια μπανιέρα.παιδιά αυτό διαρκεί 2 μήνες; Περίπου;ναι δεν σταμάτησε αμέσως προσπάθησε να πιάσει νότες που δεν του βγαίναν και μετά μιυγγαθηκε τώρα κάνει τσι..ου μονο
 
Όχι τόσα πολλά δεν είδα σε μια μέρα.σε 3μερες περίπου...σήμερα είδα και πούπουλα αρκετα στο καθαρισμα...πήρα το oro bath...μου χει σπάσει τα νεύρα ο τύπος δεν βουτάει με τίποτα λέμε του βάζω συνέχεια μπανιέρα.παιδιά αυτό διαρκεί 2 μήνες; Περίπου;ναι δεν σταμάτησε αμέσως προσπάθησε να πιάσει νότες που δεν του βγαίναν και μετά μιυγγαθηκε τώρα κάνει τσι..ου μονο
Επέμενε με την μπανιέρα και όταν θα νιώσει την ανάγκη, θα πάει μόνος του. Εμείς οφείλουμε να του την παρέχουμε. Υπάρχει περίπτωση να άλλαξες κάτι στην μπανιέρα/νερό? Νέα μπανιέρα, φίλτρο νερού κλπ?
Η διαδικασία αλλαγής φτερώματος όντως διαρκεί καιρό, οι 2 μήνες είναι φυσιολογικό. Υπομονή.
 
Μόλις σήμερα του έβαλα oro bath ...πάλι δεν μπήκε. Δύο φορές μία στις 9 το πρωί και μία στις 12 την έβαλα...δεν έχω αλλάξει τίποτα άλλο μόνο τα άλατα αλλά και πάλι δεν έχει μπει.του το ψιθηρισα μη μου κάνεις το δύσκολο γιατί θα σε ψεκασω...αν το άκουσε θα μπει.
 
Ακούστε κόλπο.έβαζα την μπανιέρα παντού στο κλουβί.κανένα αποτέλεσμα...σήμερα το πρωί χωρίς να βγάλω την αυγοθηκη έβαλα την μπανιέρα από πάνω ακριβώς.ο τύπος ανυσηχε μήπως του πήραμε το αυγό.πάει από πάνω τον παρακολουθώ χωρίς να με βλέπει.η αυγοθηκη φαίνεται από πάνω.βουτάει κεφάλι να φάει.μια δυο τρεις βρεχτηκελιγο στο μούτρο φεύγει.τον αφήνω λίγο.πάω με το μπουκάλι με νερό και όρο μπαθ ξαναριχνω σαν να βάζω φαγητό.κάνει τρια μακροβουτια .και βγαίνει καταμουσκεμα δεν μπορούσε να πετάξει δεν είχα το κινητό να τον βγαλω φωτό.μιλάμε για πολύ γέλιο.λουφαξε στην γωνία στον πάτο του κλουβιου δεν τράβηξα την μπανιέρα.και μόλις συνήλθε και πέταξε γιατί πριν δεν μπορούσε από το πολύ νερό.πάω τραβάω την μπανιέρα και του πα ψιθυριστά της γάτες θα τις σέβεσαι βλήμα.ακόμα τινάζεται έκανε πανικό για εβδομάδες ο λετσος.χεσμενος στην πάτο του κλουβιου .και κοίταξε η τρίχες από το πολύ νερό ήταν όρθιες σαν της γάτες χαχαχα.τι κοιτάς ρε βλαμενε έτσι πρέπει να κάνεις μπάνιο κάτσε τώρα εκεί μέχρι να στανιατεις από την βρώμα που ειχες
[automerge]1629193919[/automerge]
Στανιαρεις
[automerge]1629194293[/automerge]
Πιο πολύ το χάρηκα εγώ από αυτόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@aggelos 1218 Καλησπερα!Καλα κλαιω απο τα γελια με την περιγραφη σου🤣
Περα ομως απο την πλακα, καλο θα ηταν να μην τρομαζουμε το καναρινακι ετσι, γιατι για φαντασου ποσο τρομαξε για να κατσει βρεγμενο στην γωνια του κλουβιου!Εχεις δοκιμασει να βαλεις στην μπανιερα σκετο νερακι;(χωρις να προσθεσεις κατι αλλο)!Κανε και μια δοκιμη να βαλεις την μπανιερα σε αλλη θεση στο κλουβι!Αν και παλι δεν μπαινει, με ενα ψεκαστηρι (πρωινες ωρες) να ψεκαζεις το καναρινακι με λιγο νερακι!Γιατι με αυτο που ειπες οτι μετα το μπανιο το καναρινακι:
λουφαξε στην γωνία στον πάτο του κλουβιου.και μόλις συνήλθε και πέταξε γιατί πριν δεν μπορούσε από το πολύ νερό.ακόμα τινάζεται έκανε πανικό για εβδομάδες

Το μονο που καταφερες ηταν να αγχωσεις - στρεσαρεις περισσοτερο το καναρινακι!Εμεις γελαμε με την φαση αυτη (που ομως δεν πρεπει) αλλα για φαντασου τι τρομαρα πηρε εκεινη την στιγμη!Μην πιεζεις το καναρινακι για να μπει στην μπανιερα, αν θελησει καποια στιγμη θα μπει απο μονο του να το χαρει κιολας!
Υπαρχει ομως και η περιπτωση να μην του αρεσει το νερο, να ειναι γατοκαναρινακι 🤣
Οπότε, να του βαζεις καθε μερα την μπανιερα, ωστε να εχει τον χρονο να την συνηθισει και σιγα - σιγα θα παρει το θαρρος και θα μπει να κανει μπανακι!Γιατι οπως ξερουμε στα pet shop η λεξη μπανιερα (και οχι μονο) στα πτηνα (καθε ειδους) ειναι εντελως αγνωστη!
 
Με έβαλες σε σκέψεις.πριν λίγο πήγα και τον είδα.ολίγον στρεσαρισμενος...θα τα καταφέρει..,.ακόμα τινάζεται.νερό σκέτο του βάζα συνέχεια.απλά του άλλαξα την θέση της μπανιερας.μόνος του μπήκε για να φτάσει το αυγό βέβαια αλλά μπήκε αύριο θα το βγάλω το αυγό κάτω από την μπανιερα.δεν θέλω ούτε εγώ να τον στρεσαρω πίστεψέ με.αλλά μιλάμε ότι μου χει βγάλει την Παναγία το γάτο καναρινάκι
[automerge]1629210294[/automerge]
Αυτό που είδα είναι απίστευτο είχε κάτσει πάνω στην αυγοθηκη χωρίς να τρώει κανονικά.τσιμπολογουσε.τύπου μην μου πάρεις το αυγό πλζ
 
@aggelos 1218 Καλησπερα!Οπως σου ειπα και στο προηγουμενο μηνυμα, να του βαζεις καθε μερα την μπανιερα και σιγα - σιγα θα την συνηθισει και θα πηγαινει!Και το πολυ - πολυ ας βρεχει μονο το προσωπακι του😁

Να ρωτησω και κατι αλλο; Καθε πότε του βαζεις αυγο; γιατι απο αυτα που λες, βλεπω οτι εχει μια αγαπη στο αυγουλακι!
 
Ναι ρε γαμωτο αυτό .του βάζω βραστό κάθε 3 μέρες .και αυγοτροφη όταν δεν έχει αυγό .αλλά χάνει πούπουλα και φτερά λόγω πτεροροιας ...ίσως γι αυτό τρώει αυγό συνεxεια.αυτό έκανα του έβαζα μπανιέρα και δεν έμπαινε .έπλενε το μούτρο του και έφευγε σήμερα σκέφτηκα να το κάνω έτσι δηλαδή πάνω από την αυγοθηκη και μπήκε 3 φορές μόνος του με μακροβουτια ...και μετά κλαταρε στην γωνιτσα του κλουβιου...αλλά σηκώθηκε και τώρα πήγα και τινάζεται και ισωνει τα φτερά του.δεν θέλω να του στερήσω το αυγό χάνει φτερά ...αλλά με προβλιματιζει
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Τους σπόρους τους ακουμπάει αλλά όχι πολύ .πιο πολύ είναι στο αυγό θα το ελατωσω και εγώ το σκέφτηκα...λέω μήπως παίζει και η ζέστη ρόλο.δεν ξέρω ...αλλά το αυγό ναι πρέπει να ελατωθει...λιγο...το κλουβί είναι μεγάλο όχι ζευγαρωστρα.
 
Δεν έβαλα την αυγοθηκη ...έβαλα την μπανιέρα πάλι δεν μπήκε μακροβουτια,..βρέχει μόνο το μούτρο του...άρα χτες μπήκε για το αυγό δεν Παίζεται το πουλί.δεν θέλω να τον ψεκάζω το θεωρώ λάθος.θα του βάλω αύριο πάλι την αυγοθηκη από κάτω με αυγό;
 
Μετά την τρομάρα που πέρασε χθες, πάλι καλά που την πλησίασε και έβρεξε και το μουτράκι του.😜 Εμένα το θηλυκό budgie μπαίνει όλο μέσα στην μπανιέρα αλλά το αρσενικό μόνο το κεφάλι του κάνει. Βέβαια τα έχω ψεκάσει (ελαφριά και από απόσταση) αν έχουν καιρό να μπουν και ειδικά στην περίοδο πτερορροιας. Από την άλλη συμφωνώ ότι όταν το έχουν ανάγκη θα μπουν.😉
 
Back
Top