Φροντίδα Συμπεριφορά καναρινιού σε πτερόρροια

Μήπως το κλουβί είναι στο ίδιο ύψος με σένα. Το λέω γιατί όλα τα καναρίνια διστάζουν να δοκιμάσουν κάτι καινούριο όταν είσαι στο ίδιο επίπεδο με αυτά. Πρέπει να είναι λίγο πιο ψηλά. Επίσης ξέρω ότι βαζελίνη στα πόδια βάζουμε όταν δούμε ότι έχει ακάρεα. Βάζουμε βαζελίνη για να σταματήσουν τα ακάρεα να αναπνέουν και να ψοφήσουν. Τα πρισμένα πόδια είναι άλλο πράγμα. Δεν είμαι βέβαια ειδικός μπορεί και να κάνω λάθος. Να το χαίρεσαι πάντως και καλά τραγούδια να σου λέει για πολλά χρόνια εύχομαι.
 
. Επίσης ξέρω ότι βαζελίνη στα πόδια βάζουμε όταν δούμε ότι έχει ακάρεα. Βάζουμε βαζελίνη για να σταματήσουν τα ακάρεα να αναπνέουν και να ψοφήσουν.
Για τα ακάρεα καλύτερα να βάζουμε epithol που έχει δραστική ουσία την τρικλοζάνη, με αντιμικροβιακή δράση, και αναστέλλει την ανάπτυξη των βακτηρίων και των μικροβίων.
Επίσης περιέχει και μουρουνέλαιο που είναι πλούσιο σε βιταμίνες A & D που είναι απαραίτητες για την καλή υγεία του δέρματος.
 
Για τα ακάρεα καλύτερα να βάζουμε epithol που έχει δραστική ουσία την τρικλοζάνη, με αντιμικροβιακή δράση, και αναστέλλει την ανάπτυξη των βακτηρίων και των μικροβίων.
Επίσης περιέχει και μουρουνέλαιο που είναι πλούσιο σε βιταμίνες A & D που είναι απαραίτητες για την καλή υγεία του δέρματος.
Ναι οπότε το πρήξιμο στα πόδια είναι κάτι άλλο. Εκτός κι αν το παλικάρι εννοεί πρήξιμο την υπερφολίδωση που συμβαίνει όταν τελικά έχει προσβληθεί από ακάρεα. Αν δεν εννοεί αυτό όμως, νομίζω ότι δεν είναι ακάρεα.
 
Για τα ακάρεα καλύτερα να βάζουμε epithol που έχει δραστική ουσία την τρικλοζάνη, με αντιμικροβιακή δράση, και αναστέλλει την ανάπτυξη των βακτηρίων και των μικροβίων.
Επίσης περιέχει και μουρουνέλαιο που είναι πλούσιο σε βιταμίνες A & D που είναι απαραίτητες για την καλή υγεία του δέρματος.
Ναι οκ για την επιθολ ...αλλά του έβαλα βαζελίνη.αν δεν είναι από ακαρεα τότε το πρήξιμο τι άλλο μπορεί να είναι.αυτο με το ύψος δεν το ήξερα.
[automerge]1629638826[/automerge]
Πάντως είναι καλύτερα μετά την βαζελίνη θα στείλω φωτό να τα δείτε ..τα ακάρεα φοβάμαι ρε γαμωτο είναι και περίοδος πτεροροιας δεν ξέρω με έχει βάλει σε σκέψεις.το ευχάριστο είναι ότι κάνει μπάνιο χωρίς πρόβλημα πλέον τον τσεκαρα και χτες και σήμερα του δίνει και καταλαβαίνει και σαλιαριζει σιγά μεν πιο συχνά δε
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Ο τύπος
[automerge]1629819736[/automerge]
Πόδια; Δεν ξέρω αν φαίνονται καλα
 

Συνημμένα

  • IMG_20210823_173155_1.webp
    IMG_20210823_173155_1.webp
    122,8 KB · Προβολές: 15
Αυτή φαίνεται;.τα νύχια τα έκοψα όταν τον έπιασα για να του βάλω την βαζελίνη έκοψα τα πίσω ίσως θέλουν και τα μπροστά;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210823_173149.webp
    IMG_20210823_173149.webp
    155,7 KB · Προβολές: 18
Έχει ήδη περάσει μια εβδομάδα...θα τον βάλω μέσα νύχτα.θα του βάλω την επιθολ...αλλά αν έχει στην τραχεία πως θα τελειώσει την πτεροροια αφού την κάνει μόνο του λόγω του προβλήματος;
 
Η πτεροροια ναι δεν προκαλείται από τα ακάρεα αλλά των ποδιών δεν περνάνε και στην τραχεία;...το κλουβί του το καθαρίζω κάθε μέρα άμμο κάτω και σφουγγάρισμα...και τις πατηθρες όλα.φοβάμαι την τραχεία
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Να του βάλω επιθολ ;.δικαιολογείται το χαμηλόφωνα σαλιαρισμα στην πτεροροια;και δεν θέλω να τον πιάσω ούτε νύχτα τώρα που είναι στην κατάσταση αυτη με την πτεροροια
 
Εγώ πάντως νομίζω ότι δεν είναι πρησμένα τα ποδαράκια του. Τα λέπια στα πόδια του έχουν σηκωθεί από τα ακάρεα. Αν πατάει στον πάτο πρέπει να του βάλεις καγκελάκι ώστε να μην έρχεται το πόδι σε επαφή με υγρασία. Βάζεις epithol μετά όπως σου είπαν.
 
Έχει σχάρα και άμμο κάτω του βάζω λίγη να μην φτάνει ούτε αυτήν
[automerge]1629967409[/automerge]
Τα τσιμπάει ίσως γι αυτό να τα βλέπεις έτσι...
 
θα έκανα αυτό που γράφει ο τονυ πιο πάνω. Θα τον άφηνα ήσυχο με μια πολυβιταμίνη για πτερόροια και μετά θα έβαζα epithol.
 
Back
Top