Φροντίδα Συμπεριφορά ringneck, 6 μηνών

skiadaresimarianthe

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2020
Μηνύματα
19
Πόλη
Νέο Φάληο
Πήρα ένα ringneck 6 μηνών, αρσενικό 90% , και τώρα είμαι σε διαδικασία που προσπαθώ να τον εξεικειώσω με το σπίτι την οικογένεια και εμένα.
Τον έχω τώρα 5 μέρες και φαίνεται να φοβάται ακόμα. Ακόμα και όταν πλησιάζει κάποιος στο κλουβί του, για να μην φοβηθεί πρέπει να τον πλησιάζουμε αργά και να μην νιώθει οτι τον κοιτάμε απευθείας, αλλιώς κάνει νευρικές κινήσεις και χτυπάει το ράμφος του στα κάγκελά. Το ίδιο και όταν βάζουμε το χέρι στο κλουβί του για να βάλουμε τροφή. Δεν δαγκώνει καθόλου και ατ φτερά του είναι σε καλή κατάσταση,δεν τα έχει βγάλει, ,ωστόσο φαίνεται να φοβάται αρκετά.
Εχθές έτυχε να του ξεβιδωθεί η πατήθρα, και είχα το χέρι μου λίγο παραπάνω στο κλουβί ,και σήμερα φαίνεται να με φοβάται περισσότερο!
Εντομεταξύ, τον έχουμε σε χώρο του σπιτιού ,ώστε να τον βλέπουμε όλοι και να μην μένει μόνος του,ώστε να συνηθίζει.

Συμβουλές,ειδικά από κάποιους που έχουν το ίδιο είδος; Θα τις εκτιμούσα πολύ! Επίσης έλεγα να τον πάω σε κάποιον πτηνίατρο,να τον δει και να μου πει συμβουλές, κρίνεται απαραίτιτη κίνηση;
 

Συνημμένα

  • 123515825_361615791599130_8756181157016323522_n.webp
    123515825_361615791599130_8756181157016323522_n.webp
    6,8 KB · Προβολές: 25
Καλησπέρα,

Να το χαίρεσαι το μωρό, κάθε αρχή και "δύσκολη".

Σε πρώτη φάση η επίσκεψη σε πτηνίατρο είναι μια καλή ιδέα, δε πάμε τα πουλάκια στο γιατρό μόνο όταν αρρωστήσουν, ένα ετήσιο προληπτικό τσεκαπ πιστεύω ότι προλαμβάνει αρκετές φορές διάφορα προβλήματα.

Τώρα για το "φόβο" του πρώτου καιρού, είναι μια φυσιολογική κατάσταση την οποία πρέπει να αντιμετωπίσεις με υπομονή και σιγά σιγά θα βλέπεις τους καρπούς των προσπαθειών σου.

Υ.Γ το αρσενικό 90% από που προκύπτει και το αρσενικό και το 90% ? :)
 
@skiadaresimarianthe είναι πολύ λογικό όλο αυτό. Βρίσκεται στον χώρο μόνο 5 μέρες. Θα χρειαστεί χρόνο και υπομονή. Τα χέρια να αποφεύγετε να τα βάζετε στο κλουβι (μόνο για δουλειές) . Καθίστε δίπλα του και διαβάστε χαμηλόφωνα ένα βιβλίο, δείτε τηλεόραση , τραγουδήσετε. Εγώ πάντα πήγαινα τα κατοικίδια μου σε κτηνίατρο/πτηνιατρο από την πρώτη μέρα για το δικό τους καλό.
 
@Chrisad Επειδή μας είπαν οτι είναι αρσενικό αν και δεν μας ξεκαθάρισαν αν το ξέρουν αυτό από τεστ dna!
Έχει αρχίσει να φαίνεται το δαχτυλίδι του, αλλά κρατάω και ένα ποσοστό , μην έχουμε κάποια έκπληξη!
 
@Φοίβος Τον πήρα από pet shop και μας είπαν οτι ο εκτροφέας που τον παρήγγειλαν τους είπε οτι είναι 6μηνών.
Σήμερα [η αν δεν κλείσουν στο lockdown αύριο] θα τον πάω στον κτηνίατρο να μου πει αν μου είπαν σωστά.
 
@skiadaresimarianthe η φωτογραφία που ανέβασες είναι λίγο θολή. Τα ματάκια του είναι μαύρα; Αν είναι μαύρα σίγουρα είναι μικρός (κάτω από 1 χρόνων), ο κτηνίατρος δεν μπορεί να σου πει και με σιγουριά. Τώρα για το αν είναι αρσενικό (αφού δεν έχει γίνει εξέταση DNA) θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τους 18 μήνες με 4 χρόνια για να πεις με σιγουριά. Αυτό το δαχτυλίδι το αχνό που βλέπεις το έχουν όλα τα Ringneck θηλυκά και αρσενικά.
 
@skiadaresimarianthe Γενικά, κράτα μικρό καλάθι για το τι λένε στα πετ σοπς. Τα περισσότερα τα βγάζουν απο το μυαλό τους.

Να περνάς πολλή ώρα δίπλα μιλώντας του και να του προσφέρεις φαγητό (κάτι που του αρέσει) έξω απο τα κάγγελα μέχρι να το πάρει. Αυτό είναι ένα καλό πρώτο βήμα.
 
@Φοίβος Ναι ισχύει, πήγα σε ένα με κριτικές πολύ καλές κριτικές, γιατί σε πολλά εδώ στον Πειραιά άκουγα κουλά!

Σκεύτηκα να το έχω όλη μέρα δίπλα μου, αλλά βλέπω οτι στρεσάρεται.
Θα το επειχιρήσω όμως από αύριο και θα δω πως θα παέι!
[automerge]1604763530[/automerge]
@christina07 Ναι είναι μαύρα!
 
Back
Top