Διατροφή Συμπληρώματα διατροφής για ανθρώπους στα πτηνά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geo.pol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι τέτοια η διαφορά στο οικονομικό κόστος που αξίζει
Η διαφορά ναι θα ήταν πολύ μεγάλη εννοείται..όταν ένα ανθρώπινο συμπληρώμα σε βγάζει 40μερες για εναν ανθρωπο με σωματικό βάρος 80kg και ένα πτηνό που ζυγίζει κάποια γραμμάρια ναι. Και τα ανθρώπινα συμπληρώματα κατά την δική μου άποψη και γνώμη είναι ποιο ποιοτικά από συμπληρώματα πτηνών και ο λόγος είναι ότι περνάνε πολύ περισσότερους έλεγχους. Δεν θα αφήσουν ένα προϊόν που θα το καταναλώσει ενας άνθρωπος που θα ειναι μέτριο προς κατανάλωση.σε ένα πτηνό η κατοικίδιο δεν νομίζω να δώσουν τόσο βάση...
 
Η διαφορά ναι θα ήταν πολύ μεγάλη εννοείται..όταν ένα ανθρώπινο συμπληρώμα σε βγάζει 40μερες για εναν ανθρωπο με σωματικό βάρος 80kg και ένα πτηνό που ζυγίζει κάποια γραμμάρια ναι
Αυτό το καταλαβαίνω ως ένα βαθμό. Έστω και αν εξακολουθώ να πιστεύω ότι η διαφορά δεν είναι τεράστια, σέβομαι την ανάγκη που μπορεί να έχει κάθε άνθρωπος να φροντίζει ένα πτηνό, ανεξάρτητα από την οικονομική του κατάσταση.

και τα ανθρώπινα συμπληρώματα κατά την δική μου άποψη και γνώμη είναι ποιο ποιοτικά από συμπληρώματα πτηνών και ο λόγος είναι ότι περνάνε πολύ περισσότερους έλεγχους. Δεν θα αφήσουν ένα προϊόν που θα το καταναλώσει ενας άνθρωπος που θα ειναι μέτριο.σε ένα πτηνό η κατοικίδιο δεν νομίζω να δώσουν τόσο βάση...
Σε αυτό δεν συμφωνώ καθώς είναι απλώς η προσωπική σου άποψη. Αν υπάρχουν αποδείξεις (έρευνες) ότι τα φάρμακα που προορίζονται για τα ζώα είναι χαμηλότερης ποιότητας από τα ανθρώπινα, τότε θα μπορούσα να συμφωνήσω και σε αυτό.
 
επειδή ασχολούμαι χρόνια και είχα και μαγαζί
Τι μαγαζί είχες ώστε να σου δημιουργηθεί αυτή η απορία; Εάν δεν γίνομαι αδιακριτος φυσικά!
Είμαι ήδη στην σκέψη να τους δώσω κάποια αμινοξέα/bcaa σε σκόνη σε μικρές δόσεις στην ποτίστρα ώστε να δω πως αντιδρούν...
Για ποιο λόγο θα πρέπει να βάλεις τα πουλάκια σε αυτή την διαδικασία και τι θεωρείς ότι μπορεί να επιτευχθεί; Σκοπεύεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα ότι εάν χορηγήσεις αυτό ή εκείνο θα συμβεί κάτι άξιο παρατήρησης; Κανείς κάποια έρευνα πάνω σε κάτι;

Και επειδή ο γραπτος λόγος δεν έχει "χρώμα" , το ύφος μου είναι φιλικό. Παρακαλώ μην με παρεξηγήσεις!
 
Αν υπάρχουν αποδείξεις (έρευνες) ότι τα φάρμακα που προορίζονται για τα ζώα είναι χαμηλότερης ποιότητας από τα ανθρώπινα, τότε θα μπορούσα να συμφωνήσω και σε αυτό.
Δεν μιλάω για "φάρμακα" αλλά για συμπληρώματα.. Δεν είναι το ίδιο αν πάθει κάτι ένα άνθρωπος από κάποιο συμπλήρωμα και το αντίστοιχο σε ένα πτηνό. Την ανθρώπινη ζωή καλώς η κακώς την βάζουν παραπάνω από τα ζώα(πτηνά)... Με αυτήν την έννοια λέω μεγαλύτερους/περισσότερους ελέγχους.. Αν βρω κάποια στοιχεία/έρευνες θα σου στείλω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν μιλάω για "φάρμακα" αλλά για συμπληρώματα
Δεν τα διαχωρίζω εσκεμμένα στην άποψή μου. Είναι η ίδια σε ότι αφορά και τα δύο.

δεν είναι το ίδιο αν πάθει κάτι ένα άνθρωπος από κάποιο συμπλήρωμα και το αντίστοιχο σε ένα πτηνό. Την ανθρώπινη ζωή καλώς η κακώς την βάζουν παραπάνω από τα ζώα(πτηνά).
Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά δεν συμμερίζομαι αυτήν την άποψη. Θα μπορούσα όμως να την αποδεχθώ εφόσον υπάρχουν αποδείξεις για κάτι τέτοιο, όπως ανέφερα πριν.
 
Για ποιο λόγο θα πρέπει να βάλεις τα πουλάκια σε αυτή την διαδικασία και τι θεωρείς ότι μπορεί να επιτευχθεί; Σκοπεύεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα ότι εάν χορηγήσεις αυτό ή εκείνο θα συμβεί κάτι άξιο παρατήρησης; Κανείς κάποια έρευνα πάνω σε κάτι;
Δεκτή η κάθε γνώμη. Ο λόγος όπως ανέφερα ποιο πάνω είναι θέμα ποιότητας -τιμης κατά την δική μου άποψη και δεν είναι ότι τσιγγουνευομαι να δώσω στα πουλιά μου κάτι παραπάνω... Και ούτε ότι θέλω να κάνω πειράματα στα πουλιά μου...
[automerge]1565813621[/automerge]
Τι μαγαζί είχες ώστε να σου δημιουργηθεί αυτή η απορία;
Με συμπληρώματα διατροφής (δεν κάνω διαφήμιση διότι πλέον δεν υπάρχει)
[automerge]1565814160[/automerge]
Θα μπορούσα όμως να την αποδεχθώ εφόσον υπάρχουν αποδείξεις για κάτι τέτοιο, όπως ανέφερα πριν.
Αν βρω κάτι βέβαια και θα σου το στείλω... Πάντως όσο αναφορά γενικά για τα supplements στην Ελλάδα γιατροί είναι ημιμαθείς και ημιμαθεία χειρότερη από την αμάθεια όλοι τα κατηγορούν και στο εξωτερικό αντικαθιστουν φάρμακα με συμπληρώματα όπως και με έναν γνωστό μου... Το ίδιο και με εμένα που είχα κάποιο προβλημα παλιότερα και με χρήση συμπληρωμάτος το μείωσα κατά 60% ποιο κάτω .. Αυτό που θέλω να καταλήξω αν είναι έτσι και οι περισσότεροι κτηνίατροι-πτηνιατροθ όπως ανέφερες ποιο πάνω που δεν ξέρουν να μετρήσουν δοσολογίες(ml)νερού. Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιο είναι το σωστό η όχι..σε ποιο εξειδικευμένα πραγματα...
[automerge]1565814469[/automerge]
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να πω, δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος ούτε "πολυξεριδης" σε κανέναν εδω, δεν είμαι επαγγελματίας ούτε εκτροφέας.. Απλά ερασιτεχνης...😀
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φιλε μου αν θελεις δωσε μας παραδειγματα απο το εξωτερικο που λες γιατι πχ ο Couttel ενας απο τους πιο γνωστους στο χωρο που μαλιστα βγαζει και ενα σκασμο συμπληρωματα δεν προτεινει καπου θεραπεια μεσω συμπληρωμάτων διατροφης.
 
Πτηνιατρος ειναι, κανονικοι γιατροι ειναι κι αυτοι στο ειδος τους βεβαια αλλα καταλαβα τι εννοεις.

Η συγκριση ομως μεταξυ ανθρωπου και καναρινιου ομως θεωρω οτι ειναι ατοπη γιατι ο μεταβολισμος ενος πουλιου λειτουργει με τετοια ταχυτητα που αν προσπαθησεις να κανεις "θεραπεια" με συμπληρωματα ωσπου να τα δωσεις εχει καρινιασει και χαιρετα!
 
Δεν μιλάω για "φάρμακα" αλλά για συμπληρώματα
Κάτι ακόμη που θα ήταν χρήσιμο να αποσαφηνισθεί, ειδικά όταν μιλάμε για συμπληρώματα διατροφής και όχι για φάρμακα, στα οποία η δραστική ουσία είναι συνήθως μια και μπορεί να γίνει εύκολα ο επιμερισμός, είναι με ποιον τρόπο μπορεί να δώσει κανείς μια Centrum σε ένα καναρίνι;

Συστατικά Centrum

Βιταμίνη A (RE) (25% ως β-καροτένιο): 800 µg
Βιταμίνη D: 10 μg
Βιταμίνη Ε (α-ΤΕ): 24 mg
Βιταμίνη Κ: 30 µg
Βιταμίνη C: 80 mg
Θειαμίνη: 1,8 mg
Ριβοφλαβίνη: 2,1 mg
Νιασίνη (ΝΕ): 20 mg
Βιταμίνη Β6: 2,1 mg
Φυλλικό οξύ: 200 µg
Βιταμίνη Β12: 3 µg
Βιοτίνη: 62,5 μg
Παντοθενικό οξύ: 7,5 mg
Ασβέστιο: 200 mg
Φώσφορος: 105 mg
Μαγνήσιο: 120 mg
Σίδηρος: 3,75 mg
Ψευδάργυρος: 5 mg
Χαλκός: 0,5 mg
Μαγγάνιο: 2 mg
Σελήνιο: 30 µg
Χρώμιο: 40 µg
Μολυβδαίνιο: 50 µg
Ιώδιο: 100 μg

Σε τι από όλα αυτά θα σταθεί και με ποιον τρόπο θα προσαρμόσει την αναλογία;
 
αυτό που θέλω να καταλήξω αν είναι έτσι και οι περισσότεροι κτηνίατροι-πτηνιατροθ όπως ανέφερες ποιο πάνω που δεν ξέρουν να μετρήσουν δοσολογίες(ml)νερού
Δεν το ανέφερα ως άποψη μου. Είπα ότι από τη στιγμή που εμείς οι κάτοχοι πουλιών διαμαρτυρόμαστε ότι η πλειοψηφία των κτηνιάτρων είναι άσχετοι με τα πουλιά και από τη στιγμή που οι εκτροφείς είναι άσχετοι με την κτηνιατρική, γιατί πρέπει να μπαίνουμε στη διαδικασία να ακούμε τον έναν ή τον άλλο, όταν υπάρχουν προϊόντα που έχουν φτιαχτεί για πουλιά και δίδονται σε προτεινόμενες γι' αυτά από τον παρασκευαστή δόσεις;

Ακόμη όμως και αν έπρεπε να ακολουθήσω μια από τις δύο επιλογές, δηλαδή εκτροφέα ή κτηνίατρο για σκύλους, θα προτιμούσα το συμπλήρωμα που θα μου πρότεινε να προοριζόταν γιατί πτηνά παρά για ανθρώπους.
 
... Θα προτιμούσα το συμπλήρωμα που θα μου πρότεινε να προοριζόταν γιατί πτηνά παρά για ανθρώπους.
-Νομίζω οτι δεν υπάρχουν περιθώρια για κάποια άλλη σκέψη. Αυτό είναι το ΣΩΣΤΟ.
Γι' αυτό χρειάζεται, καλή γνώση του θέματος, έρευνα και σωστή αγορά.
Το θέμα όμως είναι υπαρκτό και το δημιούργησαν όλες οι "ΑΣΤΕΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ" του χώρου, που παρουσιάζουν απίστευτες ποικιλίες συμπληρωμάτων, διάφορων βοτάνων, ουσιών κ.λπ. Ουσίες πάμφθηνες που εμπλουτίζουν τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ "μπουκαλάκια" τους.
 
Back
Top