Ασθένειες Συμπτωματα ασθματος / πνευμονιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marielena
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marielena

PB New Member
Εγγραφή
1 Οκτ 2007
Μηνύματα
51
Πόλη
Χολαργός
πριν μερες αγορασα ενα αρσενικο καναρινι που ειχε μαλλον ασθμα (ετσι μου ειπαν στο καταστημα οταν το πηγα πισω). Το ειχα σε δικο του κλουβι αλλα οχι μακρια απο τα αλλα καναρινια που εχω (αυτο για δυο μερες μεχρι να το παω πισω). Οταν μου αλλαξανε το καναρινι που ειχε ασθμα μου δωσανε ενα αλλο που παλι ηταν αρρωστο (!), ειχε και εχει ακομα αλλα του εχω δωσει φαρμακο, υπερκερατωση-ακαρεα. Ομως το ενα μου καναρινι (απο τα παλια) μαλλον κολλησε παρολο που μου ειπαν στο καταστημα οτι το ασθμα δεν κολλαει. εχει τα ιδια συμπτωματα με το πρωτο που αγορασα, ειναι βραχνο.
Τωρα αναρωτιεμαι, εχει κολλησει ασθμα (η πνευμονια ισως) η μηπως κολλησε απο το αλλο που εχει υπερκερατωση- ακαρεα; τι ειναι τα ακαρεα της τραχειας, ειναι κατι που φαινεται; διαβασα οτι αυτο μπορει να προκαλεσει αναπνευστικα προβληματα. Να του δωσω Sivotine (η astricicline) για πνευμονια η το anti-windpipemite για ακαρεα;
τα εχω χαμενα, πολλες αρρωστιες μαζι φοβαμαι μην τα παρει ολα η μπαλα. Να δωσω το ιδιο φαρμακο και στα αλλα πουλια προληπτικα;

ευχαριστω εκ των προτερων
Μαριελενα
 
Πολλές αρρώστιες μαζί όντως, χωρίς όμως να ξέρουμε ή να μπορούμε να υποθέσουμε τουλάχιστον ποια από αυτές έχει ή αν έχει κάποια από αυτές.

Ποια είναι τα ακριβώς συμπτώματα του; Απλή αντικειμενική περιγραφή χωρίς υποθέσεις.
 
Συγνωμη για την καθυστερηση, δεν εχω παντα internet.
σταματησε να τιτιβιζει βραχνα, φαινεται καλα δεν κελαδαει ομως. Θα περιμενω να δω αν δειξει αλλα συμπτωματα.
ευχαριστω
 
Back
Top