Ασθένειες Συνάχι και δάκρυσμα των ματιών

ALEK-ABRAM

PB Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλημερα παιδια :)
εχω ενα παπαγαλο αμαζονιου με μπλε μετωπο
και εδω και 3 μερες τον βλεπω να τρεχει η μυτη του και να δακρυζουν τα ματια του. Ρωτησα σε ενα pet shop να δω τι εχει για να παρω φαρμακα να το αντημετωπησω και μου ειπε οτι η κατασταση ειναι πολη σοβαρη και δυσκολα να την γλητοσει το πουλι, δεν περνει 8εραπεια μου ειπε. ☹
Τον εχω απομονωσει απο τα αλα πουλια μου αλα σημερα τον βλεπω πως εχει αρκετα καλη διαθεση.
Τον εχω 10 χρονια και τον θεωρο κατι σαν μελος της οικογενειας μου
για αυτο σας παρακαλω πολυ αν γνωρηζει κανεις κατι για καποια παρομια περηπτωση ας με ενημερωσει να ξερω τι να κανω.
Σας ευχαρισω εκ των προτερων.
 
ψαξε για πτηνιατρο η στη χειροτερη αμα δεν εχεις κανενα κοντα σου ρωτα κανεναν κτηνιατρο αμα ξερει τιποτα απο πουλια και πηγαινετο σε αυτον.
λογικα θα πρεπει να παρει καμια αντιβιωση αλλα δεν ειμαι γιατρος εγω. Παντος και για τοσο σοβαρο οπως σου ειπαν στο πετ δεν νομιζω να ειναι του θανατα.
ορεξη εχει;τρωει; Κινειται κανονικα;
 
Καταρχην μην απελπιζεσαι! Και μην ακους αυτον απο το πετ σοπ! Ο δικος μου παπαγαλος ηταν ετοιμος για πνευμονια, ειχε τελειως κλειστα ρουθουνια και με το ζορι ανεπνεε. Ολα αυτα διοτι τον ειχα παρει ελαφρως αρρωστο απο ενα παλιομαγαζο και επιδεινωθηκε ραγδαια. Ειχε κλεισει η αναπνοη του και δεν μπορουσε ουτε να κοιμηθει. Ειχε και συναχι. Τον πηγα σε ενα γιατρο εδω που ξερει και για πουλια απο τις σπουδες του και με ενεσεις και αντιβιωση στο νερο εκανε θεραπεια και τωρα ειναι υγιεστατος 1 χρονο και κατι μετα. Η Θεσσαλονικη ειναι κοντα. Μπορεις να τον πας στην κτηνιατρικη κλινικη του Πανεπιστημιου εκει εχουν εξειδικευμενο γιατρο! 😉

Κτηνιατρική Σχολή ΑΠΘ - Κλινικές & Εργαστήρια
 
Ορεξη εχει μεγαλη μπορω να πω μονο που κοιματε παραπανο απο οτι πριν αρρωστισει.
Μαλον παει προσ το καλητερο νομιζω.
Αν δεν βελτιωθει η υγεια του παντος θα τον παω Θεσσαλονικη μονο αν μπωρεις να μου πεις που ακριβως πρεπει να παω, σε ποια οδο ειναι;
 
Αν δεν βελτιωθει η υγεια του παντος θα τον παω Θεσσαλονικη

Εγω θα σου προτεινα να τον πας καπου τωρα πριν χειροτερεψει η κατασταση του και ειναι αργα.
Τουλαχιστον επισκεψου καποιον κοντινο σου κτηνιατρο αν δεν μπορεις να τον πας Θεσσαλονικη.
 
Ορεξη εχει μεγαλη μπορω να πω μονο που κοιματε παραπανο απο οτι πριν αρρωστισει.
Μαλον παει προσ το καλητερο νομιζω.
Αν δεν βελτιωθει η υγεια του παντος θα τον παω Θεσσαλονικη μονο αν μπωρεις να μου πεις που ακριβως πρεπει να παω, σε ποια οδο ειναι;

Εφοσον αρρωστησε ειναι καλυτερα να τον πας τωρα. Πιο ευκολα αντιμετωπιζεται ενα προβλημα στην αρχη του παρα οταν επιδεινωθει!

Στο λινκ που εβαλα εχει και χαρτες για το πως θα πας. εδω ειναι και παλι μονο οι χαρτες...
Κτηνιατρική Σχολή ΑΠΘ - Πρόσθετα ειναι ευκολο δε θα χαθεις!
 
η δυσκολια με την κτηνιατρικη ομως ειναι η εξης:
πρεπει να κλεισεις ραντεβου [κανονικα] κ δεχονται πολυ περιορισμενο ωραριο κ μονο πρωινες ωρες.

εχω ακουσει οτι σε επειγοντα, αν πας κ περιμενεις, εχεις ελπιδες 🙄

αλλα για καποιον που βρισκεται εκτος Θεσσαλονίκης,
καλο ειναι να προηγηθει τηλεφωνημα , για να αποφυγει ασκοπες μετακινησεις κ ταλαιπωρια του πτηνου
 
ALEK-ABRAM είπε:
Αν δεν βελτιωθει η υγεια του παντος θα τον παω Θεσσαλονικη
alek-abram αν σου είναι εύκολο πήγαινε τον στην Θεσσαλονίκη μην περιμένεις αν γίνει καλά ή αν χειροτερέψει να πάς.
Πήγαινε για να σου πούνε από τι προέρχεται αυτή η καταροή και ο βήχας, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Back
Top