Φροντίδα Συναγερμός σε όσους έχουμε τους παπαγάλους μας έξω στις παγωνιές

δεν το έκανα εγώ ομως. Στο θέμα μ έγραψα, αλλά κρίθηκε θέμα άξιο προς συζήτηση από τη διαχειριση κ το έβαλε ξεχωριστά. Κ πολύ καλά έκανε γιατί είναι θέμα και το κρύο κ η ζεστη άμα τα έχουμε έξω τα φουκαριαρικα μας
 
Στο θέμα μ έγραψα, αλλά κρίθηκε θέμα άξιο προς συζήτηση από τη διαχειριση κ το έβαλε ξεχωριστά
Μπήκε ξεχωριστά γιατί ήταν εκτός θέματος μήνυμα στο θέμα της παρουσίασης των πουλιών.

@vagelis76, Κάποια πολύ Βασικά πράγματα πριν εκφράσουμε γνώμη και πρέπει να γνωρίζουμε αν θελουμε να έχουμε άποψη:
Ας μην κάνουμε το θέμα προσωπικό με έντονες εκφράσεις γιατί δεν βοηθά κανέναν και κυρίως τον αναγνώστη. Μπορείτε να συζητήσετε ότι θέλετε, αρκεί το θέμα της συζήτησης να είναι σχετικό και οι εκφράσεις που απευθύνονται σε συνομιλητές να μην προσβάλλουν.

Ας συνεχίσουμε στο θέμα μας.
 
Δεν έχω τέτοιο σκοπό Σταύρο. Ειπωθηκε όμως ότι δεν τα προσέχω κ εγκληματικό π τα βάζω εγώ να γεννούν μες στο χειμώνα για τους δικούς μ λόγους. Δεν είναι ευπρεπές να σχολιάζεις με τέτοιο τρόπο μια εκτροφή. Ειδικά όταν δεν γνωριζει κάποιος τη συγκεκριμένη εκτροφή και όταν ο αλλοσ προσπάθει κάποιος για το ιδανικό στην εκτροφή τ 😉

μακάρι να μπορούσα να το ελέγχω δεν μπορώ δυστυχως. Καταχείμωνο τα πιάνει κ όλο στο μυαλό μ είναι με το κρύο κ με τα τρελα π θέλουν γεννες 😉
 
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την εκτος θεματος ερώτηση αλλα διαβάζοντας το θέμα μου δημιουργήθηκε μια απορία. Πώς γίνεται ένα πτηνό που προέρχεται από περιοχές όπου τον χειμώνα επικρατουν αρκετά υψηλότερες θερμοκρασίες από τις δικές μας, να βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση και στην Ελλάδα τους χειμερινούς μήνες;
 
Οι φωλιές τους χτίζονται με τα πρωτοβρόχια το φθινόπωρο...η συννεφιά και η βροχη τα στιγματίζει κ τα διεγείρει. Κάτοχοι ζακο θα σ επαληθεύσουν την ορμονική έξαρση όλες αυτές τις μέρες. Θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες γιανα μπουν στο κουτί της φωλιάς... μέσα σε εκείνο ζεσταίνονται με τις ανάσες τους κ με τη θερμότητα από τα κορμάκια τους. Καλοκαίρι είναι σάουνα εκεί μέσα. Ένα μήνα περνούν μέσα και οι δυο όταν ξεκινούν μα την επισκέπτονται κ άλλους 3 μετά με την ανατροφή των νεοσσών.
Επισης πρέπει να σου τονίσω ότι τα πουλιά π βγαίνουν το χειμώνα είναι πάντα πιο ανεπτυγμένα από εκείνα της άνοιξης και ειδικά του καλοκαιριού. Αυτο πως σου φαίνεται; :)
 
Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί "μένουν πιστά " στην εποχή που ζευγαρώνουν στην πατρίδα τους και όχι στη θερμοκρασία, όταν η διαφορά του χειμώνα εκεί από τον χειμώνα εδώ είναι 15-20 βαθμοί.
 
Εχθές τελείωσα την εφαρμογή, έντυσα με Φύλλα Κόντρα πλακέ θαλασσης όλη τη κλούβα. Και παρολου που η διατροφή είναι ενισχυμένη (τρωνε ανάμεσα σε άλλα, φύτρα, ψαρι, κοτόπουλο αυγό ελαιόλαδο, λάδι καρυδας, κ αυξημενους λιπαρους ξηρούς καρπούς κάθε μέρα) και ενώ η κλούβα ειναι προστατευμένη από τον καιρό κ ντυμένη με κουβερτες κ ναυλον, η θηλυκιά λόγω της κατάστασης π έχω αναφέρει εχθές που εσφυξε το κρύο κρύωνε/έτρεμε
Και είμαστε στα μέσα του Γενναρη ακόμα.
Μια πρίζα μέσα είναι το επόμενο βήμα κ καποιο επιδαπέδιο θερμαντικό σώμα με χαμηλό ύψος για τις πολύ ψυχρες ημερες που ενδεχομένως να έρθουν.
 

Συνημμένα

  • E401ED8B-9FCE-49C9-A6BE-0CF9B2D83678.webp
    E401ED8B-9FCE-49C9-A6BE-0CF9B2D83678.webp
    40,5 KB · Προβολές: 17
Γεια στα χέρια σου! Μπράβο για την πολύ καλή κατασκευή σου! Έχεις μελετήσει και προσέξει κάθε λεπτομέρεια! Οπωσδήποτε θα προστατέψει τους παπαγάλους σου από το κρύο!👍
 
κ καποιο επιδαπέδιο θερμαντικό σώμα

Σε διάφορες έρευνες που έκανα παλιότερα σχετικά με την προστασία των πτηνών από το κρύο είχα πέσει πάνω σε θερμαινόμενα πάτηθρα και θερμαντικά pads.

Τα συνιστούν ειδικά για παπαγάλους.. Βεβαία είναι σχετικά ακριβή λύση αλλά τα βρισκω εξαιρετικά και από πλευράς ποιότητας και από πλευράς ασφάλειας.

Εαν δεν τα ξέρεις ήδη, πάρε μια ιδέα από το amazon. Σίγουρα υπαρχουν και στο e-bay και αλλού.. Μπορεί να τα φέρνει και κάποιος στην Ελλάδα. -> Link

Επίσης, θερμαντικές λάμπες μπορεί να είναι μια πολύ καλή λύση.

Θα συνιστουσα να μην περασουν 220V μεσα στο εκτροφειο..η τουλαχιστον προσοχη σε καλωδια κλπ.. Τα πουλακια ειναι οπως ξερεις πολύ περίεργα.. Μην έχουμε άλλα..😳
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλε μ σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα :) θέλω αρχικά να πεταχτώ στα μάκρο να δω τι έχουν εκεί γιατί χρειάζομαι μπολικες θερμιδες απόδοση αλλά εννοείται θα ψάξω κ εξωτερικό
 
Back
Top