Διατροφή Συνεχής κατανάλωση κάρβουνου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ouzo

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2017
Μηνύματα
248
Πόλη
Izmir
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα μικρό δοχείο με καρβουνάκι σε ιδιαίτερο σημείο στο κλουβί για περίπτωση δηλητηρίασης κτλ. Σήμερα το παρατήρησα που συνεχώς τσιμπούσε και έτρωγε από έναν κόκκο (δεν αποκλείεται και να του έχει γίνει μόνιμη συνήθεια επειδή το βλέπω αρκετές φορές λίγο και συνεχώς αναπληρώνω). Είναι δυνατόν να το καταναλώνει απλώς και μόνο επειδή του αρέσει; Υπάρχει περίπτωση η συνεχόμενη κατανάλωση να του δημιουργήσει πρόβλημα;
Να σημειώσω ότι η τροφή του είναι μόνο συσκευασμένη (Manitoba premium), αυγουλάκι 3 φορές την εβδομάδα τώρα στην πτερόροια, που πάνω από 3 ώρες δεν μένει στην αυγοθήκη, καθημερινό μπάνιο, φρέσκο νερό στην ποτίστρα του και κλουβί που αστράφτει. Η συμπεριφορά του είναι ζωηρή και δεν δείχνει κάποια ένδειξη ασθένειας.
 
Καλημέρα.
Αυτό που εμείς ονομάζουμε καρβουνάκι, κανονικά είναι ενεργός άνθρακας.
Τον βάζουμε σε περίπτωση δηλητηρίασης αλλά επίσης τους κάνει καλό και για την σωστή λειτουργία του εντέρου και της πέψης.
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι σε ανησύχησε;
Επειδή μια μέρα έτρωγε για λίγη ώρα; Ή τρώει κάθε μέρα;
Πάντως ξέρει τι χρειάζεται ο οργανισμός του και για να το έφαγε σίγουρα θα είχε τον λόγο του, μην αγχώνεσαι :)
Παρακολούθησε και τις κουτσουλιές του να δείς πως είναι, μήπως το πείραξε κάτι και γι αυτό έτρωγε καρβουνάκι!
 
Το κάρβουνο προσφέρεται μέσα στο ΓΚΡΙΤ σε ποσότητα που δεν ξεπερνά 2-3% και σε ειδικές περιπτώσεις το 5%. Αν δεν υπάρχει γκρίτ στο κλουβί το πουλάκι που νοιώθει την ανάγκη του ΓΚΡΙΤ , καταναλώνει το κάρβουνο σαν τέτοιο.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Χρησιμοποιώ αυτό το κάρβουνο: http://www.birdmarket.gr/diafora/καρβουνο/vitakraft -vogel-kohle-10gr
Άρα χρειάζεται να αγοράσω καλύτερα ΓΚΡΙΤ; Υπάρχει πρόβλημα για την υγεία του αν το αφήσω σκέτο το κάρβουνο και συνεχίζει να το καταναλώνει με αυτούς τους ρυθμούς;

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι σε ανησύχησε; Επειδή μια μέρα έτρωγε για λίγη ώρα; Ή τρώει κάθε μέρα;
Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές. Αυτό που με ανησυχεί είναι η συνεχιζόμενη κατανάλωση σχεδόν καθημερινά.
 
Ακριβώς το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ. Πριν δύο μήνες του πήρα το συγκεκριμένο προϊόν που δίνεις κι εσύ και άρχισε να το τρώει καθημερινά σαν να ήταν πχ αυγοτροφη. Το αφαίρεσα γιατί φοβήθηκα μήπως πάθει κάτι και μετά το ξαναέβαλα. Καλύτερα να τρώει κάθε μέρα παρά να το χρειαστει κάποια στιγμή και να μην το έχει.
 
Το κάρβουνο δεσμεύει τα υγρά. Αυτό κάνει και στις δηλητηριάσεις. Δεσμεύει τα τοξικά υγρά τα οποία απορρίπτονται με τα κόπρανα. Σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει αφυδάτωση,ιδιαίτερα στους καλοκαιρινούς μήνες. Πρέπει ΠΑΝΤΑ να προσφέρεται αναμεμιγμένο με το grit σε ποσοστά μικρότερα του 5% .
 
Πρέπει ΠΑΝΤΑ να προσφέρεται αναμεμιγμένο με το grit σε ποσοστά μικρότερα του 5% .
Έχω ειλικρινά μπερδευτεί. Σε άλλο ποστ γράφω ότι αγόρασα τροφή και γκριτ και οι απαντήσεις που παίρνω είναι ότι δεν δίνουμε γκριτ στα καναρίνια. Τελικά τι ισχύει; Όταν λέμε γκριτ εννοούμε ένα συγκεκριμένο προϊόν (δεν εννοώ μάρκα) ή υπάρχουν περισσότερα και κάποια είναι κατάλληλα και άλλα όχι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ το χρησιμοποιώ όλο τον χρόνο, αλλά υπάρχει και αυτή η άποψη.
Κάνοντας παλιότερα μια έρευνα για το γκριτ, έπεσα κι εγώ σε αυτήν την άποψη και στην ουσία αυτή η άποψη ήταν και ο ανασταλτικός μου παράγοντας για να το προμηθευτώ. Προτίμησα τη λύση του κάρβουνου, ώστε να υπάρχει εκεί για την ώρα την κακή και όχι για να το καταναλώνει ασύστολα. Τώρα όμως βλέπω ότι το αποζητά ως βοήθημα χώνεψης.

Off topic: @ζιζι İstanbul'da oturuyor musun? Her kış, İzmir'de kalırım. Memnun oldum!
 
Off topic: @ζιζι İstanbul'da oturuyor musun? Her kış, İzmir'de kalırım. Memnun oldum!
Hadi ya, İzmir'de ne yapiyorsun? Türk müsün? Ben iki yıldan beri İstanbul'da oturuyorum. Ben de memnun oldum canım!

Εγώ το χρησιμοποιώ όλο τον χρόνο, αλλά υπάρχει και αυτή η άποψη. Πάντως το κάρβουνο δεν μπορεί να προσφέρεται μόνο του. Ρήξε μια ματιά και θα καταλάβεις https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Οστρακα.6554/
Ευχαριστώ πολύ. Εγώ έχω το πρώτο από αυτά στη φωτογραφία σας. Επομένως δεν βάζω επιπλέον καρβουνάκι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορείς να βάζεις μικρή ποσότητα στην φρέσκια αυγοτροφή. Έτσι η κατανάλωση θα είναι ελεγχόμενη.
Αν στην φρέσκια εννοείς με υγρασία, τότε ο ενεργός άνθρακας θα μαζέψει όση υγρασία μπορεί και δεν θα προσφέρει κάτι
 
Back
Top