Φροντίδα Συνύπαρξη καναρινιών με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SYROS77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SYROS77

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Σύρος
Πρίν δύο μέρες μου έδωσαν μία καρδερίνα και ενδέχεται να μου δώσουν και άλλες. Μπορώ να τις βάλω στην κλούβα με τα καναρίνια; ή θα υπάρξει πρόβλημα;
 
Αν η κλουβα ειναι μεγαλη δεν 9α υπαρχει προβλημα...
οταν λες κλουβα για τι διαστασεις αναφερεσε;
 
Θα υπαρξει πρόβλημα στην περίπτωση που οι καρδερίνες δεν είναι εκτροφής. Δεν ξέρεις τι ασθένειες μπορεί να κουβαλάνε και να τις μεταδώσουν στα καναρίνια σου. Νομιζω πως ειναι καλύτερα να τις αφησεις να επιστρέψουν εκεί που ανήκουν: στην φύση.:)

Επιπλέον θα έχουν διαφορετικές διατροφικές συνηθειες, γεγονός που θα προκαλέσει αναστάτωση στην εκτροφή σου.:)
 
Οι διαστάσεις ειναι 0,40χ1,00χ1,00. και έχω 10 καναρίνια μέσα.
 
Mia χαρα ειναι... Αν ειναι για λιγες καρδερινες μια χαρα 9α ειναι
Αν ειναι πολλες καλο 9α ειναι να τις βαλεις σε μια αλλη κλουβα...
 
Ευχαριστώ για την απαντηση σου,θα τη λάβω υπόψη μου.
 
-Aκόμα και αν αδιαφορείς, για το εάν είναι πουλιά(οι καρδερίνες) που πρέπει να επιστρέψουν στην ελεύθερη ζωή, είναι λάθος να τις
αναγκάσεις να ζούν μαζί με καναρίνια. Η διατροφή τους αλλά και το μικροβιακό τους φορτίο είναι διαφορετικό εκείνων των καναρινιών
και θα υπάρξουν σοβαρά προβλήματα σε βάθος χρόνου.
 
Δε θα μπω στη διαδικασια για το αν ειναι νομιμες οι καρδερινες το θεωρω δεδομενο οτι μιλας για εκτροφης. Καταρχην αφου περασουν το τεστ της καραντινας μπορεις να τις εχεις μαζι με καναρινια σε κλουβα μονο κατα την περιοδο της αναπαυσης γιατι μετα αρχιζουν τα προβληματα και ενα απο αυτα ειναι η σωστη σιττιη των ενοικων της κλουβας. Πολλες εταιριες εχουν τροφες που ειναι για συγκατοικιση καναριων και καρδερινων οπως αυτη
Versele-Laga Premium Petfood
 
Οι διαστάσεις ειναι 0,40χ1,00χ1,00. και έχω 10 καναρίνια μέσα.

Οπως καταλαβαινεις καναρινια και καρδερινες δεν πανε μαζι... λογω τροφης λογω διαφορετικων συνηθειων λογω επιθετικοτητας(καρδερινες) και αλλα χιλια δυο! Αυτο ομως που θα θελα να επισυμανω ειναι οτι οι διαστασεις που αναφερεις ειναι πολυ μικρες εστω και για τα 10 καναρινια που αναφερεις οτι εχεις μεσα!
 
Mα για να μάθω ρώταω, ερασιτέχνης είμαι που αγαπάει τα πουλιά και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να διακυνδινεύσω τα καναρίνια μου. Στο site γράφτηκα για να με βοηθήσετε στις απορίες μου.
 
Back
Top