Φροντίδα Συνύπαρξη 2 κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evagelia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evagelia

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Ήθελα τη συμβουλή σας για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Το πρώτο κοκατίλ (αρσενικό)το αγόρασα άγριο στις 7/2/2018 και το έχω εξημερώσει. Έρχεται πάνω μας, κάνουμε βόλτες …… Στις 8/5/2018 αγόρασα ένα δεύτερο ταϊσμένο με κρέμα (80 ημερών) και μου το έδωσαν για θηλυκό. Τελικά από ό,τι φαίνεται μας βγήκε αρσενικό. Ενώ τα πήγαιναν πολύ καλά μεταξύ τους, τώρα το μικρό έχει γίνει επιθετικό και αρχηγός. Το μικρό κυνηγάει το μεγάλο, το βοβερίζει με το στόμα ανοικτό και προσπαθεί να του δαγκώσει το πόδι. Σήμερα είδα και ελάχιστο αιματάκι στο ποδαράκι του μεγάλου. Προκειμένου να τα χωρίσω για λίγο πήρα ένα παλιό κλουβί και έβαλα για λίγο το μικρό, το οποίο ήταν συνέχεια στα κάγκελα για να βγει. Μετά το έβαλα στο κλουβί με το άλλο και είχε ηρεμήσει κάπως η κατάσταση.
Τί με συμβουλεύετε;
 
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες των κοκατίλ και ανάλογα με την μετάλλαξη τους τα μέλη του φόρουμ που ασχολούνται με παπαγάλους θα μπορούσαν να σου πούν αν είναι αρσενικά ή θηλυκά.
Υπάρχει πάντα και η δυνατότητα ελέγχου με το DNA.
Όσον αφορά τις επιθέσεις θα πρότεινα να τα έχεις σε ξεχωριστά κλουβιά και μόνο όταν είσαι εσύ παρών να τα αφήνεις να είναι μαζί.
Το κλουβί τους είναι αρκετά ευρύχωρο για δύο κοκατίλ;
Ίσως η αλλαγή συμπεριφορά του μικρού έχει να κάνει με την ηλικία του.
 
@evagelia ανέβασε φωτογραφίες κοντινές του προσώπου τους για να δούμε για το φύλλο τους.
Θα κάνεις υπομονή μέχρι να αρχίσουν να δίνουν απαντήσεις τα μέλη που ασχολούνται με παπαγάλους.
Μέχρι να σου πούν και άλλοι πιο ειδικοί την γνώμη τους ψάξε στο φορουμ και διάβασε στα θέματα με τους παπαγάλους.
 
Ευχαριστώ πολύ. Γ
ια φωτογραφίες δυσκολεύτηκα γιατί μου λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο. Ξέρετε πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία;
 
Πρέπει να μικρίνεις το μέγεθος τους.
εγώ ακολουθώ τα παρακάτω :
  • Δεξί κλικ στην φωτό – άνοιγμα με Microsoft Office Picture Mαnager
  • Επεξεργασία εικόνων – Αλλαγή μεγέθους
  • Προκαθορισμένο πλάτος ύψος
  • Web μεγάλο ή web μικρό και μετά ΟΚ.
  • Αρχείο – αποθήκευση
  • Η φωτό είναι έτοιμη για να την ανεβάσεις.
 
Eυαγγελία το πρόβλημα σου θα λυθεί με 2 χωριστά κλουβιά όπως αντιλήφθηκες. Θα πρέπει να επενδύσεις σε ένα ανάλογο κλουβί με αυτό που βλέπω στη φωτο -το οποίο παρεμπιπτόντως είναι καλοστημένο- για το δεύτερο πουλάκι.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Επιτέλους κατάφερα να ανεβάσω φωτογραφίες. Είμαι προβληματισμένη για το δεύτερο κλουβί γιατί μέχρι τώρα τα πήγαιναν πολύ καλά και μάλιστα όταν έφευγε το ένα από το δωμάτιο άρχιζαν και φώναζαν το ένα το άλλο. Στη φωτογραφία 5 είναι παλαιότερες στιγμές αγάπης και στη φωτογραφία 3 η αρχή του φοβερίσματος. Επίσης αν πάρω δεύτερο κλουβί αναγκαστικά θα είναι σε διαφορετικό δωμάτιο το καθένα. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι προσωρινό και με κάποιο τρόπο να το ξεπεράσω;
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    149,1 KB · Προβολές: 25
  • 2.webp
    2.webp
    144,2 KB · Προβολές: 25
  • 3.webp
    3.webp
    159,8 KB · Προβολές: 25
  • 4.webp
    4.webp
    154,6 KB · Προβολές: 25
  • 5.webp
    5.webp
    47,3 KB · Προβολές: 27
Επίσης αν πάρω δεύτερο κλουβί αναγκαστικά θα είναι σε διαφορετικό δωμάτιο το καθένα
Αυτό δεν είναι απαραίτητο, καλύτερα τα κλουβιά να είναι το ένα δίπλα στο άλλο για να δείς την εξέλιξη της συμπεριφοράς του μικρού.
 
Οπως σου ειπαν δε χρειαζεται να ειναι σε διαφορετικο δωματιο! Κοα τα κλουβια για να υπαρχει αλληλεπιδραση! Θα το δεις στη πορεια αν μπορουν να ξαναμπουν μαζι κ να τα πανε καλα! Κοινες εξοδους, συμπεριφορες κτλ! Ναι μπορει να ειαι κατι προσωρινο! Συνηθως τα κοκατιλ δεν εχουν προβλημα στη συγκατοικιση κ του ιδιου φυλου πουλια!
 
Οπως σου ειπαν δε χρειαζεται να ειναι σε διαφορετικο δωματιο! Κοα τα κλουβια για να υπαρχει αλληλεπιδραση! Θα το δεις στη πορεια αν μπορουν να ξαναμπουν μαζι κ να τα πανε καλα! Κοινες εξοδους, συμπεριφορες κτλ! Ναι μπορει να ειαι κατι προσωρινο! Συνηθως τα κοκατιλ δεν εχουν προβλημα στη συγκατοικιση κ του ιδιου φυλου πουλια!
το διαφορετικό δωμάτιο το είπα λόγω έλλειψης χώρου. Επειδή τα κλουβιά είναι μεγάλα δεν χωράνε στο ίδιο δωμάτιο και τα δύο. Προς το παρόν σήμερα που είμαι σπίτι τα άφησα αρκετά περισσότερο έξω και θα τα ξανααφήσω πάλι το απόγευμα και είναι μια χαρά. Επίσης ασχολήθηκα περισσότερο με το μικρό, μήπως είναι και θέμα ζήλειας.
 
προς το παρόν τα έχω ακόμα στο ίδιο κλουβί. Τα παρακολουθώ και τα πάνε καλά προς το παρόν. Το πολύ έντονο ήταν το Σάββατο το πρωί. Συμβαίνει αυτό να έχουν ένταση και να κυνηγιούνται κάποιες στιγμές και μετά να τα βρίσκουν; Μπορώ να κάνω κάτι για να αποτρέψω τέτοια συμπεριφορά; Τα χωριστά κλουβιά θα είναι μόνο λύση ανάγκης γιατί θα μπουν σε άλλο δωμάτιο το καθένα λόγω έλλειψης χώρου και όταν τα κοκατίλ είναι χώρια φωνάζει το ένα το άλλο. Άρα θέλουν την παρέα μεταξύ τους.
 
Τελικά αναγκάστηκα και αγόρασα δεύτερο κλουβί και τα ένωσα όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Ανάμεσα υπάρχει χώρισμα. Πιστεύετε ότι θα μπορέσω αργότερα να ανοίξω το χώρισμα και να επικοινωνούν ή θα συνεχίζονται οι τσακωμοί;
 

Συνημμένα

  •  κλουβι.webp
    κλουβι.webp
    85,1 KB · Προβολές: 23
  • .webp
    .webp
    86,5 KB · Προβολές: 26
  •  μέρος.webp
    μέρος.webp
    148,2 KB · Προβολές: 20
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Δεν κατάλαβα τι έχεις κάνει. Θα αφήσεις το ένα κλουβί πάνω στο άλλο όπως στην πρώτη φωτογραφία και στο ένα κλουβί θα είναι το ένα και στο άλλο το άλλο;
 
Τα έχω ενώσει αλλά στη μέση υπάρχει χώρισμα η οροφή του κάτω. Μπορεί όμως να ανοίγει η οροφή του κάτω και να επικοινωνούν τα πουλιά και τα δύο αρκεί να μην τσακώνονται. Ελπίζω οι τσακωμοί να είναι κάτι προσωρινό γιατί τόσους μήνες ήταν αγαπημένα
 
Και τις στιγμές που δεν ανοίγεις το χώρισμα θα πέφτουν οι κουτσουλιές του ενός πάνω στο άλλο; Δεν μου φαίνεται βολικό. Γιατί δεν αφήνεις ξεχωριστά τα κλουβιά και να τα αφήνεις να βλέπονται στις βόλτες τους;
 
Θα δω με τις κουτσουλιές αν θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει χώρος για να είναι ξεχωριστά τα κλουβιά
 
Κανεις δε μπορει να σου εγγυηθει οτι θα τα βρουν! Μπορει με το καιρο να καλμαρουν τα πραγματα! Προσωπικα το βρισκω και γω αβολο οπως τα εχεις βαλει! Δλδ το πουλακι που ειναι απο κατω θα τρωει μπολικες κουτσουλιες!
 
Back
Top