Φροντίδα Κακή αρχή με κοκατίλ

Μα είναι ασφαλές στην ύδρευση μέχρι και τώρα. Γι'αυτό το αναφερω και μου έκανε εντύπωση γιατί υπάρχουν ακόμα αυτές οι σωλήνες κ τα εξαρτήματα απλά λόγου κόστους βάζουμε πλαστικά.
[automerge]1623188849[/automerge]
Συγνώμη κιόλας κουβέντα κάνουμε και δεν είμαι και κανένας χημικός, απλά αγχώθηκα για το πουλί και ψάχνω τα πάντα.
 
Ο ψευδαργυρος μεταφερεται με την οποιαδηποτε επαφη με υγρο στοιχειο.

Τις τελευταιες δεκαετιες εγω προσωπικα βλεπω να μπαινει παντου χαλκος σε οτι αναφορα το ποσιμο νερο.
[automerge]1623189102[/automerge]
Ριξε μια ματια και εδω

 
@Panosfros απλά δεν βλέπω να είναι κάπου επικίνδυνος, υπάρχει παντού. Ακόμα κ στον (ας μην το πω) ποπό του παιδιού μου η κρέμα που βάζουμε έχει ψευδάργυρος
 
Το αν ειναι επικινδυνος ή οχι τεκμερεται επιστημονικα απο την βιβλιογραφια και τα επιστημονικα-ενημερωτικα αρθρα οπως και αυτο που παρεθεσα πιο πανω.
 
@Tony Forpus τα γαστρικά υγρά δεν τα είχα υπολογίσει. Το να καταπιεί κάποιο κομμάτι δεν υπάρχει περίπτωση το έχω ψάξει πόντο πόντο όλο το σύρμα, αλλά σίγουρα θα το γλύφει. Το να το βάψω πιστεύεις θα φτιάξει την κατάσταση? Έχω βρει ένα σπρέι που λέει πως είναι 100% μη τοξικό αφού στεγνώσει.
 
Η καλυτερη περιπτωση ειναι η ηλεκτροστατικη βαφη.

Νομιζω την βαφη με spray αργα ή γρηγορα θα την μαδησουν.

Αν δεν εχεις δυνατοτητα ηλεκτροστατικης αφησε το ως εχει.
 
Καλησπέρα σας.
Επανέρχομαι στο θέμα της πιθανής δηλητηρίαση. Διαβάζοντας είπα να προμηθευτώ κάποιο grit με κάρβουνο ή ζεόλιθο που βλέπω χρησιμοποιείται πολύ από εσάς. Δυστυχώς στα τοπικά μαγαζιά βρήκα μόνο σκέτο κάρβουνο. Πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό? Βάζοντας το σε αυγό θήκη μόνο του? Και κάθε πότε το αλλάζω?IMG_20210626_160327.webp
 
Πάντως ότι δεσμεύει τοξίνες δεσμεύει και κάποια επιθυμητά απαραίτητα συστατικά των τροφών. Γι'αυτό στις ζωοτροφές βάζουμε ενα ελάχιστο ποσοστό τέτοια συστατικά. Η διαρκής κατα βούληση χορήγηση κάποιων τοξινοδεσμευτικών θα μπορούσε να δημιουργήσει πχ κάποια αβιταμίνωση με σοβαρές συνέπειες για την υγεία τους.
Από την αλλη αυτές οι μορφές δεν είναι απορροφισιμες οπότε αποτρεπουν δηλητηρίαση μόνο αν βρεθούν ταυτοχρονα με την τοξίνη στο πεπτικό, πριν απορροφηθεί η τοξίνη.
Οπότε δεν λύνεται τόσο απλά το ζητημα των τοξικών μεταλλων στο περιβαλλον.

*Δεν λεω να μην χρησιμοποιήσετε τον άνθρακα, απλά ρωτήστε πρώτα ειδικό κτηνίατρο για πιθανές συνέπειες και αποτελεσματικοτητα.
 
Πάντως ότι δεσμεύει τοξίνες δεσμεύει και κάποια επιθυμητά απαραίτητα συστατικά
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα.
Στα ενυδρεία που έχω κάποιες εμπειρίες, πάντα έβγαζα το δοχείο με το άνθρακα αν υπήρχε στο φίλτρο γτ δέσμευε τυχόν βιταμίνες για τα ψάρια ή λιπάσματα για τα φυτά που έριχνα. Και το έβαζα μόνο μετά από το τέλος κάποια θεραπεία για να απορροφήσει τα φάρμακα για λίγες ώρες.
Και σκέφτομαι μέχρι να μάθει να τρώει φρούτα και λαχανικά να της βάλω βιταμίνες στο νερό.
Παντός ακόμα δεν του έχει δώσει καμία σημασία, θα δω πως θα πάει και θα πράξω.
Εγώ ήθελα να πάρω της versele αυτό που έχει όστρακα άμμο κ πολύ λίγο άνθρακα κτλπ αλλά εδώ και τον άνθρακα που βρήκα μεγάλη εντύπωση μου έκανε, ίσως το παραγγείλω από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα.
 
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ σήμερα.
Στα ενυδρεία που έχω κάποιες εμπειρίες, πάντα έβγαζα το δοχείο με το άνθρακα αν υπήρχε στο φίλτρο γτ δέσμευε τυχόν βιταμίνες για τα ψάρια ή λιπάσματα για τα φυτά που έριχνα. Και το έβαζα μόνο μετά από το τέλος κάποια θεραπεία για να απορροφήσει τα φάρμακα για λίγες ώρες.
Και σκέφτομαι μέχρι να μάθει να τρώει φρούτα και λαχανικά να της βάλω βιταμίνες στο νερό.
Παντός ακόμα δεν του έχει δώσει καμία σημασία, θα δω πως θα πάει και θα πράξω.
Εγώ ήθελα να πάρω της versele αυτό που έχει όστρακα άμμο κ πολύ λίγο άνθρακα κτλπ αλλά εδώ και τον άνθρακα που βρήκα μεγάλη εντύπωση μου έκανε, ίσως το παραγγείλω από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα.
Δεν χρειάζονται τα όστρακα (μάλιστα μπορούν να προκαλέσουν πεπτικά προβλήματα), για ασβέστιο ενα σουπιοκοκκαλο ή πέτρα ασβεστίου αρκούν.
Καλό ειναι φάρμακα και συμπληρώματα να δίνουμε μόνο μετά από συμβουλή του εξειδικευμένου κτηνιάτρου. Προσωπικά θα ρώταγα ακόμα και εαν πρόκειται απλά για βιταμίνες.

Γενικά σύντομα ανακαλύπτει κανείς πως πολλά προϊόντα που πωλούνται είναι περιττά ή ακατάλληλα, ενώ άλλα είναι μεν χρήσιμα αλλά μόνο σε συγκεκριμένες καταστάσεις.
 
σουπιοκοκκαλο ή πέτρα ασβεστίου
Της έχω και από τα δύο. Αρκουν όμως σε περίπτωση που αρχίσει να κάνει αυγά μόνο αυτά τα 2?
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος ειδικευμένος κτηνίατρος εδώ στην Μυτιλήνη από όσο ξέρω.
 
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε με την εμπειρία σας τι άλλο χρειάζεται να έχω, και ας το έχω και προληπτικά δεν με πειράζει. Πέραν από της διατροφής. Δεν χρειάζεται να μου εξηγήσετε τι και πως θα διαβάσω μετά και θα ενημερωθώ.Απλά αν ήσασταν στην θέση μου τι θα παραγγείλετε από ένα online κατάστημα. Γτ όπως είπε και ο myr, άμα μπεις σε ένα ενημερωμένο κατάστημα έχει τόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρεις τι μπορεί να χρειάζεται πραγματικά και τι όχι.
[automerge]1624822539[/automerge]
Σίγουρα θα ήθελα να πάρω για υπόστρωμα το sanibird αλλά λόγο μεταφορικών δεν συμφέρει
 
Της έχω και από τα δύο. Αρκουν όμως σε περίπτωση που αρχίσει να κάνει αυγά μόνο αυτά τα 2?
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος ειδικευμένος κτηνίατρος εδώ στην Μυτιλήνη από όσο ξέρω.
Την ίδια δουλειά κάνουν και τα δύο να ξέρετε.
Ναι καλό είναι να έχετε υγρό συμπλήρωμα ασβεστίου στο σπίτι ώστε να δωσετε αν χρειαστεί. Επίσης χρήσιμα ειναι τα ψεύτικα αυγά (μεγεθος για κοκατιλ απο πετσοπ) γιατί χρησιμεύουν ωστε να κάνει λιγότερα αυγά απαξ και ξεκινήσει(βλέποντας αρκετά στην "φωλιά" σταματανε).
Για να αποφύγετε τα αυγά θα της εξασφαλισετε 12+ ωρες υπνου σε σκοτάδι (μεγαλη νύχτα = όχι εποχή αναπαραγωγής) και δεν θα έχετε τίποτα που να μοιαζει με φωλιά(κλειστή κοιλότητα, κουτί/σκηνούλα/κρυψώνα κτλ). Δεν θα χαϊδεύετε πουθενα εκτος κεφαλης-λαιμού και δεν θα δίνετε πολλές πρωτεΐνες (αυγοτροφή/αυγά).
 
Κοιτα εχει να κανει με την διαχείριση του καθενος,εγω πχ δεν δινω γκριτ,οστρακα ή καρβουνο.
Έχω καρβουνο για μια εκτακτη στιγμη.
Αλλα παιδια εδω εχουν μονιμα μεσα στο κλουβι καρβουνο.
Εχω σταματησει να δινω και πολυβιταμινες γιατι ταιζω και pellets.

Σιγουρα ομως θα πρεπει να εχεις σουπιοκοκκαλο παντα και υγρο ασβεστιο για την δυστοκία.


Αν καταφερεις να παρεις Sanibird,θα σου λυσει τα χερια!
 
Την ίδια δουλειά κάνουν και τα δύο να ξέρετε
Το ξέρω θα την έβγαζα την πέτρα απλά επειδή είναι μεγάλη της αρέσει να κάθεται επάνω και να κοιμάται κάποιες φορές εκεί.
ψεύτικα αυγά
Σατανικό πρώτη φορά το ακούω, θα ψάξω να βρω οπωσδήποτε.
Για τον ύπνο τώρα ήμαστε στις 11 ώρες, θα προσπαθήσω να το αυξήσω.
Κάτι σαν φωλιά δεν έχω, αλλά είχα σκοπό να της φτιάξω μια επίπεδη πλατφόρμα/πατηθρα επειδή είδα πως της αρέσει να κάθεται πάνω στην επίπεδη πέτρα. Να μην το κάνω?

χαϊδεύετε πουθενα εκτος κεφαλης-λαιμού
Μόνο στον λαιμό της αρέσει έτσι και αλλιώς.
δεν θα δίνετε πολλές πρωτεΐνες (αυγοτροφή/αυγά
Να φανταστώ εννοείτε μόνο τίς μέρες που θα κάνει αυγά?
[automerge]1624830300[/automerge]
Αλλα παιδια εδω εχουν μονιμα μεσα στο κλουβι καρβουνο.
Εννοείτε πως δεν θα το βγάλω το κάρβουνο, απλά άμα δω πως καταναλώνει πολύ θα το βάζω κατά διαστήματα.
Εχω σταματησει να δινω και πολυβιταμινες γιατι ταιζω και pellets.
Έχω σκοπό να της πάρω και πέλλετ (ευτυχώς είδα πως έχει εδώ το πετ της versele)
Αν καταφερεις να παρεις Sanibird,θα σου λυσει τα χερια
Το έχω καταλάβει με αυτά που γράφετε κατά καιρούς, θα προσπαθήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Panosfros, Η επίπεδη επιφάνεια δεν είναι πρόβλημα. Αυτά θέλουν σκοτεινές "κουφάλες" για φωλιά.

Γενικά έξτρα πρωτεΐνες χρειάζονται μόνο στην ανάπτυξη και στην αναπαραγωγή, αλλιώς αρκούν αυτές που έχουν τα πελετς/μιγματα σπόρων. Εφόσον δεν θέλουμε αναπαραγωγή, τις αποφεύγουμε γενικώς στα ενήλικα και ιδιαίτερα εαν βλέπουμε πως ειναι σε οίστρο.

Πέλετς αποφύγετε καλύτερα αυτά με τα χρώματα και τα πολλά πρόσθετα. Θα πρότεινα κάτι τύπου Psittacus ή Harrison's.
 
Back
Top