Γενικά Συσκευές προστασίας από κουνούπια-σκνίπες

evaluieva

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.512
γεια σας
πηρα κ φετος[ να υπαρχει στο σπιτι ] μια συσκευη πριζας με υγρο κατα των κουνουπιων κ σκνιπων.
δισταζω να το χρησιμοποιησω, αλλα ουτε κ οι φυσικοι τροποι ειναι αρκετα αποτελεσματικοι...

τα πουλια μου τα κραταω μεσα στο σπιτι, το βραδυ.:)

κοιταξα δραστικη ουσια στην συσκευασια κ θα λεγα οτι... Προβληματιζομαι μ αυτα που διαβασα πανω...😕

το σκαναρα
,
εσβησα την μαρκα, τονισα τα σημεια στις οδηγιες που θεωρω επιφοβα κ σας το δινω να μου πειτε γνωμες,
αν χρησιμοποιειτε αναλογα προιοντα κ αν εχετε δει ποτε επιπτωσεις στα κατοικιδια σας. 🙂
 

Συνημμένα

  • αντικουνουπικο .webp
    αντικουνουπικο .webp
    78,1 KB · Προβολές: 249
εγω παντως Ευα μου εχω ακουσει οτι δεν κανει στο χωρο με ζωα να βαζουμε τετοια πραγματα, ουτε κολωνιες ουτε διαφορα αρωματικα χωρου κα...
γι' αυτο παραμενω διστακτικη με την χρησιμοποιηση τους και γενικα τα αποφευγω... Τουλαχιστον τα χρησιμοποιω σε χωρους οπου δεν εχω τα πουλακια μου.
 
κ γω αποφευγω καθε ειδους σπρευ,[εντομοκτονα κ οτιδηποτε αλλο]
κολωνια βαζω στο μπαλκονι 😉... Κλπ
αλλα με τα πουλια, κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο :)

κ τα κουνουπια ειναι εντελως βασανιστικα -οταν εχω-
μου χαλανε τον υπνο 😡 κ δεν μ αρεσει καθολου η ιδεα,να τσιμπησουν καποιο απ τα πουλια μου -που ετυχε παλιοτερα, που τα ειχα εξω στο μπαλκονι πριν τα μαζεψω μεσα...
 
Έβα κατα καιρούς είχα πουλια μέσα στο σπίτι και ακόμα έχω τα παπαγαλάκια. Ουδέποτε παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.Φυσικα τα παραθυρα τα έχω διάπλατα ανοιχτα.Απλα τη συσκευή την έχω σε πρίζα μακρια απο τα πουλια.
 
Σε διάφορους εκτροφείς του εξωτερικού, κυρίως Γάλλους έχω προσέξει κάποια συσκευή με χρονοδιακόπτη που έχει ένα ειδικό αντικουνουπικό, αλλά δεν το έχω δει στη Ελλάδα.
 
Γιατί δεν χρησιμοποιείτε φυσικά αντικουνουπικά; Με ένα μικρό ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα μερικά:

''Κουνούπια:

Γλιτώστε από τα τσιμπήματα μια για πάντα κάνοντας επάλειψη στο σώμα σας με έλαιο λεβάντας.
Το δέρμα σας θα μυρίζει όμορφα και τα κουνούπια δεν θα σας ξαναπλησιάσουν για ώρες.
Η σιτρονέλα είναι το πιο γνωστό όπλο κατά των κουνουπιών. Τα κεριά σιτρονέλας είναι αποτελεσματικά εκτός αν δεν αντέχετε το άρωμά τους.
Σε υγρή μορφή θα σας απογοητεύσει, γιατί θα σας απαλλάξει από την παρέα τους μόνο για 20 λεπτά.

Ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού απωθούν τα κουνούπια.
Δεν είναι τυχαίο που παλαιότερα δεν υπήρχε παράθυρο που να μην έχει μια γλάστρα – έστω με βασιλικό.
Αντικαταστήστε το γνωστό φιδάκι με καμένο δεντρολίβανο και φτιάξτε ένα φυσικό αντικουνουπικό για το σώμα με 20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου, 20 σταγόνες έλαιο κέδρου, 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού, 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba.''
πηγή: "http://www.sintagespareas.gr/component/option,com_fireboard/Itemid,101/func,view/id,13952/catid,7/"

και αυτο:
WWF e-Panda newsletter, June 2006
 
Και εγώ νομίζω οτι είναι βλαβερά και για τα ζώα αλλά και για εμάς... Πόσο περισσότερο για τα πουλιά! Η φυσική αντιμετώπιση νομίζω οτι είναι η καλύτερη! Προσοχή όμως γιατί ακόμη και τα έλαια μπορούν να είναι τοξικά αν δεν εφαρμόζονται σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Ποιες φυσικές μεθόδους έχεις εφαρμόσει Εύα;
 
εχω πολλα αιθερια ελαια εφη μου
κ γενικως φτιαχνω διαφορα παρασκευασματα :)
κ τα εμπιστευομαι, αλλα... Με τα κουνουπια,
που δοκιμασα σιτρονελλα δεν ενθουσιαστηκα... -λεγεται οτι ειναι αποτελεσματικη κ με αλλα εντομα
αλλα, δεν το ειδα!
εχω κ διαφορα προιοντα (apivita πχ ), που πηρα απ το φαρμακειο...
αλλα
προστατευουν, στην καλυτερη περιπτωση ενα 6ωρο(!) κ πρεπει να βαζεις σε ολο το σωμα [γιατι μια ελαχιστη περιοχη να μεινει χωρις επαλειψη...
θα βρουν τροπο
τ'ατιμα τα κουνουπια να τσιμπησουν εκει ακριβως]...😛😡.

εχω φτιαξει κ γω σπρευ, απο γνησιο αιθεριο ελαιο σιτρονελλας -σκετη*-που το ψεκαζω με κοινη ψεκαστρα, αλλα αποτελεσμα... Μηδεν🙄

*χωρις αλλα αιθερια ελαια εννοω, στο σπρευ δεν ειναι αδιαλυτη εννοειται!
 
Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ (ως αντικουνουπικά)... Δεν ξέρω αν είναι όντως δραστικά... Πάντως αν "δουλεύει" η συνταγή είναι πολύ καλύτερα από τα χημικά.
Και εγώ ασχολούμαι με διάφορα έλαια και τα εμπιστεύομαι αλλά δεν παύουν να γίνονται τοξικά όταν δε χρησιμοποιούνται σωστά. (πχ το γνωστό που λένε ότι δεν κάνει να εφαρμόζονται χωρίς αραίωση και στη σωστή ποσότητα, πάνω στο δέρμα)
Την λύση της κουνουπιέρας τη σκέφτηκες; Κοστίζει αρκετά παραπάνω (αν θα πάρεις κάτι καλό) αλλά απαλλάσσεσαι από όλα τα ενοχλητικά έντομα, μέρα και νύχτα!
 
κοιτα εφουλα... Εχω σκεφτει κ εχω δοκιμασει τα παντα
τα μονα αποτελεσματικα ειναι :
1)αφηνεις τον υπνο σου, πιανεις την παντοφλα :D μες τα μεσανυχτα κ κυνηγας τα κουνουπια...
Η
2) βαζεις αυτα τα αμφιβόλου ακινδυνοτητας σκευασματα κ ησυχαζεις σιγουρα...

απλα,
προβληματίστηκα ιδαιτερα φετος, γιατι προσεξα τωρα -μπορει κ να υπηρχε η προειδοποιηση κ πιο παλια(?)-αυτο που λεει η συσκευασια για ενυδρεια κ κλουβια 🙄
επιπλεον για την ουσια prallethrin αρκετα εψαξα πριν βαλω το ποστ , αλλα δεν βρηκα κ πολλα πραγματα...🙄
αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να κυκλοφορουσε παλιοτερα, δεν ειμαι κ σιγουρη ομως...
 
...
Και εγώ ασχολούμαι με διάφορα έλαια και τα εμπιστεύομαι αλλά δεν παύουν να γίνονται τοξικά όταν δε χρησιμοποιούνται σωστά. (πχ το γνωστό που λένε ότι δεν κάνει να εφαρμόζονται χωρίς αραίωση και στη σωστή ποσότητα, πάνω στο δέρμα)
...
οντως ετσι ειναι.
θελει ελαχιστες σταγονες κ οχι απευθειας στο δερμα.
εκει που τα πουλανε,συνηθως ενημερωνουν ή δινουν εντυπα που γραφουν αναλυτικα για τροπους χρησης κ σε τι βοηθαει το καθενα :)
 
Βρήκα το λινκ φαίνεται φυσικό προϊόν. Αν κάποιος καταλαβαίνει ας μας πει λεπτομέρειες διότι τα γαλλικά μου είναι φτωχά
"http://www.apdcanari.com/index.php/?p39"
 
ειναι συσκευη, που κανει αυτοματο ψεκασμο ανα τακτα διαστηματα κ λειτουργει με μπαταριες

η ουσια που πρεπει να περιεχεται μια που λεει οτι ειναι φυτικη,... (pyrèthre végétal naturel ) πρεπει να ειναι η παρακατω:
KARATE ZEON 10 SC
Lambda-cyhalothrin 10%

Είναι μοναδική συνθετική πυρεθρίνη που προήλθε από ένα φυσικό προϊόν που βρέθηκε στο Χρυσάνθεμο.

Περισσοτερα εδω:
Syngenta
 
Γεια χαρα σε ολους!
Εγω δεν εχω τα πουλια μεσα αλλα εχω ενυδρειο, το αντικουνουπικο ειναι περιπου 2-3 μετρα μακρια κ πορτα ανοιχτη, λετε να κινδυνευουν τα ψαρια; Το ενυδρειο το εχω 4 μηνες οποτε δεν εχω προηγουμενη εμπειρια, οσο για βασιλικο κ αλλα αρωματικα εχω στο μπαλκονι αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα☹ επισης εχω ακουσει οτι μπορουμε να βαλουμε φετες λεμονιου στα παραθυρα κ τις πορτες σαν απωθητικο
φιλικα:)
 
Υπάρχει αεραντλία στο ενυδρείο; Αν όχι τότε δεν έχεις πρόβλημα, αν ναι βγάλτην γιατί δεν προσφέρει απολύτως τίποτα πέρα της εμφάνισης 😉
Φιλικά
 
Ναι εχω αντλια, δεν ειναι για παραγωγη οξυγονου;
 
Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνεται με μια απλή ανατάραξη της επιφάνειας (σηκώνοντας την εξαγωγή του φίλτρου σου λίγο παραπάνω). Οι αεραντλίες δεν προσφέρουν κάτι εκτός της ομορφιάς 😉 και της χαράς του κέρδους που δίνουν στους καταστηματάρχες πουλώντας τες. Καλύτερα όμως τα υπόλοιπα να τα συζητήσουμε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ενυδριόφιλοι-του-φόρουμ.1439/ γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.

Φιλικά
 
Γεγονος! 😛
εδω κανουμε υπερανθρωπες προσπαθειες να σωθουμε, απ τα κουνουπια :laugh:[/dls][/ULNK]
 
Τον Αύγουστο που θα είμαι εκει θα δοκιμάσω μπας και το βρω πουθενά να το φέρω να το δοκιμάσω.
 
Back
Top