Γενικά Συσκευές προστασίας από κουνούπια-σκνίπες

Δεν γνωρίζω για τα αντικουνουπικά που αναφέρετε. Αν και σαν φαντάρος στον Έβρο και μετά στη Αθήνα κοντά σε μια δεξαμενή βιολογικού καθαρισμού μια ανοσία τη έπαθα!:D
Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα δει σε κάποιο μεγάλο κατάστημα με είδη κήπου ένα εντομοαποθητικό που δούλεβε με υπερήχους.😕 Έχει χρησημοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο; Ξέρετε αν κάνει κοντά σε κλουβιά με πουλιά;
Επίσεις αυτές οι λάμπες οι μπλέ που πάνω τα έντομα κάνουν δουλειά;
 
Είχα δει σε κάποιο μεγάλο κατάστημα με είδη κήπου ένα εντομοαποθητικό που δούλεβε με υπερήχους.😕 Έχει χρησημοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο;

εγω προσωπικα εχω χρησιμοποιησει και τετοιο εντομοαποθητικο αλλα χωρις κανενα απολυτως αποτελεσμα


Επίσεις αυτές οι λάμπες οι μπλέ που πάνω τα έντομα κάνουν δουλειά;
αυτο δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μου για να σου πω αν ειχα το επιθυμητο αποτελεσμα🙄
 
Σχετικά με τις συσκευές θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία: Ολες οι συσκευασίες που περιέχουν ταμπλέτες ή υγρό για τα κουνούπια, ή τα φιδάκια, αναφέρουν κάτι αντίστοιχο, όπως επισης αναφέρουν να μην τρώμε, να μην πίνουμε και να μην καπνίζουμε όσο κάνουμε χρήση των προιόντων.

Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ εντός σπιτιού, 2 τουλάχιστον συσκευές με ταμπλέτες και ουδέποτε κανένα απο τα ψαράκια του ενυδρείου μου έπαθε το παραμικρό. Ζούτν και βασιλέυουν εδώ και 4 χρόνια. Για τα καναρίνια δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί τις βραδυνές ώρες του καλοκαιριού δεν μένουν μεσα στο σπίτι, αλλά σε άλλο φυλασόμενο χώρο.

Εχω χρησιμοποιήσει και την συσκευή με υπερήχους, σε συνδυασμό με σιτρονέλλα σε διαφορες μορφές, υγρή, ζέλ, σε κερί και γι ανα ειμαι ειλικρινής δεν μας εχουν ενοχλήσει τα κουνούπια. Δεν ξέρω ποιό απο όλα μόνο του προσφέρει την καλύτερη προστασία, αλλά ο συσδυασμός τους εχει πολύ καλά αποτελέσματα. Η συσκευή με τους υπερήχους, από ότι υποστηρίζεται, εκπέμπει σε μορφή υπερήχων, που δεν μπορεί να συλλάβει το ανθρώπινο αυτί, τον ήχο των αρσενικών κουνουπιών. Εκείνα που τσιμπάνε είναι τα θηληκά κουνούπια τα οποία προσπαθούν να αποφύγουν τα αρσενικά, και ετσι εξαφανίζονται απο τον χώρο.

Η ηλεκτρική συσκευή με το γαλάζιο-μωβ φως χρησιμοποιείται κυρίως σε ανοιχτούς εξωτερικούς χώρους, μιας και το φωτάκι αυτό προσελκύει διάφορα έντομα τα οποια τα καιει. Πιστεύω πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σε εσωτερικούς χωρους προσφέροντας προστασία χωρίς να έχει κάποια αρνητική συνέπεια στην υγεία των πουλιών και την δική μας.
 
δεν μ αρεσαν κ πολυ αυτα που διαβασα εδω

Υπέρηχοι - Live-Pedia.gr

για τους υπ/ηχους
...😕

Οι υ. έχουν πολύ μεγάλη ένταση: Έτσι, αν η ένταση του υ. είναι 10 Watt/cm2, τότε αυτή η ένταση είναι κατά 10.000 φορές μεγαλύτερη από την ένταση του ήχου που παράγεται κατά την εκπυρσοκρότηση ενός πυροβόλου. Γι` αυτόν το λόγο οι υ. Προκαλούν σε μικρό χώρο σημαντικές μηχανικές, θερμικές, χημικές και βιολογικές δράσεις.

θα ξανακοιταξω... ισως βρω κ αλλες πληροφοριες 😎
 
Εγω παντως εχω γεμισει τη βεραντα μου με βασιλικους γιατι ειναι το πιο φυσικο εντομοαπωθητικο! Μου το εχει πει κτηνιατρος γιατι εχω σκυλια και ειχα γεμισει με καλαζαρ(κουνουπι) και απο τοτε που εβαλα βασιλικους δεν πλησιαζει ουτε"σκνιπα"!
 
Eμεις τοσο σπο μπαλκονι οσο και στο χωρο που εχουμε τα σκυλια εχουμε γεμισει βασιλικους,θεωρουνται εντομοαπωθητικοι για σκνιπες και κουνουπια...
 
προστασια απο κουνουπια

γεια σας
ο παππους μου μου προτεινε να βαλω ενα μπολ με ξυδι διπλα στο κομοδινο μου οπως κανει κι εκεινος. το δοκιμασα με αρκετη επιτυχια, δε με πλησιασαν τα κουνουπια παρολο που με ταραζουν στα τσιμπηματα. Βαζω και ενα μπολ διπλα στα πουλια και νομιζω οτι πετυχαινει
 
Back
Top