Διατροφή Συσκευασμένος σπόρος fonniopaddy

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλημέρα σε όλους τους φίλους της παρέας!
το θέμα σχετικά με τους ''σπόρους υγείας'' και "ποιοι είναι οι σπόροι υγείας''(δηλ. Οι άλλοι σπόροι τι είναι), με έκανε να ψαχτώ λίγο παραπάνω απ'ότι συνήθως και ο δρόμος αυτός με οδήγησε σε ένα πολύ καλό άρθρο του Σταύρου σχετικά με τον σπόρο fonniopaddy( ο άγριος σπόρος από την Ουγκάντα).Oφείλω εδώ να ομολογήσω πως το διάβασα 3 φορές! Ο λόγος; -μήπως μου ξέφυγε κάποια λεπτομέρεια, μήπως κάτι δεν κατάλαβα σωστά, μήπως διαβάζω λάθος βρε αδερφέ! τελικά..όχι, πολύ σωστά διάβαζα..ότι διάβαζακαι μιας και κατατάσσω τον εαυτό μου σε αυτούς που θέλουν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω(αρκεί να το σηκώνει και η τσέπη φυσικά.. Μη ξεχνιόμαστε) στα πτηνά του,έψαξα και βρήκα πως ο εν λόγω πολύ καλός σπόρος πλέον κυκλοφορεί και στην Ελλάδα, στην συγκεκριμένη συσκευασία όπως στην φωτό.

Ερώτηση 1η: έχει πάρει ποτέ κανείς σας, φίλοι μου,την συγκεκριμένη συσκευασία;
Ερώτηση 2η: υπάρχει, εκτός της συγκεκριμένης και άλλη συσκευασία που πιθανότατα κάποιος από σας, φίλοι μου, να έχετε δοκιμάσει;
Ερώτηση 3η: αν τον δοκιμάσατε, ποια η αποδοχή απ'την φτεροτοπαρέα σας;

όπως προείπα.. Ανήκω στους ανθρώπους που ψάχνονται(.. Ο λύκος, βλέπετε,τρίχωμα αλλάζει, τομάρι.. Δεν αλλάζει) με σκοπό το κάτι καλύτερο, οπότε η οποιαδήποτε γνώμη κατατεθεί,θα βοηθήσει τόσο εμένα όσο και πολλούς αλλους φίλους να καταλήξουμε τελικά σε κάτι και ίσως οι ανησυχίες ότι πιθανόν δεν διαβάσαμε/ενημερωθήκαμε/κάναμε το κάτι παραπάνω να εκλείψουν!

σας ευχαριστώ όλους..
Δημήτρης
 

Συνημμένα

  • semi-foniogold-300x300.webp
    semi-foniogold-300x300.webp
    6,8 KB · Προβολές: 113
Θα πω για εμενα, παρηγγειλα απο το birdmarket ττο συγκεκριμενο σπορο, οχι ολη τη συσκευασια γιατι δεν την ειχαν, και μου ηρθε η μικροτερη ποσοτητα σε αυτη τη συσκευασια, δηλαδη σαν να αδειαζει το σακουλακι, το κλεινεις και το στελνεις. Αδιαφορο μεχρι στιγμης στα πουλια μου, αλλα επειδη λειπω και δεν εχω βαλει προσφατα επιφυλασσομαι για οταν γυρισω να σου πω αν εχει διαφορετικη αντιμετωπιση.
Δεν εχω ψαξει αλλη συσκευασια, ισως οταν μου τελειωσει αυτο :)
 
Δώσε τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις σε Περίλλα - Κία - Καμελίνα και ξέχνα το Φόνιο καλύτερα. Εχει πολύ μικρό ενδιαφέρον για τα καναρίνια και εξ' αυτού σχεδόν ανύπαρκτη κυκλοφορία και ανανέωση (φρεσκάδα)
 
ένα πολύ καλό άρθρο του Σταύρου σχετικά με τον σπόρο fonniopaddy( ο άγριος σπόρος από την Ουγκάντα).
Μιλάμε για το Foniopaddy, ένας σπόρος θαύμα;. Πρόκειται για ένα άρθρο από τον Didier Faessel το οποίο έχω μεταφράσει εγώ για το PetBirds.

Καταρχήν να πούμε ότι το "Foniopaddy" είναι εμπορική ονομασία συσκευασίας των σπόρων Fonio, κάτι που έμαθα αργότερα, μετά τη δημοσίευση του άρθρου. Είναι δηλαδή όπως για το FonioGold για το οποίο ζητάει πληροφορίες ο Δημήτρης.
Ερώτηση 1η: έχει πάρει ποτέ κανείς σας, φίλοι μου,την συγκεκριμένη συσκευασία;
Εγώ τουλάχιστον όχι.
Ερώτηση 2η: υπάρχει, εκτός της συγκεκριμένης και άλλη συσκευασία που πιθανότατα κάποιος από σας, φίλοι μου, να έχετε δοκιμάσει;
Σίγουρα υπάρχει στην αγορά. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει για ένα διάστημα σπόρους Fonio σε αυτοσχέδια πλαστική συσκευασία χωρίς να αναφέρεται μάρκα.
Ερώτηση 3η: αν τον δοκιμάσατε, ποια η αποδοχή απ'την φτεροτοπαρέα σας;
Υπάρχει εδώ σχετικό θέμα.

Τέλος, θέλω να σημειώσω ότι από το 2006 που δημοσιεύθηκε το άρθρο μέχρι σήμερα, δεν έχω συναντήσει πουθενά κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει τα οφέλη του σπόρου και τη δράση του ενάντια στην κοκκιδίωση, αλλά ούτε και το θέμα της συζήτησης που έχω παραθέσει πιο πάνω σχετικά με τις παρατηρήσεις των εκτροφέων για το εάν έχουν βάση οι ισχυρισμοί του συντάκτη του άρθρου, με κάνουν να καταλήγω κάπου. Παραμένω επιφυλακτικός.
 
σας ευχαριστώ πολύ και τους 3 φίλους που ήδη πήρατε θέση στο θέμα αυτό.
Οσον αφορά την διατροφή των καναρινιών μου.. Απλά την ''δυναμώνω'' και επιτρέψτε μου την εκφραση αυτή, συμπληρώνοντας περίλλα,chia,camellina στις περιόδους που πρέπει.
Την αυγοτροφή τους,την εμπλουτίζω με αποξηραμένα βότανα.. Μέχρι εκεί!
Διαβάζοντας όμως το άρθρο του Didier Faessel, λίγο ο δαίμονας του άρθρου λίγο οι ανασφάλειες αν όντως κάνουμε και προσφέρουμε ότι καλύτερο.. Με οδήγησαν στο θέμα αυτό.Αυτή τη στιγμή, διαβάζοντας τις απαντήσεις,όπως σωστά αναφέρει και ο Σταύρος και εγώ.. Παραμένω πολύ επιφυλακτικός! τουλάχιστον, μέχρι νεοτέρας.
 
Δώσε τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις σε Περίλλα - Κία - Καμελίνα και ξέχνα το Φόνιο καλύτερα. Εχει πολύ μικρό ενδιαφέρον για τα καναρίνια και εξ' αυτού σχεδόν ανύπαρκτη κυκλοφορία και ανανέωση (φρεσκάδα)
E ναι!
 
Την έχω πάρει, είναι παρά πολύ Δημήτρη σε ποσότητα, ποιο μικρή συσκευασμένη δεν έχει.
Δεινω φονιο μαζι με κια και καμελινα σαν σνακ, το τρώνε όλα τα πουλάκια.
Αποτελέσματα ή διάφορα σε κάτι δεν μπορώ να πω
 
Εγώ foniopaddy δεν έχω πάρει.
Σαν σπόρους υγείας δίνω καμελίνα, κία και λευκή περίλλα 1-2 φορές την εβδομάδα.
Αρκετά καλή αποδοχή από τα πουλιά.
 
δίνω καμελίνα, κία και λευκή περίλλα 1-2 φορές την εβδομάδα.
Αρκετά καλή αποδοχή από τα πουλιά.
συμπληρώνοντας περίλλα,chia,camellina στις περιόδους που πρέπει.
Την αυγοτροφή τους,την εμπλουτίζω με αποξηραμένα βότανα.. Μέχρι εκεί!
Δώσε τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις σε Περίλλα - Κία - Καμελίνα
τελικά.. Από αυτά που διαβάζω, φίλοι μου, οι πιο πολλοί κινούμαστε με το ίδιο σκεπτικό!
 
Φυσικό δεν είναι Δημήτρη να γίνεται αυτό;
δεν είναι απόλυτο,Μάκη.. Το πως δέχεται ή επεξεργάζεται ο καθένας μας τις πληροφορίες που μοιραζόμαστε απλόχερα στην παρέα, καθαρά υποκειμενικό! από κει και πέρα.. Οι πράξεις θα δώσουν αποτέλεσμα, είτε θετικό είτε αρνητικό! Και εκεί θα κριθούμε..
 
Εχει πολύ μικρό ενδιαφέρον για τα καναρίνια και εξ' αυτού σχεδόν ανύπαρκτη κυκλοφορία και ανανέωση (φρεσκάδα)

Είχα διαβάσει το άρθρο για το foniopaddy και είχα προβληματιστη αν έπρεπε να το βάλω στην διατροφή των καναρινιών μου. Δεν προχώρησα διότι σκέφτηκα ακριβώς αυτό που λέει ο Μάκης πιο πάνω. Υπάρχουν σπόροι που μπορούμε να έχουμε στην διατροφή των καναρινιών με πολύ καλά αποτελέσματα και φυσικά με λιγότερα χρήματα.

Υ. Γ Είναι γνωστός ανάμεσα στους εκτροφεις ιθαγενων οτι ο σπόρος foniopaddy φημίζεται για την αντικοκκιδιακη του δράση.
 
Τέλος, θέλω να σημειώσω ότι από το 2006 που δημοσιεύθηκε το άρθρο μέχρι σήμερα, δεν έχω συναντήσει πουθενά κάποια έρευνα που να επιβεβαιώνει τα οφέλη του σπόρου και τη δράση του ενάντια στην κοκκιδίωση, αλλά ούτε και το θέμα της συζήτησης που έχω παραθέσει πιο πάνω σχετικά με τις παρατηρήσεις των εκτροφέων για το εάν έχουν βάση οι ισχυρισμοί του συντάκτη του άρθρου, με κάνουν να καταλήγω κάπου.
Είναι γνωστό ανάμεσα στους εκτροφεις ιθαγενων οτι ο σπόρος fonniopaddy φημίζεται για την αντικοκκιδιακή του δράση.
Δεινω φονιο μαζι με κια και καμελινα σαν σνακ, το τρώνε όλα τα πουλάκια.
Αποτελέσματα ή διάφορα σε κάτι δεν μπορώ να πω
να πως μπερδεύεται κάποιος.. Τελικά η πιο πετυχημένη συνταγή είναι ''της γιαγιάς''(..η πιο παλιά δηλ):D👍
 
Δώσε τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις σε Περίλλα - Κία - Καμελίνα και ξέχνα το Φόνιο καλύτερα. Εχει πολύ μικρό ενδιαφέρον για τα καναρίνια και εξ' αυτού σχεδόν ανύπαρκτη κυκλοφορία και ανανέωση (φρεσκάδα)
κε Γερολυμάτο.. Διάβασα πως χρησιμοποιείτε φόνιο στην εκτροφή σας σε αναλογία 2-1-1(chia-fonnio-camellina) ή τουλάχιστον το χρησιμοποιούσατε κάποια εποχή.. Τότε το σχόλιο σας ήταν πως ''για να καταναλώνουν τα πουλιά τους σπόρους αυτούς.. Αυτό από μόνο του κάτι λέει''.
θα ήθελα λοιπόν, με όλο το θάρρος και σεβασμό, να ρωτήσω ''τί άλλαξε από τότε.. έως σήμερα; ''
 
Εγω βρηκα οτι χρησιμοποιει στην αυγοτροφη 1/2-1 νιζερ και προαιρετικα 1/2 κια/καμελινα, δε βρηκα πουθενα φιονο.
 
Εγω βρηκα οτι χρησιμοποιει στην αυγοτροφη 1/2-1 νιζερ και προαιρετικα 1/2 κια/καμελινα, δε βρηκα πουθενα φιονο.
σε παλιότερο θέμα του Σταύρου για τον σπόρο αυτό.. Αυτή την αναλογία γράφει ο κος Μάκης..
 
κε Γερολυμάτο.. Διάβασα πως χρησιμοποιείτε φόνιο στην εκτροφή σας σε αναλογία 2-1-1(chia-fonnio-camellina) ή τουλάχιστον το χρησιμοποιούσατε κάποια εποχή.. Τότε το σχόλιο σας ήταν πως ''για να καταναλώνουν τα πουλιά τους σπόρους αυτούς.. Αυτό από μόνο του κάτι λέει''.
θα ήθελα λοιπόν, με όλο το θάρρος και σεβασμό, να ρωτήσω ''τί άλλαξε από τότε.. έως σήμερα; ''
Πολύ σωστα. Ισως ήταν πολύ σύντομο το πρώτο μου μηνυμα και άφησε ερωτηματικά. Ας το κάνω πιο περιγραφικό. Ο σπόρος που κυκλοφορεί στο εμπόριο δεν είναι αποδεκτός πλέον, ευχάριστα στα πουλιά. Δείχνουν ελάχιστο ενδιαφέρον στην κατανάλωσή του και εξ' αυτού οι περισσότεροι των εκτροφέων το έχουμε διακόψει. Ετσι δεν εισάγεται συχνά αλλά και κάποια αποθέματα στοκάρονται και "μπαγιατεύουν". Σε πολλές απο τις παλαιότερες αναφορές μου θα βρείς αντιθέσεις και διαφοροποιήσεις. Εχω μάθει πολλά και αγνοώ ακόμα περισσότερα. Κρατάς αυτά που μπορείς να διασταυρώσεις σαν ορθά και πετάς τα υπόλοιπα. Αν ο απολογισμός στο τέλος είναι θετικός και βαραίνει υπέρ αυτών που κράτησες είναι κέρδος για σένα και ανταμοιβή για μένα που ασχολήθηκα. :)
 
ε πολλές απο τις παλαιότερες αναφορές μου θα βρείς αντιθέσεις και διαφοροποιήσεις. Εχω μάθει πολλά και αγνοώ ακόμα περισσότερα. Κρατάς αυτά που μπορείς να διασταυρώσεις σαν ορθά και πετάς τα υπόλοιπα. Αν ο απολογισμός στο τέλος είναι θετικός και βαραίνει υπέρ αυτών που κράτησες είναι κέρδος για σένα και ανταμοιβή για μένα που ασχολήθηκα
.. Ολόψυχα, σας ευχαριστώ πολύ! Η απάντηση σας με κάλυψε πλήρως και πιστεύω πως κάθε φίλος που θα διαβάσει το θέμα αυτό.. Δεν θα μείνει με απορία!
Εχω μάθει πολλά και αγνοώ ακόμα περισσότερα. Κρατάς αυτά που μπορείς να διασταυρώσεις σαν ορθά και πετάς τα υπόλοιπα.
αυτό μάλιστα. Ένα πολύ καλό μάθημα για όλους μας.. Μικρούς εκτροφείς αλλά και.. Μεγάλους!
και πάλι σας ευχαριστώ πολύ, ειλικρινά! 🙂
 
Εγώ foniopaddy δεν έχω πάρει.
Σαν σπόρους υγείας δίνω καμελίνα, κία και λευκή περίλλα 1-2 φορές την εβδομάδα.
Αρκετά καλή αποδοχή από τα πουλιά.
ερωτηση: τους δινεις μεμονωμενα η μαζι με τροφη η αυγοτροφη;
 
ερωτηση: τους δινεις μεμονωμενα η μαζι με τροφη η αυγοτροφη;
Κατα τη γνώμη μου καλύτερα οι σποροι να μην αναμειγνύονται με αυγοτροφη.
Κία, καμελίνα μαζί, μια και ειναι αρκετά μικροί, λευκή περιλα ξέχωρα διότι ειναι μεγαλύτερος σπόρος.
 
Back
Top