Ασθένειες Σχεδόν γυμνά σημεία στο φτέρωμα του ζακό μου

καλησπερα μαρια, τι ενοεις πτεροφαγοσ?ο παπαγαλος η ο μυκητας; η βιταμινη Α σε τι τροφιμα υπαρχει;
 
Ενδεχόμενο λέμε ε; Ο παπαγάλος να έχει μολυνθεί με πτεροφάγο. Άνοιξε τα φτερά καλά και βγάλε κοντινή φωτογραφία. Επίσης αν έχει κάποιο θρυμματισμένο φτερό βγάλε το και αυτό φωτογραφία. Βιταμίνη Α διάβασε εδώ οι πιο κοινές διατροφικές ελλείψεις των πτηνών και εδώ αντιμετώπιση της αβιταμίνωσης Α στα πουλιά .
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Mπορεις να βαλεις φωτογραφιες απο τα 3 σημεια; Ειναι κοντινα; Τα πουλια που μαδιουνται δεν μαδανε συνηθως διαφορετικα σημεια ταυτοχρονα. Ξεκινουν μια περιοχη κι αφου την αποτελειωσουν πιανουν μια αλλη. Συνηθως ξεκινουν απο το στηθος, το λαιμο, τα μπουτια.
 
ανεστη τα σημεια δεν ειναι κοντινα, εχω σε ενα λιγο παραπανω καποιεσ φωτο με το σημειο, που φενεται ξεκαθαρα. Δυστηχως χαλασε και το κινητο(απιστευτη γκαντεμια)και δεν εχω καμερα. Μαρια κοιτωντας τισ τροφες που δινουνε τη βιταμινη Α,το παπαγαλακι μου τισ καταναλωνει αρκετα συχνα, οποτε θελω να πιστευω οτι ειναι ενταξει απο αυτο. Αυριο παντως θα παω τα φτερα σε μια κτινιατρο, που λεει οτι εχει γνωσεις πανω σε παπαγαλους και να δουμε. Παντως θελω να πω ενα μεγαλω ευχαριστω σε ολους σας μεσα απο τη καρδια μου, γιατι παντα ειστε εκει, ετοιμη να βοηθησετε.
 
καλησπερα παιδια, εβγαλα φωτο το φτερωμα του και εχει κατι μαυρα στιγματα, πανω στο δερμα, κατι κακο ειναι αλλα δεν ξερω, οποιοσ μπορει ασ μου πει; Ευχαριστω

Z.webp
 
δυστηχως δεν υπαρχει καλυτερη αναλυση μιραντα. Ολο προβληματα
 
Μάλλον ψείρες θα είναι, έβαλες ψειρόσκονη; Πάντως βγάλε καλύτερες φωτογραφίες.
 
εβαλα πινεξ στο πουλικαι επλυνα το κλουβι με νερο σαπουνι και ξυδι..
 
Περίμενε τότε λίγες μέρες μήπως είναι τίποτε πεθαμένες κολλημένες πάνω του. Ψέκασε το πουλί μετά με νερό με λίγες σταγόνες ξύδι και ξαναψέκασέ το.
 
Eαν ειναι παρασιτα (που ετσι δειχνει) και το ευχομαι τοτε το προβλημα αντιμετωπιζεται πολυ ευκολοτερα απο το αν το πουλι μαδιοταν. Οποτε μην στεναχωριεσαι παραπανω απ'οτι πρεπει.
 
ανεστη καλησπερα, θελω να σου πω τα βηματα τα οποια εκανα,1..ψεκασα το πουλι με σπρευ ειδικο για παρασιτα ακαρεα, ψειρες,το πινεξ.2.. Επλυνα και απολυμανα κλουβικαι ολα τα συναφη.3.. Κανω καθημερινο μπανιο το πουλι, χρησημοποιωντασ και μυλοξιδο.4..σε 5 μερεσ θα το ξαναψεκασω το πουλι με πινεξ(οδηγιεσ λενε 15 μερες, πιστευω και σε 10 μερες δεν υπαρχει προβλημα). Μπορω να κανω και κατι ακομη;
 
ανεστη καλησπερα, θελω να σου πω τα βηματα τα οποια εκανα,1..ψεκασα το πουλι με σπρευ ειδικο για παρασιτα ακαρεα, ψειρες,το πινεξ.2.. Επλυνα και απολυμανα κλουβικαι ολα τα συναφη.3.. Κανω καθημερινο μπανιο το πουλι, χρησημοποιωντασ και μυλοξιδο.4..σε 5 μερεσ θα το ξαναψεκασω το πουλι με πινεξ(οδηγιεσ λενε 15 μερες, πιστευω και σε 10 μερες δεν υπαρχει προβλημα). Μπορω να κανω και κατι ακομη;

Δεδομενου οτι προσπαθεις να αντιμετωπισεις τα παρασιτα και παραλληλα να αποθαρρυνες το πουλι απο το να ασχολειται με το φτερωμα του, νομιζω πως τα εκανες ολα. Εγω θα συμπληρωνα καινουρια ενδιαφεροντα στη δραστηριοτητα του. Μενεις στα Γιαννενα οπως ειδα, οποτε ισως σου ειναι σχετικα ευκολο να βρεις κλαδια ή καρπους απο φοινικα, κουκουναρια πευκων, κλαδια ελιας, απο ασφαλες καθαρο περιβαλλον και να του τα προσφεις φρεσκα. Συνηθως τα πουλια "πεφτουν με τα μουτρα" στη φυσικη ενασχοληση και δεν κανουν τιποτε αλλο μεχρι να διαλυσουν οτι εχουν στη διαθεση τους. Σαφως αν το πουλι δεν ειναι συνηθισμενο στην οψη αυτων και τρομαζει, η εισοδος τους θα πρεπει να γινει ομαλα.
 
καλησπερα σε ολα τα παιδια, τα νεα ειναι ευχαριστα, τα σημεια τα οποια ειχανε προβλημα, αρχισανε να βγαζουνε καινουργια φτερακιακαι σχεδον εχουνε καλυφθει. Το κανω καθημερινα μπανιο με μυλοξηδοκαι σε 3μερες θα το ξαναψεσω με πινεξ. Το μονο που με προβλιματιζει ειναι απο που μπορει να κολησε τα παρασιτα. Αφου και καθαρο ειναι το κλουβι τουκαι σε επαφη με αλλα πουλια δεν ερχεται; Ανεστη ευχαριστω για της πληροφοριες,του βαζω πολλα ξυλινα παιχνιδια, εχω φιλο ξυλουργο και τον τρελαινω με την κατασκευη παιχνιδιων.
 
... Το μονο που με προβλιματιζει ειναι απο που μπορει να κολησε τα παρασιτα;
Νομίζω πως η απάντηση βρίσκεται στο υπόλοιπο του μηνύματος σου, αν το πουλί μένει μόνο μέσα στο σπίτι και δεν έχει έρθει καθόλου σε επαφή με άλλα πουλιά.
... Εχω φιλο ξυλουργο και τον τρελαινω με την κατασκευη παιχνιδιων.

Εννοώ απο τα ξύλα που βάζεις στο χώρο.
 
καλησπερα ολα πηγαινουνε πολυ καλυτερα, στο φτερωμα του ζακο.χθες το ψεκασα για δευτερη φορα με το πινεξκαι ευελπιστω να αφησουμε το προβλημα πισω.
 
καλημερα σε ολα τα παιδια, σημερα μετα απο σχεδων 2 μηνες φαινεται οτι αφηνουμε οριστικα πισω το προβλημα με τα γυμνα σημεια στο σωμα του. Το πουλι εχει βγαλει παντου νεα φτερακια και ολα ειναι οπως πριν.
 
καλημερα σε ολα τα παιδια, σημερα μετα απο σχεδων 2 μηνες φαινεται οτι αφηνουμε οριστικα πισω το προβλημα με τα γυμνα σημεια στο σωμα του. Το πουλι εχει βγαλει παντου νεα φτερακια και ολα ειναι οπως πριν.
Μπραβο! Πολυ θετικη εξελιξη!
 
καλημερα σε ολα τα παιδια, σημερα μετα απο σχεδων 2 μηνες φαινεται οτι αφηνουμε οριστικα πισω το προβλημα με τα γυμνα σημεια στο σωμα του. Το πουλι εχει βγαλει παντου νεα φτερακια και ολα ειναι οπως πριν.

Εξαιρετικά. :)
 
Back
Top