Φάρμακα Σχετικά με την επικινδυνότητα από τη χρήση του frontline στα πτηνά

ορεστης

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
99
Πόλη
Αθήνα
Εντελως ενημερωτικα για το φρονλαιν. Αν και ειναι πολυ αποτελεσματικο,θελει πολυ προσοχη τοσο για τα ζωα οσο και για μας τους ανθρωπους.
Δηλαδη. Η φαρμακευτικη ουσια που περιεχει κατατασεται στην κατηγορια C που θεωρειται επικινδυνη και καρκινογος τοσο στα ζωα οσο και για τους ανθρωπους. Ενας κτηνιατρος μαλιστα μου αναφερε οτι καλο ειναι κατα τον ψεκασμο του σκυλου ο ψεκασμος να γινεται κατα τη φορα του ανεμου και οχι κοντρα για να μην το εισπνεουμε γιατι απορροφιεται και απο τους πνευμονες. Ειδικα σε κλειστους χωρους το πραγμα σοβαρευει... καλο ειναι να το ψαξουμε καλυτερα το θεμα αυτο γιατι στο χωρο των ζωων-πουλιων επικρατει το..χαος και η ανευθυνοτητα.Ας ρωτηση κανενας και τον δικο του κτηνιατρο
Φιλικα
 
Εντελως ενημερωτικα για το φρονλαιν.
Front Line, Ορέστη, ρώτα τον κτηνίατρο σου τι βάζει αυτός στα σκυλιά του. Μάλλον τίποτε ή Front Line ή Advantix. Σου πρότεινε κάτι άλλο;
 
Η ουσια που περιεχει το σκευασμα με την ονομασια frontline ονομαζετε fipronil φιπρονιλη
 
Ορεστη το frontline οπως και το αdvantix οπως και το Ex-spot ή όλων των ειδων οι αμπουλες για εξω - παρασιτα ή και εξω, εσω- παρασιτα για μικρα κατοικιδια (σκυλος, γατα) αποτελουν στην ουσια εντομοκτονα, τα οποια χρησιμοποιουνται (ειδικα το frontline) χρονια τωρα απο κτηνιατρους και παραγονται απο μεγαλες φαρμακευτικες εταιρειες. Τα προιοντα δεν εχουν καμια απολυτως επιπτωση στον σκυλο ή στην γατα. Ουτε και στα πτηνα εφοσον απο οσα γνωριζω υπαρχουν αντιστοιχα σκευασματα για πτηνα. Σε οτι αφορα τους ανθρωπους το μονο που θα πρεπει να προσεχει κανεις κατα την εφαρμογη του σκευασματος ειναι μην ερθει σε επαφη με την περιοχη εφαρμογης. Τωρα για αυτο που λες για το χαος και την ανευθυνοτητα ειναι γνωστο, αυτο εξαρταται σε τι ανθρωπους θα πεσεις.
 
στης μελλισες ομως υπαρχει προβλημα και στη γαλλια συγκεκριμενα απαγορευεται η χρηση του
http://www.enet.gr/online/online_print?id=43791164
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Εντελως ενημερωτικα για το φρονλαιν. Αν και ειναι πολυ αποτελεσματικο,θελει πολυ προσοχη τοσο για τα ζωα οσο και για μας τους ανθρωπους.
Συμφωνώ! Ερώτηση τώρα : αν δεν βάλλεις Frontline σε σκύλο και πάθει ας πούμε λεισμανίαση ( Καλα αζάρ) κινδυνεύεις από τον σκύλο που έχει ιαθεί και μήπως ή σκνύπα που φέρει την νόσο τσιμπίσει και εσένα;
Και κάτι τελευταίο: ας πάω από καρκίνο από Frontlie και όχι από το κάπνισμα! ή το καυσαέριο ή τις διοξίνες που τρώμε.
Ευχαριστώ
 
Τα ειδη σκνιπας που προσβαλουν τον ανθρωπο τσιμποντας μολυνσμενο σκυλο με λεισμανιαση ειναι συγκεκριμενα ωστοσο δεν ειναι απιθανη η μεταδωση, εχουν υπαρξει κρουσματα και γιαυτο το λογο αλλα και επειδη κυριοτερα καποιος ιδιοκτητης α) για λογους οικονομικους δεν θελει να κανει θεραπεια και β) εχει στο σπιτι του παιδια, προτιμα να κανει στο σκυλο ευθανασια. Το Frontline δεν καλυπτει την απωθηση της σκνιπας που μεταδιδει την λεισμανιαση αλλα αυτο το κανει το Advantix. O σκυλος ποτε δεν θεραπευεται απο την λεισμανιαση αλλα παραμενει φορεας της νοσου και εχουμε μονο κλινικη εξαλειψη συμπτωματων.
Και κατι τελευταιο: καρκινο εχουμε καταντησει να τρωμε και να αναπνεουμε καθημερινα!
Το λαχανικο που βαζεις στα πουλια σου και στο πιατο σου εχει ψεκαστει με τονους καρκινογου φυτοφαρμακου μια μερα πριν παει στην αγορα! Το Fronline σε πειραξε;
 
Τα ειδη σκνιπας που προσβαλουν τον ανθρωπο τσιμποντας μολυνσμενο σκυλο με λεισμανιαση ειναι συγκεκριμενα ωστοσο δεν ειναι απιθανη η μεταδωση, εχουν υπαρξει κρουσματα και γιαυτο το λογο αλλα και επειδη κυριοτερα καποιος ιδιοκτητης α) για λογους οικονομικους δεν θελει να κανει θεραπεια και β) εχει στο σπιτι του παιδια, προτιμα να κανει στο σκυλο ευθανασια. Το Frontline δεν καλυπτει την απωθηση της σκνιπας που μεταδιδει την λεισμανιαση αλλα αυτο το κανει το Advantix. O σκυλος ποτε δεν θεραπευεται απο την λεισμανιαση αλλα παραμενει φορεας της νοσου και εχουμε μονο κλινικη εξαλειψη συμπτωματων.
Και κατι τελευταιο: καρκινο εχουμε καταντησει να τρωμε και να αναπνεουμε καθημερινα!
Το λαχανικο που βαζεις στα πουλια σου και στο πιατο σου εχει ψεκαστει με τονους καρκινογου φυτοφαρμακου μια μερα πριν παει στην αγορα! Το Fronline σε πειραξε;
Ναι συμφωνώ και λέω και κάτι άλλο : Ποιός κτηνίατρος είναι αυτός που λέει ότι απαγορεύεται η χρήση frontline σε σκύλους... επειδή μπορεί να το εισπνεύσει ό άνθρωπος; Θέλω το ονομά του μόνο και μόνο να τον ρωτήσουμε αν έχει σπουδάσει κτηνιατρική ή σκανάρισε κανένα πτυχίο!
Και στο εξωτερικό όπου βρίσκομαι σε μεγάλες κτηνιατρικές κλινικές δίνουν το advantix της Bayer μέχρι πριν δυο χρόνια το frontline, η διαφορά τους το μεν πρώτο έχει 100% αποτελεσματικότητα εως 21 ημέρες για την φλεβοτόμο και μειώνεται μετά έως 40% το δίμηνο, ενώ το δεύτερο εως 3 μήνες ψίλλους,τσιμπούρια
 
Να πω και κάτι που δεν το είπα πριν. Όλα τα σκευάσματα αυτά αν τα εισπνεύσουμε είναι καρκινογόνα, ναι συμφωνώ, ας μου πει τώρα κάποιος τα πλεονεκτήματα που έχει ο άνθρωπος με την επαφή του με σκυλιά που τους γίνετε χρήση frontline;
Και μόνο με το χάδι στην τρίχα του σκύλου δημιουργείται μαγνητικό πεδίο το οποίο ρυθμίζει την πίεση και την σωστή λειτουργία της καρδιάς. Συμπέρασμα όσοι έχουν σκυλιά θα πεθάνουν από καρκίνο στον πνεύμονα με την χρήση Frontline ... Οι άλλοι από έμφραγμα!
 
Eχω κανει χρηση αυτου του προϊοντος στα καναρινια κατα την προετοιμασια αναπαραγωγης.Λογω του γνωστου προβληματος με τα ακαρεα, ψειρες βαζω μια σταγονα στην ραχη και απο μια στις κλειδωσεις των πτερων. Δεν εχω μεχρι στιγμης απωλεια στους γεννητορες και η αναπαραγωγη ειναι φυσιολογικη.🙄
 
Μπραβο, Αποστολε ειχα σκοπο να βαλω στα σκυλια σημερα αλλα δεν προλαβα τωρα θα το σκεφτω πολυ και θα δω αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος. Δεν μου ειναι αρκετο που το συστηνει κτηνιατρος απο την στιγμη που σκοτωνει τις μελισσες... Παραειναι για μενα PAN Product Info for Frontline plus for dogs
 
Και τα σκυλια μου χαιδευω και frontline δεν βαζω απο τι θα πεθανω;
Ότι γεννιέται πεθαίνει ή όχι;, όμως στα σκυλιά σου (αν έχεις ) τους έχεις κάνει αιματολογικές εξετάσεις στο παστέρ ή σε κτηνίατρο, πρέπει δυο φορές τον χρόνο κάθε Νοέμβριο και Μάιο. Άν όχι μάθε πως στο εξωτερικό είναι υποχρεωτικό σε λίγο και στη χώρα μας.
Τώρα αν θες να ειρωνευτείς την χρήση των εξωπαρασιτικών για τους σκύλους μάθε πως αν το βάζεις το κάνεις για να προστατέψεις τον σκύλο όχι εσένα!
 
Λοιπον ψυχραιμια... Και συγνωμη κιολας θα το πω ευθεως τι σας επιασε ολους τωρα με τα αντιπαρασιτικα και παθατε πανικο λες και εδω το φορουμ ειναι δελτιο ειδησεων και εμεις θεατες που πρεπει ντε και καλα να πανικοβληθουμε ως συνηθως;

ΜΕΓΑΛΟ ΘΟΡΥΒΟ προκάλεσε η απαγόρευση από τον υπουργό Γεωργίας Ερβέ Γκεμάρ της εμπορίας προϊόντων που περιέχουν την ουσία Fipronil (ιδιαίτερα το εντομοκτόνο Regent TS που κατασκευάζεται από την εταιρεία BASF Agro) όπως και η επανεξέταση στη χορήγηση άδειας εμπορίας του εντομοκτόνου «Gaucho» της εταιρείας Bayer CropScience. Οι γαλλικές αρχές ανήγγειλαν την απαγόρευση των προϊόντων ύστερα από δικαστική απόφαση. Ο ανακριτής, ο οποίος ερευνούσε για καταγγελίες εξαιρετικής θνησιμότητας στις μέλισσες, παρέπεμψε στη Δικαιοσύνη την εταιρεία που εμπορευόταν το εντομοκτόνο, εκτιμώντας ότι πρόκειται για προϊόν με ισχυρή τοξικότητα, επικίνδυνο και για τον άνθρωπο. Το εντομοκτόνο χρησιμοποιείται στη Γαλλία από το 1992. Οπως επισημαίνουν τα ΜΜΕ, υπό την πίεση του λόμπι εταιρειών οι αρμόδιες γαλλικές αρχές δεν είχαν λάβει μέτρα, μέχρι που η κατάσταση έφτασε στα όρια εξολόθρευσης των μελισσών, οπότε επενέβη η Δικαιοσύνη και μετά οι αρμόδιες αρχές. Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Εδω παραπανω μιλαει για την ουσια Fipronil και την εφαρμογη αυτης σε εναν τομεα καθαρα ζωοτεχνικο (γεωργια που ειχε επιπτωση στην μελισσοκομια) για τον οποιο ωφειλω να σας ενημερωσω δεν εχουν γινει αρκετες ερευνες.
Φρανια δεν εχω καμια πληροφορηση οτι το Frontline απαγορευεται στη Γαλλια. Δεν υπαρχει αλλος τροπος εξοντωσης εξωπαρατιστων πλην της χρησης εντομοκτονων ουσιων.
Για τον red canarie τωρα αν πιστευεις πως η χρηση του συγκεκριμενου σκευασματος ειναι επικυνδυνη, κανε για ακαρεα και ψειρες χρηση ιβερμεκτινης.
 
Λελο δεν θυμωνω με σενα ουτε και με κανεναν αλλο μια που δεν εχω κανεναν λογο να το κανω . Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες που δινεις. Ηαληθεια ειναι οτι θυμωνω με ολα αυτα που συμβαινουν σε ολους μας και μπορουμε μονο να τα παρακολουθουμε. Δεν πιστευω οτι κανει καλο στα σκυλια μου στην πραγματικοτητα το φοβαμαι και μην μου μιλησεις για αλλες ασθενειες που μεταδιδονται απο ψυλλους κουνουπια κτλ γιατι εχεις δικιο αλλα δεν βγαινει ακρη τελικα. Και δεν ανησυχω για μενα που μπορω και αποφασιζω αλλα ειδικα για τον ενα απο τα τρια σκυλια μου. Οσο για την αμφιβολου ποιοτητας ερωτηση - αμφιβολια στην παρενθεση απο την στιγμη που δηλωνω απο την αρχη οτι εχω σκυλια; Της δινω την αξια που της αξιζει, και την παραθετω στην κριση του καθενος για συμπερασματα.
 
Λελο δεν θυμωνω με σενα ουτε και με κανεναν αλλο μια που δεν εχω κανεναν λογο να το κανω . Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες που δινεις. Ηαληθεια ειναι οτι θυμωνω με ολα αυτα που συμβαινουν σε ολους μας και μπορουμε μονο να τα παρακολουθουμε. Δεν πιστευω οτι κανει καλο στα σκυλια μου στην πραγματικοτητα το φοβαμαι και μην μου μιλησεις για αλλες ασθενειες που μεταδιδονται απο ψυλλους κουνουπια κτλ γιατι εχεις δικιο αλλα δεν βγαινει ακρη τελικα. Και δεν ανησυχω για μενα που μπορω και αποφασιζω αλλα ειδικα για τον ενα απο τα τρια σκυλια μου.
Νομίζω πως συμφωνούμε πλέον, ότι κάνουμε το κάνουμε για τους σκύλους και δεν σκεφτόμαστε εμάς τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ !
Τώρα για το τελευταίο που λες δεν έχω να σχολιάσω τίποτε παρά μόνο να σου ζήσουν αν θες γράψου και στην ομάδα και ανέβασε και φώτο να δούμε
Ευχαριστώ
 
Παιδια απο οσο γνωριζω το φροντ λινε ειναι το καλυτερο σκευασμα που κυκλοφορει!
υπαρχουν πολυ χειροτερα σκευασματα που βλαπτουν πολυ περισσοτερο απο το συγκεκριμενο.
 
Και τα σκυλια μου χαιδευω και frontline δεν βαζω απο τι θα πεθανω;

Τι χρησιμοποιείς για τα εξωπαρασιτα; Υπάρχει κάτι καλύτερο;
Δεν φοβάσαι μην πάθουν τα σκυλιά σου κάποια ασθένεια από αυτά;
Όσο για της μέλισσες πεθαίνουν και από αλλά όπως φυτοφάρμακα ράντισμα για κουνούπια
 
Η δραστική ουσία που περιέχεται στο frontline (όπως και σε άλλα σκευάσματα) είναι η fipronil.
Πλήρης ανάλυσης της δράσης της γίνεται εδώ: Fipronil - Wikipedia, the free encyclopedia

Συνοψίζοντας, (και για όσους δυσκολεύονται να διαβάσουν στα αγγλικά) θα μπορούσαμε να πούμε τα εξής:

α) Η δράση της ουσίας fipronil είναι βραδέα και εντοπίζεται στο νευρικό σύστημα των εντόμων κάνοντάς τη ιδιαίτερα αποτελεσματική αφού σκοτώνει εκτός από το ίδιο έντομο και τα γύρω από αυτό.

β) Στα ζωα και στον ανθρωπο, το fipronil μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση που χαρακτηριζεται απο εμετό, ταραχή, και σπανιότερα μπορεί να προκαλέσει επιληπτικές κρίσεις.

γ) Τον Μάιο του 2003, η DGAL (Direction Générale de l'Alimentation du ministère de l'Agriculture), εντόπισε μια περίπτωση θνησιμότητας μελισσών που παρατηρήθηκε στη Νότια Γαλλία και σχετίζονται με οξείας τοξικότητας Fipronil . Η Δηλητηρίαση συνδεόταν με ελαττωματική επεξεργασία των σπόρων σποράς, από την οποία παράγεται σκόνη.
 
Back
Top