Φάρμακα Σχετικά με την επικινδυνότητα από τη χρήση του frontline στα πτηνά

Τι χρησιμοποιείς για τα εξωπαρασιτα; Υπάρχει κάτι καλύτερο;
Δεν φοβάσαι μην πάθουν τα σκυλιά σου κάποια ασθένεια από αυτά;
Όσο για της μέλισσες πεθαίνουν και από αλλά όπως φυτοφάρμακα ράντισμα για κουνούπια
Kαλημερα. Καταρχην να πω οτι η φροντιδα των σκυλων ειναι υποχρεωση του συζυγου η δικη μου παρεμβαση ειναι μονο συναισθηματικη και συμβουλευτικου χαρακτηρα θα ελεγα αλλά φροντιζω να αλλαζετε το νερο του σκυλου(ενας απο τους τρεις μενει στην μονιμη κατοικια) μερα παρα μερα γνωριζοντας τον κυκλο ζωης της προνυμφης των κουνουπιων σκνιπων κτλ. Δεν αφηνω κανενα σκευος, αχρηστο υλικο και τελος παντων οτι μπορει να κραταει νερο βροχης, ποτισματος. Υπαρχει γυρω πορτοκαλια, λεμονια, περγαμοντο που ειναι μικρα ακομη αλλα μαλλον βοηθαει. Δεν εχω δει γατες εδω και πολυ καιρο. Υπαρχει παντου μεντα και δυοσμος για τα ποντικια.Βαζω 20 σταγονες ευκαλυπτελαιο σε 4 κουταλιες ελαιολαδο σε μικρο δοχειο και παω επισκεψη στον σκυλο για χαδια. Φυσικα και φοβαμαι. Οσο για τις μελισσες και τα φυτοφαρμακα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να βαλω και γω το χερακι μου σε οσες εχουν απομεινει. Την ιδια συζητηση εχω και με τον συζυγο ξανα και ξανα.Φιλικα. Φρανια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee
Λέλος είπε:
Νομίζω πως συμφωνούμε πλέον, ότι κάνουμε το κάνουμε για τους σκύλους
Γίνετε σας παρακαλώ να επικεντρωθεί η συζήτηση στη χρήση του frontline στα πουλιά;

Η συζήτηση έχει ενδιαφέρον αλλά όταν εστιάζεται στα σκυλιά, ξεφεύγει από το θέμα μας.
 
Γίνετε σας παρακαλώ να επικεντρωθεί η συζήτηση στη χρήση του frontline στα πουλιά;

Εχεις δικηο βεβαια Σταυρο το θεμα ειναι οτι μου περασε πολλες φορες απο το μυαλο να κανω χρηση στα πουλια μου (ευκολος τροπος) Ετσι δεν μπορω να μην το συσχετιζω. Και υπαρχει και η σχεση μεταδοσης σκυλος-ανθρωπος -πουλια οσον αφορα τους ψυλλους. Παντως..ημαρτον 🙂
 
Σχετικά με τη χρήση του frontline στα ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ!

Οπως σας ειπα και παραπανω φιλοι μου και δεν το σχολιασε κανενας απο εσας θετικα ή αρνητικα κατα την προετοιμασια της αναπαραγωγης κανω χορηγηση του σκευασματος frontline με δοσολογια τρεις σταγονες, μια στην ραχη και μια στο καθε πτερο. Το σκευασμα αυτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πωλειται στα PET SHOP και ειναι για ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ χρηση. Τι σημαινει αυτο; Τη χορηγηση του προΪοντος αυτου εχουν αδεια να το χορηγησουν μονο κτηνιατροι και μονο αυτοι. Τωρα θα μου πειτε εσυ που το βρηκες πως ξερεις την δοσολογια και αν εχει ή οχι παρενεργειες στα καναρινια.Απαντω λοιπον οτι χρησιμοποιησα την λεγομενη ψειροσκονη στις φωλιες για προστασια και στα καλαμακια του κλουβιου και παρατηρησα στις ενωσεις με το καλαμακι και στο εσωτερικο της φωλιας αποικια απο ψειρες. Οταν ρωτησα τον κτηνιατρο του συλλογου μου για το προβλημα αυτο μου προτεινε το fronline λεγοντας μου ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ! Τωρα απο που το βρηκα; Στην Ελλαδα ζουμε και οτι ειναι παρανομο το προμηθευεσαι ευκολα και ακριβα ομως, αντι της τιμης των 14 ευρω σε κτηνιατριο το βρηκα κατω απο παγκο σε PET SHOP 21,50 ευρω. Οπως μου ειπε ο Κτηνιατρος η χρηση δεν βλαπτει βλαπτει η καταχρηση.
Οπως λενε και οι αρχαι μας προγονοι ''παν μετρον αριστον''. 😉

Βασιλης Αλεξανδρουπολη EV 08
 
RED8CANARIE είπε:
Οταν ρωτησα τον κτηνιατρο του συλλογου μου για το προβλημα αυτο μου προτεινε το fronline λεγοντας μου ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ!
Με το σπρέι τι γίνεται; Έχω ακούσει ότι άλλοι ψεκάζουν 1 φορά και άλλοι 3 και περισσότερες! Έπειτα, άλλη βαλβίδα έχει η συσκευασία των 100ml και άλλη των 400ml.

Τι ισχύει τελικά.
 
Παιδια οπως ειπα το φαρμακο ειναι απο τα καλυτερα ως προς την αποτελεσματικοτητα -αλλα χρειαζεται πολυ προσοχη στη χρηση του ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΓΕΙΑ γιατι ανηκει σε κατηγορια υψηλου κινδυνου - ειδικα οσοι εχουν σε κλειστους χωρους τα πουλια τους). Οχι φσουοουτ για ψηλου πηδημα
 
Παιδια οπως ειπα το φαρμακο ειναι απο τα καλυτερα ως προς την αποτελεσματικοτητα -αλλα χρειαζεται πολυ προσοχη στη χρηση του ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΥΓΕΙΑ γιατι ανηκει σε κατηγορια υψηλου κινδυνου - ειδικα οσοι εχουν σε κλειστους χωρους τα πουλια τους). Οχι φσουοουτ για ψηλου πηδημα
Φίλε Ορέστη μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα με frontline, εσύ πάρα φοβάσαι! Για κοίτα παρακάτω! Προσοχή όχι ΠΑΝΙΚΟΣ !

https://wayback.archive-it.org/9650...eace.org/greece/el/news/118508/118523/112553/
 
Με την ευκαιρία να πώ κι' εγώ έναν προβληματισμό.
Ολοι μας λένε οτι το frontline είναι ισχυρότατο δηλητήριο και
θέλει προσεκτική διαχείριση. Να απουσιάζουν τα πουλιά απο τα
κλουβιά όταν κάνουμε ψεκασμούς και να παίρνουμε και οι ίδιοι
ατομικές προφυλάξεις. Πώς γίνεται τώρα, ένα τόσο ισχυρό φάρμακο
να τοποθετείται στο ουροπήγιο με την βεβαιότητα οτι απο εκεί,
το πουλί με το ράμφος του, θα το μεταφέρει σε όλο του το σώμα.
Δεν θα πάρει κάποιες ποσότητες φαρμάκου; δεν θα τις καταπιεί;
θα περνάει τα πούπουλα και το πτέρωμά του και μετά θα κάνει..."φτού" ;
Ηθελα να ακούσω απο κάποιον οτι του το πρότεινε ένας γιατρός
και δεν πρόκειται για τις, αρβύλες που κυκλοφορούν απο στόμα σε στόμα
και έχουν να κάνουν με ανευθυνότητες άνευ υπογραφής.
 
Ολοι μας λένε οτι το frontline είναι ισχυρότατο δηλητήριο και
θέλει προσεκτική διαχείριση. Να απουσιάζουν τα πουλιά απο τα
κλουβιά όταν κάνουμε ψεκασμούς και να παίρνουμε και οι ίδιοι
ατομικές προφυλάξεις.
Μάκη το frontline προορίζεται για εφαρμογή πάνω στο ζώο (σκυλιά συνήθως) και όχι για ψεκασμό του περιβάλλοντος χώρου. Μήπως εννοείς το ardap;
 
Μάκη το frontline προορίζεται για εφαρμογή πάνω στο ζώο (σκυλιά συνήθως) και όχι για ψεκασμό του περιβάλλοντος χώρου. Μήπως εννοείς το ardap;

Γίνεται ευρεία χρήσης του σε ψεκασμούς(νομίζω σε αραίωση)
κλουβιών αλλά και ολόκληρων εγκαταστάσεων απο εκτροφείς με
μεγάλο αριθμό πουλιών και βέβαια πολλές κλούβες. Ολοι όμως μετακινούν τα
πουλιά τους όταν γίνεται αυτόκαι αφήνουν μάλιστα και χρονικά περιθώρεια συνήθως ενός 24ώρου μέχρι να τα επιστρέψουν.
Αυτό μπορώ να στο βεβαιώσω.

Αλλά ας υποθέσουμε οτι τα ξεχνάμε όλα αυτά.Ακόμα και στα σκυλιά ΔΕΝ δίδεται στο στόμα.
Στα καναρίνια που όλοι ξέρουμε πόσο ευαίσθητα είναι δεν κάνουμε κακό,όταν το βάζουμε
στο ουροπήγιο;
 
Γίνεται ευρεία χρήσης του σε ψεκασμούς(νομίζω σε αραίωση)
κλουβιών αλλά και ολόκληρων εγκαταστάσεων απο εκτροφείς με
μεγάλο αριθμό πουλιών και βέβαια πολλές κλούβες. Ολοι όμως μετακινούν τα
πουλιά τους όταν γίνεται αυτόκαι αφήνουν μάλιστα και χρονικά περιθώρεια συνήθως ενός 24ώρου μέχρι να τα επιστρέψουν.
Αυτό μπορώ να στο βεβαιώσω.
Αυτό δεν το γνώριζα γι' αυτό νόμιζα ότι ίσως έχεις μπερδευτεί. :)
Αλλά ας υποθέσουμε οτι τα ξεχνάμε όλα αυτά.Ακόμα και στα σκυλιά ΔΕΝ δίδεται στο στόμα.
Στα καναρίνια που όλοι ξέρουμε πόσο ευαίσθητα είναι δεν κάνουμε κακό,όταν το βάζουμε
στο ουροπήγιο;
Είναι ένα θέμα στο οποίο θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος γιατρός, ειδικά εάν αυτός ο γιατρός προτείνει το frontline για την καταπολέμηση της ψείρας στα καναρίνια. Εάν η χρήση του frontline στα καναρίνια γίνεται αυθαίρετα και αν όντως δεν υπάρχει επιστημονική άποψη που να επιβεβαιώνει ότι η χρήση του είναι ασφαλής, τότε φαντάζομαι ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με την άποψη που λέει ότι, "αφού από τη χρήση του ψοφάει μόνο η ψείρα, τότε κάνει τη δουλειά του".

Δε συμφωνώ προσωπικά με αυτήν την άποψη, αλλά είναι η μόνη υπόθεση που μπορώ να κάνω.
 
Προσωπικα σε μενα δεν το προτεινε γιατρος αλλα εκτροφεας
Το πηρα απο την κτηνιατρικη που μου συνεστησαν μεγαλη προσοχη στη χρηση γιατι το προιον απευθυνετε βασικα για σκυλους. Τοχρησημοποιω ενα χρονο χωρις προβλημα και προς θεου το λεω με καθε επιφυλαξη και χωρις να θελω να παρασυρω κανεναν.
 
εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο...
Ποσες ψειρες μαζευονται πια ωστε να χρειαστει να βαλετε αυτο που βαζω στον σκυλο μου με τοσες προφυλαξεις, σε ενα τοσο μικρο πουλακι;
Ειχα ρωτησει παλιοτερα απο τι μπορει να δημιουργηθει η ψειρα γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα και οι απαντησεις που ειχα παρει ηταν απο την βρωμια και την ζεστη...
Μηπως αντι για θεραπεια καλυτερη ειναι η προληψη;
Μηπως αν καθαριζατε πιο καλα τα κλουβια;
Αν καπου κανω λαθος και ψειρες μπορει να πιασει ο οποιοσδηποτε διορθωστε με..
Εγω παντως 3 χρονια που εχω πουλια δεν ειχα ποτε ψειρα..
Ειμαι τοσο τυχερη;
Μονο μια φορα που αγορασα ενα πουλακι και μου το εδωσαν με ψειρες!
Του εβαλα PINEX σπρει και τελος...
 
εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο...
Ποσες ψειρες μαζευονται πια ωστε να χρειαστει να βαλετε αυτο που βαζω στον σκυλο μου με τοσες προφυλαξεις, σε ενα τοσο μικρο πουλακι;
Ειχα ρωτησει παλιοτερα απο τι μπορει να δημιουργηθει η ψειρα γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα και οι απαντησεις που ειχα παρει ηταν απο την βρωμια και την ζεστη...
Μηπως αντι για θεραπεια καλυτερη ειναι η προληψη;
Μηπως αν καθαριζατε πιο καλα τα κλουβια;
Αν καπου κανω λαθος και ψειρες μπορει να πιασει ο οποιοσδηποτε διορθωστε με..
Εγω παντως 3 χρονια που εχω πουλια δεν ειχα ποτε ψειρα..
Ειμαι τοσο τυχερη;
Μονο μια φορα που αγορασα ενα πουλακι και μου το εδωσαν με ψειρες!
Του εβαλα PINEX σπρει και τελος...

Νικη θα διαφωνισω. Τα πουλια μου παντα λαμπουν απο καθαριοτητα κι ομως το μικρο επιασε ψειρες. Η αιτια ειναι τα πουλια που ερχονται στο μπαλκονι και δυστυχως δεν μπορω να τα διωξω. Μονο οταν τα βλεπω τα τρομαζω και φευγουν.
 
εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι αλλο...
Ποσες ψειρες μαζευονται πια ωστε να χρειαστει να βαλετε αυτο που βαζω στον σκυλο μου με τοσες προφυλαξεις, σε ενα τοσο μικρο πουλακι;
Ειχα ρωτησει παλιοτερα απο τι μπορει να δημιουργηθει η ψειρα γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα και οι απαντησεις που ειχα παρει ηταν απο την βρωμια και την ζεστη...
Μηπως αντι για θεραπεια καλυτερη ειναι η προληψη;
Μηπως αν καθαριζατε πιο καλα τα κλουβια;
Αν καπου κανω λαθος και ψειρες μπορει να πιασει ο οποιοσδηποτε διορθωστε με..
Εγω παντως 3 χρονια που εχω πουλια δεν ειχα ποτε ψειρα..
Ειμαι τοσο τυχερη;
Μονο μια φορα που αγορασα ενα πουλακι και μου το εδωσαν με ψειρες!
Του εβαλα PINEX σπρει και τελος...

Ούτε η βρωμιά ούτε η ζέστη είναι απαραίτητα για την ψείρα. Απλά αυτά τα δύο την ευνοούν. Τα πουλιά τα έχω στην ταράτσα σε δωμάτιο και φέτος δεν είχα καθόλου ψείρα. Έχω και ένα καναρίνι στο σπίτι το οποίο εδώ και δύο χρόνια δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλο πουλί. Γέμισε ψείρα στα καλά καθούμενα πριν 2-3 εβδομάδες και δεν το πήραμε και είδηση νωρίς. Μέχρι και ο καναπές του σαλονιού γέμισε. Ευτυχώς την καταπολεμήσαμε. Οι θερμοκρασίες στο σαλόνι είναι πολύ χαμηλότερες από αυτές στην ταράτσα και οι συνθήκες ηγιεινής άψογες. Ακόμη και με τα ρούχα μας μπορεί να την μεταφέρουμε την ψείρα (πηγαίνοντας σε ένα μαγαζί ή εκτροφείο) και να εμφανιστεί στα δικά μας πουλιά.

Για το frontline τώρα. Είναι τελείος λάθος η χρήση του στους χώρους αφού το συγκεκριμένο φάρμακο αποροφάται από το δέρμα για να δράσει. Όσο και να ψεκάσουμε τα κλουβιά δεν κάνει τίποτα. Για τη χρήση του στα καναρίνια πιστεύω ότι είναι εμπειρική και όχι επιστημονικά τεκμηριωμένη. Πάντως το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα και είδα αποτέλεσμα ενώ με διάφορα σπρέι για πουλιά δεν έβλεπα. Πλέον δεν το χρησιμοποιώ γιατί υπάρχουν πάρα πολλά προϊόντα ειδικά για καναρίνια που δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Θελω να πιστευω οτι ολοι/ες ενδιαφερομαστε για την καθαριοτητα και την υγειινη των ζωων μας γενικα αλλωστε γιαυτο το λογο το συζηταμε απο κει και περα ο καθενας εχει το δικο του τροπο να σκεφτετε και να λειτουργει οπως νομιζει καλυτερα.
Παντως προτιμω να υπαρχει λογος και αντιλογος σε μια συζητηση παρα "δε βαριεσε εγω αυτο ξερω αυτο κανω"
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Παντως δεν υπηρχε υποννουμενο οτι καποιος δεν καθαριζει καλα τα κλουβια απο μερια μου!
Αγανακτισμενα ρωταω γιατι εχω ακουσει περιπτωσεις σαν του Φωτη, που ενω τα εχουν καθαρα, εμφανιζονται ψειρες και ηθελα να μαθω απο που μπορουν να κολλησουν..
 
Και αμιαντοσωλήνες χρησιμοποιούσαμε επί χρόνια, χωρίς να έχουμε πρόβλημα, έως που μας είπαν ότι δημιουργούν καρκίνους. Μα δεν μπορεί να λειτουργούν όλα εμπειρικά. Κοίταξα το frontline του σκύλου μου, ούτε καν υπόνοια για χρήση σε πτηνά δεν έχει.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο. Γιατί όχι σκόνη pinex και γιατί σπρέυ; Προσωπικά το δεύτερο το χρησιμοποιω στα κλουβιά προληπτικά και τη σκόνη όποτε χρειάστηκε στα πουλιά
 
λοιπον εγω πριν 2 βδομαδεσ πηγα στον κτηνιατρο μασ (ο οποιοσ μεχρι στιγμησ αποδηχτηκε πολυ καλοσ κ κανει χρονια την δουλεια αυτη...)πηγα γιατ μασ τσιμπουσαν(την οικογενεια μου)κατι που σε επιανε μετα φαγουρα τωρα τι ηταν δεν ξερω κοριοι, ψιλοι; Κ μου δωσε ενα σπρει μεγαλη συσκευασια που λεγετε frontline κ γραφει για γατεσ-σκυλουσ(δεν ξερω αν λεμε για το ιδιο) εχει μεγαλο σαν χωνι ψεκαστηρα πανω το οποιο το πληρωσα 50 ευρω, κ μου πε να ψεκασω ολο το σπιτι κ ειδηκα τα δωματια που εχουν σανιδη κ μου πε να μην κοιμηθουμε για 2 βραδια στο δωματιο το οποιο εχει ψεκαστει κ να αεριζεται ολη μερα, αλλα μ φανηκε παραξενο που ειπε να ψεκασω κ τα πουλια, δεν το κανα βεβαια κ γιατι δεν φαινεται να εχουν τιποτα κ για το λογο οτι εμεισ επρεπε να το βαλουμε τοσο προσεχτικα κ να μην το αναπνευσουμε κιολασ για 2 μερεσ στα πουλια πωσ θα το βαζα που ειναι πιο ευεσθητα; Κ ετσι τα ψεκασα προληπτικα με λιγο πινεξ, παλιοτερα που ειχαμε ψειλουσ κ ειχα παει σε ενα καταστημα με γυτοφαρμακα παλι το ιδιο σπρει μου δωσαν για ψεκασμο σπιτιου κ κρεβατιων κ ηταν αποτελεσματικοτατο, αλλα για πουλια δεν ξερω, κ στα πτηνα πωσ χρησιμοποιηται αυτο πωσ το βαζει που εχει τοσο μεγαλο ψεκαστικο στομιο;
 
Μαράκι, μήπως διάβασες για πόσο καιρο επενεργεί αυτό το φάρμακο και ότι με κεφαλαία γράμματα γράφει "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΧΡΗΣΗ" και ότι είναι μόνο για γάτες και σκύλους, ούτε καν για κουνέλια; Είναι αυτό που γράφεις με το μεγάλο στόμιο. Μακάρι να επέδρασε όπως λες θετικά, αλλά αφού δεν υπάρχει σύμπτωμα στα πουλιά, μάλλον θα έπρεπε να προσδιορίσετε τι ακριβώς ήταν αυτό που σας τσιμπούσε και από που προερχόταν. Ξαφνικά σε ένα κλειστό χώρο δεν αναπαράγονται ζωύφια, αν δεν υπάρχει γενεσιουργός αιτία
 
Back
Top