Αναπαραγωγή Σχετικα με την αναπαραγωγη κοκατιλ

Νίκος Χ

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Πάτρα
το προηγουμενο καλοκαιρι ειχα ενα ζευγαρι κοκατιλ γερους και ζωηρους. Τα ειχα δει μια μερα να ζευγαρωνουν και ετσι τους εφτιαξα μια φωλια. Εκαναν καθε 2 μερες απο ενα αυγο και μετα απο καμια εβδομαδα εχαν 3-4 αυγα. Τελοσπαντον την επομενη ειδα 1 αυγο σπασμενο εξω απο την φωλια. Το ιδιο εγινε και τις επομενες μερες και στιν φωλια δεν εμεινε ουτε ενα αυγο. Μετα απο κανα 2 μηνες ο αρσενικος μου πεθανε και ετσι πηρα εναν αλλο κατακιτρινο. Τον εβαλα μαζι με την θυληκια και τους εφτιαξα μια καλυτερη φωλια, πιο μεγαλη, με ροκανιδια μεσα. Τωρα αυτη οι δυο δεν μπαινουν καν μεσα στην φωλια αλλα ζουν αρμονικα. Τωρα το εγραψα αυτο για να μου πει κανεις αν ξερει γιατι δεν μου κανουν αυγα (παρολο που τα ειδα να ζευγαρωνουν)και γιατι εσπαγαν τα αυγα τους παλια το προηγουμενο ζευγαρι. Πρεπει να προσθεσω πως η παλια φωλια ηταν μικροτερη και την ειχα βαλει οριζοντια ενω η καινουργια εινε μεγαλυτερη και την εχω βαλει καθετα με ξυλαρακια γα να μπορουν να σκαρφαλωνουν. Ευχαριστω



και κατι αλλο, γιατι η εικονα που εχω βαλει στο προφιλ μου δεν εμφανιζετε;
 
Γειά σου Νίκο; Είσαι σίγουρος οτι το καινούριο κοκατίλ είναι αρσενικό; Ρωτάω γιατί στα lutino (έτσι λέγεται ο χρωματισμός του) δεν φαίνεται το φύλο απο κανένα χαρακτηριστικό της εμφάνισης. Δηλαδή σε αυτόν τον χρωματικό τύπο δεν έχει καμία σημασία το χρώμα στα αφτιά. Το φύλο τους μπορεί να διευκρινιστεί μόνο με εξέταση dna, ή με ψηλάφιση απο κάποιον πτηνίατρο.
 
Aαα επειδη ειπε εικονα προφιλ. Προφανως γιατι δεν εχεις βαλει. Γι αυτο δεν την εμφανιζει.
 
Νίκο αυτή η φωτογραφία που έβαλες είναι η εικόνα του προφίλ σου. Αν θέλεις να βάλεις avatar για να εμφανίζεται στο μήνυμά σου θα κάνεις τα παρακάτω:

Πας στον πίνακα ελέγχου -> επεξεργασία avatar (στα αριστερά σου βρίσκεται η επιλογή) και από εκεί μέσω της αναζήτησης βρίσκεις την φωτογραφία που θέλεις, την ανεβάζεις και αποθηκεύεις τις αλλαγές.
 
ευχαριστω τωρα μπηκε. Αυτοι οι δυο ειναι οι κοκατιλ μου

Ετσι δεν την βλεπουμε την φωτογραφια. Πρεπει να την ανεβασεις εδω ως συννημενο αρχειο.
petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
λοιπον τι λετε για το προβλημα μου;

Νικο καταρχας δεν εχεις ανεβασει την φωτογραφια που σου ειπαμε.

Κατα δευτερον τα cockatiel σου μπορει να μην ειναι ζευγαρι. Στα lutino cockatiel ο διαχωρισμος φυλου γινεται μονο με τεστ DNA.
 
να και οι κοκατιλ μου. Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να κανω τεστ DNA?
 

Συνημμένα

  • IMG_0094.webp
    IMG_0094.webp
    86,4 KB · Προβολές: 215
  • IMG_0097.webp
    IMG_0097.webp
    55 KB · Προβολές: 121
  • IMG_1403.webp
    IMG_1403.webp
    51,9 KB · Προβολές: 106
  • IMG_1404.webp
    IMG_1404.webp
    47,7 KB · Προβολές: 125
Τo whiteface cockatiel νομίζω πως είναι θηλυκό.

Για τα lutino: https://community.petbirds.gr/threads/Τι-πρέπει-να-ξέρετε-για-το-ζευγάρωμα-των-cockatiels.15294/
Διαχωρισμός φίλου στα Lutino & Albino: πορτοκαλί κηλίδες στο μάγουλα της θηλυκού είναι λαμπρότερα από τους άνδρες (στους άντρες είναι θαμπό). Στις γυναίκες από την εσωτερική πλευρά των φτερων οι πτέρυγες έχουν κίτρινα ωοειδές σποτ , τα αρσενικά δεν τα έχουν. Κίτρινος κυματισμός ουράς σε λευκό φόντο - είναι επίσης μια ένδειξη θηλυκού.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στους lutino Cockatiel κίτρινες κηλίδες σε λευκό φόντο, είναι καλά ορατή μόνο σε λαμπρό φως του ήλιου.

Για το dna test δες εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/
 
Νικο αν ειδα καλα τα κοκατιλ τα χεις με καναρινια; Αν ναι χωρισε τα αμεσως. Ειναι πολυ επικυνδυνο αλλα και η διατροφη τους ειναι εντελως διαφορετικη.

Είναι και τα δυο θηλυκά Νικο 99%

Πωλινα απο που το καταλαβες;Για το whiteface ενταξει αλλα για το λουτινο;
 
Φώτη, κοίτα την ουρά της... αφού δεν είναι μωρό - είναι θηλυκό.

... Νομίζω δεν είναι μαζί με το καναρίνι... Εχει σύρμα ανάμεσά τους.
 
Φώτη, κοίτα την ουρά της... αφού δεν είναι μωρό - είναι θηλυκό.

Πωλινα μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο; Σε ρωταω γιατι προσπαθω να μαθω πως ξεχωριζουμε το φυλο στα λουτινο αλλα δνε τα καταφερνω και πολυ καλα.
 
πωλινα ουτε εγω το καταλαβα αυτο με το λουτινο... Αν μπορεις κανε ενα κοπο να το εξηγισεις! 🙂
 
Στο λουτινο είναι αρκετά δύσκολο να καταλάβεις το φύλο του αν δεν θα το πάρεις στο χέρι, όμως αυτή η περίπτωση είναι μια εξαίρεση. Εδώ ειναι εύκολο.
Φαίνονται καθαρά τα κύματα στην ουρά της. Τα αρσενικά δεν μπορούν να έχουν αυτά τα κύματα. Μπορούν να τα έχουν μόνο μωρά μέχρι 6 περίπου μηνών.
 

Συνημμένα

  • IMG_0094.webp
    IMG_0094.webp
    24,3 KB · Προβολές: 99
  • IMG_1403.webp
    IMG_1403.webp
    24,8 KB · Προβολές: 93
Παιδιά, μη νομίζετε, κι εγώ με τα λουτίνο προβληματίζομαι...
Τη νυφούλα για των Ρικάκι θέλω να πάρω να είναι λουτίνο. Γιαυτό κάνω προπόνηση 😉
 
Back
Top