Φροντίδα Σωστή προετοιμασία για υποδοχή cockatiel

Μαράκι σε υπερευχαριστώ! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου! Θα μπω και στο προφίλ σου να κοιτάξω! Θα τα μάθω και στην πράξη! Τώρα διάβαζα και για την καθαριότητα του κλουβιού με ξύδι, την άμμο για πουλιά στον πάτο αντί για εφημερίδες... Κλπ... Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως θα καθαρίζω το κλουβάκι του τώρα που δεν θα με ξέρει ακόμα καλά για να το βγάζω έξω...
 
Τα περισσότερα μέρη του κλουβιού καθαρίζονται χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις έξω το πουλί.
Και το κάτω πλαστικό μέρος ξεχωρίζει από τα κάγκελα. Το πουλί συνήθως είναι σε κλαδί. Ξεκουμπώνεις το κάτω μέρος και το μεταφέρεις σε διπλανό σημείο του τραπεζιού χωρίς τον πάτο. Τον πλένεις και κάνεις το ίδιο για να το ξαναβάλεις. Αυτό δεν το κάνεις παρά μία φορά την εβδομάδα. Κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα καθαρίζεις το συρταράκι που είναι εύκολο και δεν ενοχλείται καθόλου το πουλί κατά την αφαίρεσή του.
Θα δεις και πως είναι το κλουβί φυσικά.
Εννοείται ότι εργασίες κάνεις, έχεις κλειστές πόρτες και παράθυρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
 
Ααα μια χαρά τότε! Επειδή συστήνανε πλύσιμο με καυτό νερό και ξύδι υπέθεσα ότι αυτό γίνεται αν βγει έξω το πουλάκι... Με τι σκεπάζεις τα παπαγαλάκια σου;Εχεις αγοράσει κάλυμμα;
 
Όχι δεν τα σκεπάζω εγώ, αυτό εξαρτάται σε τι χώρο θα έχεις το κλουβί.
 
Έχουμε αυλή αλλά επειδή φοβάμαι μήπως μας επισκεφτεί καμία γάτα, θα το έχω στο δωμάτιο μου και όταν εξοικειωθει με το χώρο θα το βγάζω και στην αυλή όταν θα είμαι δίπλα.. Μου είπαν στο δωμάτιο να τον σκεπάζω τη νύχτα..
 
Back
Top