Αναπαραγωγή Τάισμα μωρού παπαγάλου στο χέρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Ενα βιντεο που δειχνει τη διαδικασια ταισματος μωρου παπαγαλου στο χερι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ρε τον μπαγάσα όρεξη που την έχει! Georgina αυτός δεν είναι νεαρός αλλά μωρό! :D
Πάντως μια σύριγγα θα βοήθαγε περισσότερο πιστεύω!
 
ΘΕΛΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΖΙΝΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΕΒΑΛΕΣ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΣΟΥ ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ:D
 
Πάντως μια σύριγγα θα βοήθαγε περισσότερο πιστεύω!
Χωρίς αμφιβολία. Πολύ πιο πρακτική αλλά λιγότερο ασφαλής. Μπορεί να χάσεις κανένα δάχτυλο με αυτό το μικρό τέρας 😱 :D
 
Δεν γνωριζω πολλα πραγματα απο την τεχνικη ταισματος των νεογνων των παπαγαλων. Εχω δει ομως( σε πολλα μαγαζια) οτι ταιζονται με κουταλι και οχι με συριγγα.Ισως το γαμψο ραμφος τους δεν τα βοηθαει ιδαιτερα να φανει με την συριγγα. Οσο για την συνταγη... Προκειτε για την κλασσικη φαριν λακτε που τρωνε και τα μωρα. Πανευκολη στην παρασκευη της και ιδιαιτερα νοστιμη και θρεπτικη για ολα τα μωρα, πουλιων και ανθρωπων!:D
 
τα νεογενητα παπαγαλακια τα ταϊζουμε και με σηριγκα και με το κουταλακι:με το κουταλακι οταν το ταϊζουμε μας βοηθαει οστε οταν το παπαγαλακι κλεισει το στομα του σε μια σπαμοδικη κινηση να μην μπωρει να δαγκωσει την μεγαλη επιφανια του κουταλιου,τωρα απο την αλλη μπωρουμε να χρισημοποιησουμε και την σηριγκα αλλα οχι με το στομιο που βαζουμε στα καναρινια απλα της βγαζουμε την βελονα και με την μιτη που εχει το ταϊζουμε απο το πλαϊ για των λογο μην το δαγκωσει! Στους παπαγαλους εκτως απο την τρωφη για νεοσσους τους αρεσει πολυ και η φαριν λακτε νουτριτσια που την τρωνε με πολυ ορεξη!
ΥΓ:αν θημηθουμε και την διαφιμηση που λεεϊ:φαριν λακτε νουτριτσια κανει γερα παιδια απο κουνια :D
 
Γνωριζει κανεις ποση ποσοτητα φαριν λακτε πρεπει να τρωει ενα παπαγαλακι Lovebird ημερησιος, και σε ποσα χρονικα διαστηματα; Ποτε δεν εχω ταϊσει νεοσσους και θα το ηθελα πολυ. Σας παρακαλω οποιος γνωριζει, να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες. Ευχαριστω
 
Τον Πάρη τον τάισα με σύριγγα για δέκα ημέρες. Του έδινα φόρμουλα που μου είχε δώσει ο εκτροφέας.Αν και δεν το χρειαζόταν αλλά για να δεθεί και με μένα του έδινα 3ml κάθε βράδυ. Καταπληκτική εμπειρία.
 
Τον Μάνι τον τάιζα πάνω από μήνα. Πραγματικά φοβερή εμπειρία αλλά και πολύ αγχωτική. Ειδικά όταν πρόκειται για πολύ μωρό. Πάντως δεν νομίζω ότι το κουταλάκι είναι και η καλύτερη μέθοδος...
 
Δηλαδή ποσο εβδομαδων ητανε περιπου; τι τον τάιζες; Ποση ποσοτητα και ποσες φορες την ημερα;
 
Δηλαδή ποσο εβδομαδων ητανε περιπου; τι τον τάιζες; Ποση ποσοτητα και ποσες φορες την ημερα;

Όταν τον πήρα ήταν ενός μήνα. Τον τάιζα 4 φορές τη μέρα από 20cc κάθε φορά. Αυτό στην αρχή γιατί μετά αρχίζει και επιλέγει μόνος του πόσο θέλει και μπορεί να μην φάει ούτε 10. Όσο πλησιάζει στον απογαλακτισμό τόσο ελαττώνεται και το τάισμα. Η τροφή του ήταν η φόρμουλα Exact της Kaytee.
 
Back
Top