Διατροφή Τάισμα στο χέρι νεοσσού budgie, τη βοήθεια σας παρακαλώ

Πηγαίνει καλά από την πρώτη μέρα απλά φοβάμαι ακόμα..! Είχα ένα παπαγαλάκι με την μάνα του το τάιζε όλα καλά και ξαφνικά στην 19 ημέρα το βρήκα πεθαμένο δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε και όποτε φοβάμαι και για αυτό εδώ ένα πάρα πάνω που το ταιζω εγώ.. έχω ελπίδες μόνο ❤️
 
Καλησπέρα σας συνεχίζουμε τον αγώνα για ζωή σήμερα είναι 7 γραμμάρια αύριο το πρωί θα το ξανά ζυγίσω έχει χνούδια ακόμα καμία ένδειξη για φτέρωμα.. έχουν ανοίξει τα μάτια έχει ενέργεια Πολύ και όρεξη...για να δούμε ... αύριο θα σας βάλω και φωτογραφία..!
 
Καλησπέρα σας το παπαγαλάκι είναι 9 γραμμάρια.. είναι ζωηρό αρχίζει και βγάζει φτερά.. ελπίζω τα καλύτερα...

IMG_20220215_204309.webp
[automerge]1644950803[/automerge]
@Nausicaa ευχαριστώ πολύ προσπαθώ να μεγαλώσει...
[automerge]1644950996[/automerge]
IMG_20220215_204919.webp
 
Σήμερα με το πρωί που πήγα να του δώσω το πρώτο τάισμα της ημέρας είδα ότι είχε μείνει μια μικρή μπίλια ακόμα από την κρέμα.. ενώ είχα από εχθές το βράδυ να το ταισω.. σκέφτομαι μήπως όσο μεγαλώνει που μεγαλώνει και ο προλοβος χωράει περισσότερο φαγητό και δεν αδειάζει τόσο γρήγορα όπως άδειαζε πιο μικρό που ήταν.. λογικά δεν θα παίζει ρόλο; Γιατί από δοσολογία και θερμοκρασία είναι ιδανική..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σήμερα με το πρωί που πήγα να του δώσω το πρώτο τάισμα της ημέρας είδα ότι είχε μείνει μια μικρή μπίλια ακόμα από την κρέμα.. ενώ είχα από εχθές το βράδυ να το ταισω.. σκέφτομαι μήπως όσο μεγαλώνει που μεγαλώνει και ο προλοβος χωράει περισσότερο φαγητό και δεν αδειάζει τόσο γρήγορα όπως άδειαζε πιο μικρό που ήταν.. λογικά δεν θα παίζει ρόλο; Γιατί από δοσολογία και θερμοκρασία είναι ιδανική..

Πόσες ώρες μένει νηστικό το βράδι? Αν δεις και συνεχίζει να μην αδειάζει φυσιολογικά ή γενικά έχει επιβραδυνθεί η πέψη του θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές όπως το να δώσεις ηλεκτρολύτες (σε χλιαρό νερό όπως της κρέμας) για το πρώτο γεύμα κι αφού αδειάσει να το ξαναταίσεις κρέμα και πάει λέγοντας μέχρι να βεβαιωθείς ότι δουλεύει καλά ο πρόλοβος. Κάποιοι χρησιμοποιούν πολτό μήλου ή παπάγιας τα οποία βοηθούν τον πρόλοβο να αδειάσει γρήγορα με φυσικό τρόπο.
 
Τι είδους ηλεκτρολύτες? Υπάρχουν ειδικοί για παπαγάλους?
Όχι δεν υπάρχουν ειδικοί ηλεκτρολύτες για παπαγάλους.
Πρόκειται για τα γνωστά μέταλλα όπως μαγνήσιο, κάλιο, νάτριο που βοηθούν στην δημιουργία μυϊκών συστάσεων του πρόλοβου, και την επίτευξη της κίνησης του.
 
@Kalotina Ninni
Καλημέρα, ο ρυθμός ανάπτυξης του είναι ικανοποιητικός.
Έχει πάρει 8 γραμμάρια σε 15 ημέρες, σε λίγο θα παίρνει από ένα γραμμάριο κάθε μέρα.
Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.
Έδωσες ηλεκτρολύτες;
 
Ναι βάζω 3 σταγόνες σε κάθε τάισμα η αλήθεια...
[automerge]1645259488[/automerge]
@Vada έτσι να μου δίνεται κουράγιο!
[automerge]1645259681[/automerge]
Θα βάλω και φωτογραφία έχει βγάλει σαν γκρί φτερά και άσπρα..
 
Back
Top