Αναπαραγωγή Τέλος αναπαραγωγικής περιόδου

kavalierost

PB Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
141
Πόλη
Αθήνα
Παρακάτω παραθέτω κάποιες foto από την εξωτερική κλούβα, μιας και τα μικρά ξεχωρίστηκαν σε αρσενικά – θηλυκά και μαζί με τους 2 δασκάλους βγήκαν έξω για κάποιο χρονικό διάστημα αφού στο εκτροφείο θα γίνουν εργασίες καθαριότητας και βαψίματος.
 

Συνημμένα

  • P5180052.webp
    P5180052.webp
    56,2 KB · Προβολές: 581
  • P5180047.webp
    P5180047.webp
    58,2 KB · Προβολές: 485
  • P5180051.webp
    P5180051.webp
    59,9 KB · Προβολές: 476
Poli oreo kai poli organomeno...Bravo Themi.

Afto stin triti fotografia einai i daskala ;



Alexandros
 
Μπραβο σου εχεις παρα πολυ ωραια καναρινια. Εκανες παρα πολυ καλη δουλεια.
 
Πάρα πολύ όμορφα πουλιά.. Να τα χαίρεσε, καλη συνέχεια και του χρόνου
 
πολυ ομορφα! Να σου ζησουν!
με το καλο και του χρονου...
 
Συγχαρητήρια πολύ όμορφη και προσεγμένη δουλειά. Άντε και του χρόνου.
 
Μπράβο Θέμη, καλή εκπαίδευση τώρα!
Αλέξανδρε η κόρη του Θέμη λες και είναι φωτοτυπία του:)!
Φιλικά
 
Πολύ ωραία όλα. Ο διαχωρισμός πως γίνετε στα μικρά; Υπάρχει κάποιο στοιχείο; Εγώ από τα 17 μικρά που έχω δυο είδα να κάνουν μια προσπάθεια να κελαηδήσουν
 
Καλημέρα

Ο διαχωρισμός στα WATERSLAGER – MALINOIS, γίνεται σχετικά εύκολα.
Μία σοβαρή ένδειξη είναι λόγο χρώματος.
Τα μικρά με έντονο κίτρινο χαρακτηρίζονται ως αρσενικά και τα ανοιχτόχρωμα θηλυκά.
Επίσης μία αρχική ένδειξη έχουμε και από τη φωλιά.
Όσα μικρά έχουν φτάσει 12 ημερών και κάθονται στον πάτο της φωλιάς κατά πάσα πιθανότητα είναι αρσενικά.
Έτσι ξεχωρίζω τα λευκά πουλιά, και έως τώρα σπανίως έχω λαθέψει.
Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι μόνο ενδείξεις μιας και πολλές φορές τα δεδομένα ανατρέπονται.
Για παράδειγμα, εάν ταΐζουμε Σπιρουλίνα, η δίνουμε πολύ συχνά αυγό ( ιδίως χωριάτικο ), τότε τα περισσότερα μικρά αποκτούν πιο έντονο χρώμα.
Επίσης και το σαλιάρισμα ( προσπάθεια κελαιδίσματος ) είνα σοβαρή ένδειξη, και πάλι όμως όχι 100%.
 
Συγχαρητηρια Θέμη είναι πολύ ωραία όλα, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά, και εκείνο που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση είναι πόσο πολύ καθαρά είναι ολα πραγματικά αστράφτουν.
 
απίθανη η κορούλα σου και καταπληκτική η παραγωγικη σου μονάδα
 
Καλημέρα

Περίπου 30.
Ήταν μια άσχημη εκτροφική χρονιά σχετικά.
Αν και για προσωπικούς λόγους, δεν επιδίωξα περισσότερα.
 
Εύγε!

Θέμη να χαίρεσαι την εκτροφή σου
Είναι πολύ όμορφα και νοικοκυρεμένα
να σου ζήσουν!

Θα μπορούσες να μου δώσεις πληροφορίες
για την εξωτερική σου κλούβα;
σκέπτομαι να φτιάξω κάτι αντίστοιχο.

ευχαριστώ πολύ :)
 
Καλημέρα

Η εξωτερική κλούβα μου είναι αγορασμένη από έμπορα και όχι ιδιοκατασκευή.
Το μόνο που πρόσθεσα εγώ σαν έξτρα, ήταν η σήτα περιμετρικά της κλούβας για όσον την δυνατόν προφύλαξη από τα έντομα και την έξοδο των πούπουλων.
Η αγορά της ήταν μία πολύ ακριβή επένδυση, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό μιας και στην ουσία έψαχνα κάτι όμορφο και πρακτικό για το μπαλκόνι, έτσι ώστε να μην μας ενοχλεί ιδιαίτερα στο μάτι.
Ενδεικτικά θα σας πω, ότι το συνολικό κόστος υπερέβη τα 1.300 €.
Αλλά όπως είπα παραπάνω έψαχνα κάτι όμορφο, πρακτικό και ανθεκτικό στις εξωτερικές συνθήκες.
Και δεν λάθεψα.
Να τονίσω ότι την χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο σαν κλούβα και όχι σαν ζευγαρώστρα.
Έχει την δυνατότητα να φιλοξενεί άνετα έως και 15 μικρά ανά όροφο, και εάν θες χωρίζεται σε 4 ατομικά κλουβιά, πάλι ανά όροφο.
 
Back
Top