Αναπαραγωγή Τέλος αναπαραγωγικής περιόδου

Θέμη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
προσωπικά θα ήθελα απλά να προσθέσω
κλούβες του εμπορίου σε μία όμορφη
και προστατευμένη περιμετρική κατασκευή σαν τη δική σου.
Απλά αν θέλεις διευκρίνισέ μου τα εξής:
- Το υλικό δεξιά - αριστερά είναι πλέξιγκλας;
- Συνολικά η κατασκευή είναι από αλουμίνιο (πλάτη - οροφή);
- Πως επιτυγχάνεις μόνωση στα αλουμίνια μέρη (αν είναι αλουμίνιο).

Περιττό να σου πω ότι εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ να συνδυάσω
την αγάπη μου για τα πουλιά με την έλλειψη χώρου και ψάχνω να
βρώ κάτι που τους αρμόζει. Αυτό είναι ότι πιο όμορφο έχω δει
 
θεμη μπραβο σου να σου ζησουν και νατα χεραισε και του χρονου
 
Καλημέρα

Το υλικό δεν είναι πλέξη γκλας, απλά εγώ έχω τοποθετήσει ένα χοντρό νάιλον για το χειμώνα, το οποίο μαζεύω το καλοκαίρι.
Δεν ξέρω τι εννοείς με το αλουμίνιο.
Προφανώς σκέπτεσαι εάν είναι ανθυγιεινό.
Τα κλουβιά είναι μεταλλικά, πολύς καλής ποιότητας και κατασκευής, και αυτό το κρίνω με το πέρας του χρόνου, μιας και σε όλο το σύστημα δεν έχει εμφανιστεί ίχνος σκουριάς.
Και παίζει μεγάλο ρόλο, μιας και μιλάμε για εξωτερικό χώρο και πλένεται τακτικά η κλούβα.
Όντως εάν διαθέτεις περιορισμένο χώρο προφανώς κατά την προσωπική μου άποψη, πρέπει να διαθέσεις περισσότερα χρήματα.
Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα.
Στον εσωτερικό χώρο που ζευγαρώνω, μέχρι πριν 3 χρόνια χρησιμοποιούσα κοινές ζευγαρώστρες με μέσο όρο κόστους 15 € η μία.
Όμως με περιόριζαν πολύ σαν κλουβιά μιας και έπρεπε να τα έχω πάνω σε ράφια και επίσης ήθελα και πολύ χρόνο στ καθάρισμα.
Έτσι αποφάσισα να πάρω κάποιες άλλες οι οποίες μου κόστισαν 110 € η μία, αλλά έτσι τοποθέτησα 15 τέτοια κλουβιά, αντί 8 που είχα πριν.
Και με χρόνο καθαρίσματος το πολύ 15 λεπτά.
Σαφώς ήταν μία πολύ σοβαρή επένδυση για το εκτροφείο μου και ένα μεγάλο κόστος για εμένα.
Αλλά εάν ήθελα να συνεχίσω το χόμπι μου δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά.
 
Παρακάτω παραθέτω κάποιες foto από την εξωτερική κλούβα, μιας και τα μικρά ξεχωρίστηκαν σε αρσενικά – θηλυκά και μαζί με τους 2 δασκάλους βγήκαν έξω για κάποιο χρονικό διάστημα αφού στο εκτροφείο θα γίνουν εργασίες καθαριότητας και βαψίματος.
καλημέρα Θέμη αν μπορείς πες μας μερικά στοιχεία για την κατασκευή της πρώτης φωτογραφίας σου! Θα με ενδιέφερε να μάθω αναλυτικά στοιχεία! Ευχαριστώ!
 
Καλημέρα

Η εξωτερική κλούβα μου είναι αγορασμένη από έμπορα και όχι ιδιοκατασκευή.
Το μόνο που πρόσθεσα εγώ σαν έξτρα, ήταν η σήτα περιμετρικά της κλούβας για όσον την δυνατόν προφύλαξη από τα έντομα και την έξοδο των πούπουλων.
Η αγορά της ήταν μία πολύ ακριβή επένδυση, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό μιας και στην ουσία έψαχνα κάτι όμορφο και πρακτικό για το μπαλκόνι, έτσι ώστε να μην μας ενοχλεί ιδιαίτερα στο μάτι.
Ενδεικτικά θα σας πω, ότι το συνολικό κόστος υπερέβη τα 1.300 €.
Αλλά όπως είπα παραπάνω έψαχνα κάτι όμορφο, πρακτικό και ανθεκτικό στις εξωτερικές συνθήκες.
Και δεν λάθεψα.
Να τονίσω ότι την χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο σαν κλούβα και όχι σαν ζευγαρώστρα.
Έχει την δυνατότητα να φιλοξενεί άνετα έως και 15 μικρά ανά όροφο, και εάν θες χωρίζεται σε 4
 
Θέμη σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου ήταν κατατοπιστικές!
 
Back
Top