Γενικά Τί συμβαίνει όταν τα καναρίνια κουρνιάζουν την μέρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστω! Τα ξαναδιάβασα όλα! Έψαχνα ένα άρθρο που μιλά ξεχωριστά ανά εποχή θα ψαξω να το βρω! Είναι δύσκολο να μετακινηθεί μονιμα εξωτερικά και τώρα με την έλευση του χειμώνα τα μέσα -έξω είναι θάνατος για τον Πιπη οπότε βλέποντας και κάνοντας.. Σε περίπτωση που χρειαστεί να του δώσω βιταμίνη έχετε να μου προτείνετε κάποια;
King Essential Multi - Komplex Plus
Χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη εδώ και 3 χρόνια και μπορώ να πω ότι έχει θετική επίδραση στην υγειά των πτηνών μου (καναρίνια, κοκατιλ και διαμαντοπερίστερα) καθώς επίσης έχει πολύ καλή αποδοχή μέσω του πόσιμου νερού.
[automerge]1574321833[/automerge]
Πόσο χρονών είναι το συγκεκριμένο πουλάκι;
Κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση μιας και αναφέρθηκε ως γεράκος, καθώς πληροφορίες όπως η ηλικία του είναι απαραίτητες προκειμένου να επιλεχθεί το κατάλληλο σιτηρέσιο για αυτόν. Επίσης, θα χρησιμοποιηθεί ως αρσενικό αναπαραγωγής ή απλά για συντροφιά καθώς και αυτό είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει την διατροφή του;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πόσο χρονών είναι το συγκεκριμένο πουλάκι;
Κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση μιας και αναφέρθηκε ως γεράκος, καθώς πληροφορίες όπως η ηλικία του είναι απαραίτητες προκειμένου να επιλεχθεί το κατάλληλο σιτηρέσιο για αυτόν. Επίσης, θα χρησιμοποιηθεί ως αρσενικό αναπαραγωγής ή απλά για συντροφιά καθώς και αυτό είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει την διατροφή του;
Μόλις τώρα είδα το μήνυμα! Δεν ξέρω ακριβώς πόσο χρονών είναι γιατί τον βρήκαμε απρόσμενα στην βεράντα του σπιτιού! Η μητερα μου τον εχει ηδη 6χρονια αν δεν κανω λαθος. Συντροφιά ς ειναι ο πουπουλιαρης! Αλλά έχω και αισιοδοξα νέα γιατί τις τελευταίες 2 η μέρες άρχισε να κελαηδάει. Εμένα με ενδιέφερε να είναι υγιείς όχι αν θα ακούσουμε την φωνή του ξανά. Είχε πάθει υπερκερατωση και βάζαμε epithol αλλά τον τελευταίο καιρό σταματήσαμε για να μην στρεσαριστει κι άλλο αν σκεφτείς ότι του κόψαμε και το στραβο νυχάκι του! Ειναι καλυτερα τα ποδαρακια του αλλα τωρα που αρχισε το τραγουδι ελεγα να αφησω πισω λιγο την περιποίηση ποδιών! Χεχε! Οι κανόνες υγιεινής τηρούνται ευλαβικά είναι η πρώτη δουλειά το πρωί! ♡ Έψαχνα όπως ξανά έγραψα άρθρα που να αναφέρονται σε μηνιαία διατροφή ανάλογα την εποχή, (για τον χειμώνα, για πριν την πτερροροια και για μετα) εανχρειάζεται και να προσαρμοστεί η διατροφή του κατάλληλα με την ηλικία με μεγάλη μου χαρά! Την πολυβιταμίνη να την χρησιμοποιησω; Αλήθεια είναι αναγκαία η άμμος που βρήκα ότι είχα αγοράσει για την πεψη αν δεν κανω λαθος, αλλά δεν έχω τολμήσει ακόμα να του βάλω ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
♡ Έψαχνα όπως ξανά έγραψα άρθρα που να αναφέρονται σε μηνιαία διατροφή ανάλογα την εποχή, (για τον χειμώνα, για πριν την πτερροροια και για μετα) εανχρειάζεται και να προσαρμοστεί η διατροφή του κατάλληλα με την ηλικία με μεγάλη μου χαρά! Την πολυβιταμίνη να την χρησιμοποιησω;
Στο παραπάνω άρθρο αναφέρονται τα παρακάτω τα οποία αφορούν το συγκεκριμένο πουλάκι
"Τα καναρίνια μεγαλύτερης ηλικίας χρειάζονται λιγότερες πρωτεΐνες, ειδικά εάν πάσχουν και από ορισμένα μεταβολικά νοσήματα όπως ασθενείς του ήπατος των νεφρών ή ποδάγρα (ουρική αρθρίτιδα)."
Με λίγα λόγια προκειμένου να επιτευχθεί η μείωση της πρόσληψης πρωτεΐνης θα πρέπει να παρέχεται πιο αραιά το αυγό / η αυγοτροφη (πχ. Μια φορά την εβδομάδα)
Βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας καθώς κατά την περίοδο της πτερόρροιας είναι απαραίτητη η αφθονία τους(των πρωτεϊνών) για την αλλαγή πτερώματος.
Με λίγα λόγια, καθώς πρόκειται για καναρίνι συντροφιάς και όχι αναπαραγωγής, η διατροφή του δεν χρειάζεται ιδιαίτερες αλλαγές. Δηλαδή μετά την πτερόρροια θα πρέπει να ακολουθείται ένα μείγμα σπόρων συντήρησης το οποίο μπορούν να εμπλουτίζουν : σπόροι υγείας μια φορά την εβδομάδα, αυγό μια φορά την εβδομάδα, διάφορα λαχανικά / φρούτα 2 φορές την εβδομάδα και πολυβιταμίνη 2 φορές την εβδομάδα τις ημέρες που δεν δίνουμε φρούτα ή λαχανικά. Βέβαια με τον ερχομό της πτερόρροιας και των αυξημένων αναγκών σε πρωτεΐνες μπορούμε να δίνουμε αυγό/επώνυμη ή σπιτική αυγοτροφή μέρα παρά μέρα σε συνδυασμό με φρούτα και λαχανικά καθώς επίσης να αυξάνεται η συχνότητα χρήσης της πολυβιταμίνης από 2 σε 3 φορές την εβδομάδα. Αυτή δεν είναι η άποψη ενός ατόμου με πιστοποίηση στην φροντίδα πτηνών αλλά μόνο οι προσωπικές μου εμπειρίες και γνώσεις. Αυτά.
 
@Kostaskar, Ευχαριστώ πολύ! Την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη King Essential Multi - Komplex Plus την δίνω στο νερό; 1 κ. Γλ.; και για πόσο διάστημα; Γίνομαι κουραστική μένω μετεξεταστέα! Δώστε μου μια ευκαιρία ακόμη..😋
 
Ευχαριστώ πολύ! Την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη King Essential Multi - Komplex Plus την δίνω στο νερό; 1 κ. Γλ.; και για πόσο διάστημα;
Εγώ συνήθως μέσω του νερού την δίνω. Αν την δώσεις μέσω του νερού και εφόσον έχεις ένα καναρίνι, καλό θα ήταν να πάρεις μια σύριγγα του 1ml (λέγονται ινσουλίνης αν δεν κάνω λάθος) και ανάλογα με τις οδηγίες τις εκάστοτε πολυβιταμίνης και τις χωρητικότητας της ποτίστρας σου θα δώσεις την ανάλογη ποσότητα. Στην συσκευασία της συγκεκριμένης γράφει 5 ml ανά λίτρο νερού, οπότε στην κοινή ποτίστρα των 100ml θα βάλεις 0.5 ml πολυβιταμίνης. Θα δίνεις 2 φορές την εβδομάδα και θα αλλάζεις καθημερινά το νερό.
Γίνομαι κουραστική μένω μετεξεταστέα! Δώστε μου μια ευκαιρία ακόμη..😋
Για αυτό είμαστε εδώ μια παρέα για να βοηθάμε όποιον έχει ανάγκη να περάσει την τάξη. Βέβαια αυτές οι τάξεις δεν τελειώνουν ποτέ καθώς πάντα θα μας δημιουργούνται απορίες και θα αποκτούμε καινούργιες γνώσεις για τους φτερωτούς μας φίλους 😀
 
😊Οπότε ενώω την βάζω το πρωί που του αλλάζουμε νερό την αφήνω και μετά κατα την διάρκεια της ημέρας του αλλάζω πάλι το νερακι όπως θα έκανα είτε είχε βιταμίνη είτε όχι...
 
😊Οπότε ενώω την βάζω το πρωί που του αλλάζουμε νερό την αφήνω και μετά κατα την διάρκεια της ημέρας του αλλάζω πάλι το νερακι όπως θα έκανα είτε είχε βιταμίνη είτε όχι...
Θα αφήσεις την ποτίστρα με την πολυβιταμίνη μέσα από το πρωί μέχρι την ώρα που θα κοιμηθεί. Δηλαδή μόλις σουρουπωσει και πάρει θέση να κοιμηθεί τότε θα του αλλάξεις το νερό γιατί ίσως αν του αλλάξεις νερό νωρίτερα να μην πιει νερό με πολυβιταμίνη γιατί δεν αρέσει σε όλα τα πουλιά η γεύση της, ενώ αν την έχει ως μόνη επιλογή αναγκαστικά θα πιει. Επίσης μην βάζεις φρούτα και λαχανικά τις μέρες που βάζεις πολυβιταμίνη γιατί ίσως παίρνει το νερό που χρειάζεται από αυτά και δεν θα ακουμπάει την ποτίστρα
 
Τα καναρίνια πολύ συχνά πίνουν νερό αρκετό το πρωί. Οπότε, ίσως θα ήταν πιο εύστοχο να παίρνει κανείς την ποτίστρα αποβραδίς και να την τοποθετεί το πρωί που ξυπνά το πουλάκι.
 
Τα καναρίνια πολύ συχνά πίνουν νερό αρκετό το πρωί. Οπότε, ίσως θα ήταν πιο εύστοχο να παίρνει κανείς την ποτίστρα αποβραδίς και να την τοποθετεί το πρωί που ξυπνά το πουλάκι.
Πολύ σωστή παρατήρηση, δεν το έγραψα μην τυχόν δεχθώ σχόλια του τύπου "Δεν είναι σωστό να μένουν χωρίς νερό τα πουλάκια". Αλλά αυτός είναι ο πιο βέβαιος τρόπος με τον οποίο θα καταναλώσουν το οποιοδήποτε πρόσθετο βάλουμε στο νερό
 
Πολύ σωστή παρατήρηση, δεν το έγραψα μην τυχόν δεχθώ σχόλια του τύπου "Δεν είναι σωστό να μένουν χωρίς νερό τα πουλάκια". Αλλά αυτός είναι ο πιο βέβαιος τρόπος με τον οποίο θα καταναλώσουν το οποιοδήποτε πρόσθετο βάλουμε στο νερό
Εντάξει, μπορεί να γίνει σε περίπτωση που ο φροντιστής τους ξυπνά σχετικά νωρίς το πρωί.
 
Εντάξει, μπορεί να γίνει σε περίπτωση που ο φροντιστής τους ξυπνά σχετικά νωρίς το πρωί.
Πιστεύω αν γίνει η τοποθέτηση της ποτίστρας μέχρι τις 9 (εφόσον ένα καναρίνι ξεκινά την ημέρα του γύρω στις 7 μέσο όρο) δεν τίθεται θέμα ευζωίας
 
Σήμερα πως είναι η κατάσταση του καναρινιού;
Είναι πολύ καλά και άρχισε και το τραγούδι! Λίγο ήλιο παραπάνω να είχε θα ήτανε το ιδανικό!
 
Back
Top