Αναπαραγωγή Ταΐζω στο χέρι νεοσσούς για να γίνουν ήμερα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν εχει τυχει σε εμενα να παει η μανα και να τσιμπηση τα μωρα αλλα εχει τυχη σε εναν θειο μου που εκτρεφε καναρινια παλια. Και μαλιστα πολλες φορες. Επισης ειχε και ενα θηλυκο το οποιο εφτανε τα μωρα 13 ημερων και μετα τα σκοτωνε χωρις λογο.
μηπως δε τα σκοτωνε απλα τα μαδουσε για να κανει δευτερη φωλια. Μαλλον ο θειος το παρακανε με τισ αυγοτροφες και τις βιταμινες. Πριν γραψεις κατι να εισαι σιγουρος. Μη το γραφεις απλα για να το γραψεις. Κανενα ζωο δε σκοτωνει τα μικρα του
 
ειμαι σιγουρος 100/100 γιατι ολα ειχαν μια τρυπητσα στο κεφαλι και ο αρσενικος δεν ηταν μεσα στο κλουβι.
 
Άρη αυτή η περίπτωση που περιγράφεις μπορεί να είναι μία στις χίλιες, εγω πάλι κρατώ τις επιφυλάξεις μου,
όμως δεν πρέπει να τρομοκρατούμε το κόσμο ότι το κάνουν όλες οι κανάρες.
Επίσης μην προτρέπεις όλους να πάνε να ταίζουν αν δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.
 
και βεβαια αυτο θα ηταν εξερεση δηλαδη οπως λες μια στις χιλιες εγω το ταισμα το κανω στα μικρα μου απλα για να εχουν ενα πλουσιο γευμα σε βιταμινες αρα θα αναπτυσονται καλυτερα για να μαθαινουν στο ανθρωπινο χερι αρα δεν θα φοβουνται και για να βοηθαω τους αδυναμους νεοσσους.Αλλα αμα δεν επεμβουμε καθολου εμεις τα μικρα θα μεγαλωσουν κανονικα χωρις κανενα προβλημα.
 
Το ότι μπορεί αν εμείς ταΐζουμε τα μικρά πολύ να μη ζητάνε φαγητό από τη μητέρα τους και αυτή να αδιαφορήσει κάποια στιγμή είναι γεγονός, αλλά βρε Άρη έχεις δει ποτέ κανάρα να σκοτώνει τα μικρά τις με τσιμπήματα;(απο τον Στεφανο)

Εχει τυχει σε μενα τετοιο ειδος κανιβαλισμου, απο καναρα. Δυστυχως δεν προλαβα να κανω τιποτα, γιατι το προηγουμενο βραδυ ηταν ολα καλα και την επομενη το πρωι ηταν φαγωμενο στην κοιλια. Ηταν πολυ περιεργο γιατι η ιδια μανα μου ειχε μεγαλψσει στο παρελθον και αλλα μικρα.
 
Απλα το εγραψα αυτο για να ειμαστε και λιγο ψιλιασμενοι. Ειναι πολυ σπανιο αλλα πρεπει να εχουμε το νου μας
 
Όταν κάτι συμβαίνει μία στο εκατομμύριο και μάλιστα από αδιευκρίνιστες συνθήκες δεν μπορεί να το επικαλούμαστε ως συνέπια του ταΐσματος των νεοσσών με το χέρι.
 
να ρωτησω κατι, τα μικρα τα ταιζουμε μονο αν δουμε οτι δεν ταιζει η καναρα. καποιες φορες ομως ταιζει και το αρσενικο. το αρσενικο που το ειχες. το ειχες χωρισει η δεν ασχοληθηκε;
σε ενα ζευγαρι που εχω εκανε ολη τη δουλεια ο αρσενικος ταιζε τη καναρα και το μικρο (μονο 1 στα τεσσερα μας βγηκε δυστυχως) και δεν αφηνε τη θηλυκια να σηκωθει, ολα αυτος τα εκανε
 
Νομίζω ότι για να πούμε κάτι με σιγουριά πρέπει να είμαστε 100% σίγουροι.Αν κάποια στιγμή φίλε Άρη κάποια κανάρα τσίμπαγε τα μικρά της δεν είναι και απόλυτα σίγουρο για κάθε κανάρα.
Γράφεις ότι η τροφή που δίνεις στα μικρά σου είναι και για αγριοπούλια. Νομίζω ότι στα αγριοπούλια μετά από κάποια στιγμή δίνουμε πληθώρα σπόρων και όχι τα σπόρια που τρώνε τα καναρίνια.
Ακόμα μία μικρή παρατήρηση. Τα πουλιά δεν ψοφάνε αλλά πεθαίνουν όπως πεθαίνουν και οι άνθρωποι.'Ετσι δεν είναι; Δεν ψοφάμε αλλά πεθαίνουμε.
Αφού όπως μας λες η κανάρα του θείου σου σκότωνε τα μικρά της γιατί δεν αποσύροταν από την αναπαραγωγική διαδικασία;
 
Να σου ζήσουν lizard!Έχω μια απορία όμως στο μείγμα σου γιατί βάζεις μουρουνέλαιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Aρη δε θα ειναι λιγο δυσκολο μετα να τους μαθεις ν ατρωνε σπορακια, αυτη ειναι παντα η απορια μου σχετικα με το ταισμα νεοσσων στο χερι...
 
δεν παιζει ρολο αμα ταιζεις τα μικρα στο χερι τον καιρο που ειναι να μαθουν τα μικρα να τρωνε σπορακια θα μαθουν και αμα τα ταιζουμε εμεις στο χερι.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
δεν ειναι καλο βιντεο αλλα κατι φαινεται.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
δεν ειναι καλο βιντεο αλλα κατι φαινεται.

Thx π ανέβασες τα videakia, είδα κ το άλλο π 'χες ανεβάσει.
Πανέμορφα τα glosterakia! Να τα χαίρεσαι. 🙂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top