Φροντίδα Ταισμα lovebird απο το χέρι μου

xristoslamia

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Νέα Μηχανιώνα
Γειά σας είμαι νέος στο άθλημα! Πριν λίγες μέρες μου χάρισαν ενα παπαγαλάκι lovebird
Αγαπόρνις Μασκοφόρος...
Σε λίγους μήνες γίνεται 2 ετων. Θέλω να του μάθω να τρωει απο το χέρι μου και να μην φοβάται... Δοκίμασα με ενα γάντι ψιλό και λιγη τροφη μπας και ερθει αλλα... Ματαια... Περίμενα καννένα 15 λεπτο και το μονο που κατάφερα ηταν να ακουμπήσει με το ράμφος του την άκρη απο το γάντι... Ηταν ηρεμος παντως απλα πηγαινε γυρω γυρω και με αποφευγε... Τελικα δεν αντεξα άλλο και με ηρεμες κινησεις παντα εβγαλα το χερι μου και, αυτο ηταν... Πρωτη προσπάθεια ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ !
Δεν θα το βάλω κάτω ομως! Θα τον μάθω τουλαχιστον να τρωει απο το χέρι μου... 'Εχετε καμία συμβουλη να μου δώσετε μιας και ειμαι απειρος-ασχετος σχετικά με παπαγαλάκια;
 
Καλώς ήρθες, να σου ζήσει το πουλάκι σου!
Θα έλεγα, η πρώτη προσπάθεια επιτυχής :) Και πολλά κατάφερες για ένα πουλί που δεν είναι πολύ μικρό και είναι άγριο.
Για λιχουδιά πάρε κεχρί σενεγάλης - μιλετ, αρέσει σε όλα τα πουλιά. Την πρώτη μέρα βάλε το μισό κοτσάνι στο κλουβί να το δοκιμάσει και μετά μην του ξανά-βάλεις, να το κρατάς μόνο για το χέρι.
Διάβασε αυτό, https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/ κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/ πρέπει να σε συνηθίσει κατ' αρχήν, τον τόνο της φωνής σου, τον όγκο του σώματος. Να κάθεσαι στο ίδιο ύψος ώστε να κοιτάζεστε στα μάτια και με ήρεμες κινήσεις και φωνή. Θέλει υπομονή και επιμονή.
 
Αυτο με το ιδιο υψος... Πιάστηκε η μέση μου ετσι ωστε να ειμαι στο ίδιο υψος! 😀 Βεβαια μπορεί να φταιει και μια χαζομάρα που έκανα πριν... Την ωρα που εβαλα το χέρι μέσα (χωρις το γάντι) για να του φτιάξω την κούνια αυτο ηρθε εβγαλε εναν απαλο ηχο και ηθελε να περιεργαστεί το χέρι μου.. Με ακουμπησε λιγο με το ράμφος του αλλα εγω ... Τα εκανα πανω μου! 😀 τρομαξα εγω κουνησα λιγο το κλουβι και τρομαξε και αυτος... Ισως και γι αυτο τωρα να με έχει απο απόσταση! Δεν χαλιέμαι ομως... Θα παρω κεχρι σεναγάλης οπως ειπες και θα ξαναδοκιμάσω! Ειμαι πεισματάρης! :D
 
αν δεν διξεις εμπιστοσύνη εσυ πρωτος γιατι να διξει το πουλι; Πρωτα εσυ διξε τις προθεσεις σου και πως δεν το φοβασε και μετα αναζητησε και απο αυτο το ιδιο και με λιγη προσπάθεια και πολυ αγαπη θα ερθει αποτελεσμα αγάλι αγάλι γινετε η αγουριδα μελι λεγαν οι γεροντοτεροι! 🙂
 
αν δεν διξεις εμπιστοσύνη εσυ πρωτος γιατι να διξει το πουλι; Πρωτα εσυ διξε τις προθεσεις σου και πως δεν το φοβασε και μετα αναζητησε και απο αυτο το ιδιο και με λιγη προσπάθεια και πολυ αγαπη θα ερθει αποτελεσμα αγάλι αγάλι γινετε η αγουριδα μελι λεγαν οι γεροντοτεροι! 🙂
Εχεις δίκο σιγά σιγά αρχίζει και δεν φοβάται οταν πλησιάζω το χέρι μου κοντά του... :) Βεβαια του μιλάω και τον βλέπω να, απαντάει κελαηδωντας!
 
Καλημέρα.
Είναι πολύ λογικό να θέλεις να έχεις επαφή με τον παπαγάλο σου.
Αν "τα βρείτε" τότε και οι 2 θα είστε καλύτερα, γιατί ούτε ο Πάκο θα είναι μόνος του, αλλά κι εσύ θα ανακαλύψεις την εξυπνάδα αυτών των πουλιών.
Έχουμε ένα βασικό θετικό πράγμα! Δεν φοβάται πολύ!
Αυτό είναι υπέρ σου, γιατί σημαίνει ότι δεν είχε κάποια τραυματική εμπειρία στο παρελθόν ή είχε κάνει καλή δουλειά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Με το να βάζεις απλά το χέρι σου με σπόρους μέσα δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις κάτι. Θέλει μια σειρά "ενεργειών" για να δει ότι δεν θέλεις να του κάνεις κακό και να αποζητάει μόνος του την παρέα σου.
Κάθε φορά που θα πλησιάζεις το κλουβί θα λες το όνομα του, πριν καν σε δεί στο χώρο, θα το λες απο μακριά.
Μετά θα του μιλάς συνέχεια, δηλαδή θα κάθεσαι δίπλα από το κλουβί και θα του τραγουδάς, θα του διαβάζεις, θα του μιλάς, ώστε να συνηθίσει την παρουσία σου και την φωνή σου.
Αν θέλεις μπορείς να τρώς δίπλα του φρουτάκια κλπ (για να μπορείς να του δώσεις αν θέλει) και που και που θα του προσφέρεις κι εκείνου. Μιας και οι παπαγάλοι ταίζουν το ταίρι τους οπότε μπορεί να το δεί θετικά.
Εννοείται και πρέπει να αγοράσεις κεχρί όπως σου είπε η @maria p πιο πάνω γιατι είναι τρελή λιχουδιά για τους παπαγάλους.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και ηλιόσπορους αν του αρέσουν για λιχουδιά (ο δικός μου τους λατρεύει).
Κάτι ακόμα που προτείνω να κάνουν είναι να βάλεις μουσική και να χορεύεις δίπλα του.
Ναι! Το έχω κάνει και έχει πιάσει σε 3 παπαγάλους (οκ οι 2 ήταν ήμεροι, αλλά μόλις τους είχα φέρει σπίτι και με το που χόρευα πετούσαν πάνω μου 😛 )
Πάντως να μην απογοητεύεσαι αν δεν δεις αποτέλεσμα νωρίς, γιατί οι παπαγάλοι χρειάζονται υπομονή.
Δεν είναι σκυλιά. Μπορεί να είναι πολύ έξυπνοι αλλά έχουν πιο ξεροκέφαλους χαρακτήρες.
Επίσης λένε ότι τα masked lovebird και τα fisher είναι λίγο πιο δύσκολοι χαρακτήρες από τα κλασσικά peach-faced. Το λέω πληροφοριακά τελείως, μιας και το δικό σου μπορεί να γίνει πολύ ήμερο και γλυκό.
Να μας γράφεις τα νέα σας :)

*Επίσης κάτι βασικό
Αν μπορείς να του αλλάξεις τις πατήθρες στο κλουβί γιατι αυτές κάνουν κακό στα ποδαράκια του. Καλύτερα στρογγυλές και ακόμα καλύτερα ξύλινες :)
 
Καλημέρα.
Είναι πολύ λογικό να θέλεις να έχεις επαφή με τον παπαγάλο σου.
Αν "τα βρείτε" τότε και οι 2 θα είστε καλύτερα, γιατί ούτε ο Πάκο θα είναι μόνος του, αλλά κι εσύ θα ανακαλύψεις την εξυπνάδα αυτών των πουλιών.
Έχουμε ένα βασικό θετικό πράγμα! Δεν φοβάται πολύ!
Αυτό είναι υπέρ σου, γιατί σημαίνει ότι δεν είχε κάποια τραυματική εμπειρία στο παρελθόν ή είχε κάνει καλή δουλειά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Με το να βάζεις απλά το χέρι σου με σπόρους μέσα δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις κάτι. Θέλει μια σειρά "ενεργειών" για να δει ότι δεν θέλεις να του κάνεις κακό και να αποζητάει μόνος του την παρέα σου.
Κάθε φορά που θα πλησιάζεις το κλουβί θα λες το όνομα του, πριν καν σε δεί στο χώρο, θα το λες απο μακριά.
Μετά θα του μιλάς συνέχεια, δηλαδή θα κάθεσαι δίπλα από το κλουβί και θα του τραγουδάς, θα του διαβάζεις, θα του μιλάς, ώστε να συνηθίσει την παρουσία σου και την φωνή σου.
Αν θέλεις μπορείς να τρώς δίπλα του φρουτάκια κλπ (για να μπορείς να του δώσεις αν θέλει) και που και που θα του προσφέρεις κι εκείνου. Μιας και οι παπαγάλοι ταίζουν το ταίρι τους οπότε μπορεί να το δεί θετικά.
Εννοείται και πρέπει να αγοράσεις κεχρί όπως σου είπε η @maria p πιο πάνω γιατι είναι τρελή λιχουδιά για τους παπαγάλους.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και ηλιόσπορους αν του αρέσουν για λιχουδιά (ο δικός μου τους λατρεύει).
Κάτι ακόμα που προτείνω να κάνουν είναι να βάλεις μουσική και να χορεύεις δίπλα του.
Ναι! Το έχω κάνει και έχει πιάσει σε 3 παπαγάλους (οκ οι 2 ήταν ήμεροι, αλλά μόλις τους είχα φέρει σπίτι και με το που χόρευα πετούσαν πάνω μου 😛 )
Πάντως να μην απογοητεύεσαι αν δεν δεις αποτέλεσμα νωρίς, γιατί οι παπαγάλοι χρειάζονται υπομονή.
Δεν είναι σκυλιά. Μπορεί να είναι πολύ έξυπνοι αλλά έχουν πιο ξεροκέφαλους χαρακτήρες.
Επίσης λένε ότι τα masked lovebird και τα fisher είναι λίγο πιο δύσκολοι χαρακτήρες από τα κλασσικά peach-faced. Το λέω πληροφοριακά τελείως, μιας και το δικό σου μπορεί να γίνει πολύ ήμερο και γλυκό.
Να μας γράφεις τα νέα σας :)

*Επίσης κάτι βασικό
Αν μπορείς να του αλλάξεις τις πατήθρες στο κλουβί γιατι αυτές κάνουν κακό στα ποδαράκια του. Καλύτερα στρογγυλές και ακόμα καλύτερα ξύλινες :)
Σε ετυχαριστώ πολυ για τις πληροφορίε! Θα ακολουθήσω κατα γράμμα ολα οσα μου είπες! Οσο για τις πατήθρες ναι θα τις αλλάξω ΑΜΕΣΑ !
 
Κεχρί του έβαλα... Δοκίμασα με το χέρι μου φορώντας ενα μαύρο γάντι (γιατι δεν ξέρω πως τρώει, μην με τσιμπήσει αθελά του και πονέσω και τρομάξω γι αυτο εωαλα ενα λεπτό μαυρο-γκρι γάντι) αλλα τιποτα παιδια! Βρε να εχω το χερι μου μεσα, βρε να του μιλαω, βρε τιποτα! Εκει αυτος φοβάται... Δεν ξερω τι αλλα φοβάται... Μετά του το έβαλα το κεχρι στην ταιστρα του και εγκατέλειψα... ΠΑΚΟ-ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ ΑΣΣΟΣ ΑΠΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ! 😀...
Υ. Γ Φανταστειτε οτι μου επεσαν μερικοι σποροι κεχρι κατω στον πατο του κλουβιου και ολο κατω ειναι να τους φάει... 😛
 
χμμμμ . Γαμωτο ενω ειμαι ολυ πολυ φιλικος και ηρεμος μαζι του ακομα και εξω απο το κλουβι αν κανω κινηση με το χερι μου παλι σαν κατι να φοβαται... εχεις καμια ιδεα;
 
Ναι χουφτα κανω ελ[πιζοντας οτι θα πατησει να δει τι ειναι... μηπως επειδη πριν καννενα μηνα τον ταλαιπωρησαμε βαζοντας χερι μεσα για να αλλαξουμε κλουβι;
 
Ναι το ξερω αλλα αν βάλουμε την υπομονη υπομονη και πακο πανε μαζι και ολο με κερδιζουν... Παντως αν οι παπαγαλοι ειναι ξεροκέφαλοι μια φορα εγω ειμαι 10 ! 😛 To κεχρι να του το αφησω στην ταιστρα η να του το βγαλω; Συνεχεια τρωει απο κατω απο τον πατο οτι εχει απομεινει απο κεχρι, δεν το εχει ξανακανει αυτο :D
 
ΛΟΙΠΟΝ Σας εχω ΝΕΑ ! Μετά απο πολυυ κοπο κατάφερα να τον κανω να φαει απο το χέρι μου εστω και αν το χερι το ειχα εξω απο το κλουβι! Πρωτη αποπειρα εγινε με φυστικι! Ειχε πολυ πλακα γιατι ναι μεν το δαγκωνε αλλα δεν μπορουσε να το κρατησει με το ραμφος του! Του εδωσα παλι μικροτερο κομματι και το εφαγε! Βεβαια δεν το παραεκανα με τα φυστικια γιατι δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο... Επισης του εδωσα και λιγο ψυχα απο ψωμι.. Σαν τρελλος εκανε! Ολα αυτα με το χέρι μου απ εξω απ το κλουβι... Δοκίμασα να το βαλω και μεσα αλλα τα ιδια... Δεν ερχεται(ακομη τουλαχιστον !)
 
Back
Top