Φροντίδα Ταισμα lovebird απο το χέρι μου

Δεν πειράζει, σιγά-σιγά θα μάθει. Υπομονή.
Προσοχή με τα φυστίκια, πρώτον παχαίνουν, γι' αυτό μικρές ποσότητες και δεύτερον, να παίρνεις πάντα ανάλατα και για ανθρώπινη κατανάλωση γιατί ενοχοποιούνται για ασπέργιλλο αυτά που προορίζονται για ζωικές τροφές https://community.petbirds.gr/threads/Ασπεργίλλωση-των-πτηνών.29863/
 
Εννοειται μικρες ποσοτητες και χωρις αλατι!
Του δινω που και που ψωμακι ψυχα... Παντα λιγο! Εχοιυμε θεμα;
Και επισης εχω παρατηρησει οτι δεν του αρεσουν τα φρουτα. Του βαζω μπανανα, μηλο τα τσιμπαει λιγο αλλα μετα τα αφηνει...
 
Του δινω που και που ψωμακι ψυχα... Παντα λιγο! Εχοιυμε θεμα;
Αν είναι ολικής όπως αναφέρει και στη διατροφή τους ο Tony Silva δε νομίζω.
Αλλά περίμενε να σου πουν και τα παιδιά.
Και επισης εχω παρατηρησει οτι δεν του αρεσουν τα φρουτα. Του βαζω μπανανα, μηλο τα τσιμπαει λιγο αλλα μετα τα αφηνει...
Μην του βάζεις μόνο μήλο και μπανάνα, δοκίμασε και με άλλα φρούτα. Μπορεί να μη του αρέσουν.
Δίνε για αρχή ένα ένα φρουτακι και αργότερα, μπορείς να του τα προσφέρεις και σε ποικιλία, το ίδιο ισχύει και με τα χόρτα και τα λαχανικά.
Και μη δίνεις πολύ συχνά φρούτα γιατί περιέχουν σάκχαρα, να προτιμάς τα χόρτα/βοτανα πιο πολύ, μετά τα λαχανικά και μετά τα φρούτα.
Αν είναι πολύ δύσκολος να του κρεμας χορτα στο κλουβί, αυτά πιο εύκολα τα δοκιμάζουν.
Σιγά σιγά θα αρχίσει να τα τρώει όλα άμα επιμένεις.
 
Στα είπε όλα η Εύα θαυμάσια, έτσι είναι. Ψωμάκι λίγο που και που σαν λιχουδιά. Παχαίνει αφ' ενός, αφ' ετέρου έχει διογκωτικές ύλες που είναι τοξικές. Ολικής και από φούρνο που εμπιστεύεσαι ει δυνατόν.
 
Back
Top