Φροντίδα Ταξιδακι για το Γιουτζι; (ringneck)

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Eχω μια ερωτηση που με απασχολει καιρο.
Αυτο το σαββατοκυριακο θα φυγω για το χωριο μου και ο μοναδικος ανθρωπος που θα ειναι εδω θα ειναι ο πατερας μου, ο οποιος λογο δουλειας θα λειπει για ωρες.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:μπορω, ειναι καλο να παρω το Γιουτζακο μαζι μου η μονο κακο θα του κανει αυτο;Ειναι καλυτερο να μεινει σπιτι εστω και με λιγες ωρες παρεας;
 
νομιζω οτι αν βαλεις σε μια πλαστιγγα ειναι προτιμοτερο λιγη μοναξια απο το στρες του ταξιδιου. μπορεις να αφησεις το ραδιο ανοιχτο για να εχει παρεα οσο λειπει ο μπαμπας, η να βαλεις το κλουβι στην μπαλκονοπορτα διπλα για να χαζευει!
 
Και την προηγουμενη ομως φορα που τον ειχαμε αφησει μονο ενα βραδυ με φωτα αναμενα και τηλεοραση,τον ειχε πειραξει!
Το λυπαμαι να το αφηνω μονο του, αλλα βεβαια αν ειναι να στρεσαριστει τοτε ναι, ειναι καλυτερα να μεινει εδω!
 
ιωαννα το βραδυ θα κοιμαται ο γιουτζι, . την ημερα μπορεις να εχεις το ραδιο. αμερικαν μπαρ θα το κανουμε το σπιτι;
 
Απο το να μου μουτρωνει και να εχει νευρα ναι, αμερικαν μπαρ!
:D
Παντως αν ηταν καπως πιο ημερος απεναντι μου θα το σκεφτομουν πιο σοβαρα.
Αλλα και κατι αλλο.Αν δεν κανω λαθος ο καπνος απο το τζακι τους κανει κακο ετσι;
 
αμα εχει ντουμανιασει ο χωρος ναι,υποθετω δεν θα ειναι και διπλα στο τζακι το πουλι. Οι αναθυμιασεις κανουν κακο οταν μαγειρευουμε με μαγειρικα σκευη που εχουν τεφλον (τα αντικολλητικα τηγανια κτλ)
 
Ναι, για την κουζινα και τα μαγειρικα σκευη το γνωριζω.
Αλλα το τζακι με την κουζινα δεν εχει καμια σχεση.
 
Και την προηγουμενη ομως φορα που τον ειχαμε αφησει μονο ενα βραδυ με φωτα αναμενα και τηλεοραση,τον ειχε πειραξει!
Το λυπαμαι να το αφηνω μονο του, αλλα βεβαια αν ειναι να στρεσαριστει τοτε ναι, ειναι καλυτερα να μεινει εδω!

Αυτο δεν το ειχα διαβασει τοτε αν το ειχες γραψει Ιωαννα! Δεν ειναι τυχαιο πιστευω τοτε που ειχε κακη διαθεση. Προφανως δεν σας κρατουσε μουτρα αλλα ηταν οπως ειπες αν θυμαμαι καλα σαν μελαγχολικος διοτι ηταν πτωμα απο την κουραση πιστευω. Δεν κοιμηθηκε σωστα με αναμμενα φωτα και ραδιοφωνο.

Αν το ταξιδι δεν θα ειναι ταλαιπωρια (πολλες ωρες, χαλια δρομος γεματος στροφες) εγω θα σου ελεγα να τον παρεις μαζι σου. Αν ο πατερας σου μπορει να τον φροντισει εστω κρατωντας σταθερο το προγραμμα του υπνου και του φαγητου του, τοτε πιστευω πως για μια μερα δεν θα εχει προβλημα να μεινει, οχι ομως με αναμμενα φωτα και ραδιοφωνο και το βραδυ.
 
Το ταξιδι ειναι αρκετα μεγαλο, γυρω στις 3 ωρες αλλα ο δρομος ειναι σε καλη κατασταση, χαλαει λιγο μονο πριν το χωριο μου.
Φοβαμαι μηπως τον τρομαξω και αγριεψει.
Απο την αλλη ο πατερας μου την ωρα που τον βαζω για υπνο δεν θα ειναι εδω, φευγει νωρις κατα τις 5 και επιστρεφει στη 1.
Εν τω μεταξυ ελειπα απο χτες-δεν ηταν μονος, ηταν οι γονεις μου εδω-και σημερα που γυρισα φανηκε πραγματικα χαρουμενος. Μιλαει ακομα και τωρα-δεν τον εβαλα ακομα για υπνο για να τον δω-και παιζει.
 
Aν δε δοκιμασεις δε θα μαθεις. Ο Φοιβος τρελαινεται για βολτα με το αυτοκινητο, δε βαζει γλωσσα μεσα.:D Να σκεπασεις την πρωτη φορα το κλουβι περιμετρικα αφηνοντας μια πλευρα ανοιχτη ωστε να βλεπει εξω. Δε νομιζω να τρομαξει. Να του μιλατε και με λιγη μουσικη και τραγουδι νομιζω πως θα περασει καλα. Βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους αν αξιζει πραγματικα να κανει αυτο το ταξιδι η οχι.
 
Η αληθεια ειναι πως επειδη το κλουβι ειναι μεγαλο και μπαινει με δυσκολια στο αμαξι, ελεγα να τον βαλω καπου αλλου, σε ενα καλαθακι ισως μεταφορας.
Ετσι σιγουρα θα βλεπει μονο απο την μια πλευρα.
Εγω πιστευω πως ναι, το αξιζει αυτο το ταξιδι αλλα ταυτοχρονα φοβαμαι. Οπως ειπα και παραπανω ενα ειναι το τζακι...
 
Αν εχεις και την παραμικρη αμφιβολια εγω θα ελεγα να τον παρεις μαζι σου. Το τζακι εννοεις που ειναι στο σπιτι που θα πας ε; Δεν υπαρχει αλλος χωρος να τον βαλεις στο σπιτι που θα πας;
 
Υπαρχει αλλα θα ειναι... Μπουζι...
Μονο στο δωματιο που κοιμομαστε εχει ζεστη!
 
Τοτε ειναι προβλημα αν ειναι το τζακι συνεχεια αναμμενο. Μηπως τον πειραξει.
 
Εγώ πάντως τον πήγα από Καλαμάτα στην Ευρυτανία στο χωριό και ήταν όλα καλά. Έκανα και της στάσεις μου. Μιλάμε για 6 ώρες δρόμο περίπου. Στο αυτοκίνητο είναι μια χαρά και του αρέσει να βλέπει έξω. Έβαλα το μικρό κλουβί στο αυτοκίνητο πάνω σε ένα κομμάτι νοβοπαν για να μη γέρνει του έβαλα και ζώνη και άρχοντας ο μικρός.
 
Η αληθεια ειναι πως επειδη το κλουβι ειναι μεγαλο και μπαινει με δυσκολια στο αμαξι, ελεγα να τον βαλω καπου αλλου, σε ενα καλαθακι ισως μεταφορας.
Ετσι σιγουρα θα βλεπει μονο απο την μια πλευρα.
Εγω πιστευω πως ναι, το αξιζει αυτο το ταξιδι αλλα ταυτοχρονα φοβαμαι. Οπως ειπα και παραπανω ενα ειναι το τζακι...

Στο καλαθακι μεταφορας θα περασει και την υπολοιπη μερα; Δεν θα παρεις καθολου το κλουβι μαζι σου; Εγω θα σου ελεγα εφοσον το πουλι δεν ειναι τελειως εξημερωμενο να μην το βαλεις σε κουτι μεταφορας. Ισως να μην αισθανεται τοση ασφαλεια οση στο κλουβι του που το ξερει καλα.

Διαβασα και για το τζακι και αν δεν μπορει να μεινει σε αλλο δωματιο τοτε ισως θα ηταν καλα να το ξανασκεφτεις. Ουτε να τον βαλεις στο κρυο δωματιο αξιζει, διοτι ειναι συνηθισμενος αλλιως. Την ανοιξη ισως θα ηταν καλυτερα για μια βολτα.
 
Εγω για δυο μερες δε θα επαιρνα ενα πουλι που δεν ειναι πληρως εξημερωμενο μαζι μου. Και αν βαζοντας τον στο αμαξι αντιδρασει ασχημα; Εχει ξαναμπει σε αυτοκινητο; Πιστευω οτι θα τον στρεσσαρει πολυ ενα 3ωρο ταξιδι και μετα αν υποθεσουμε οτι το ξεπερνα και ηρεμει στο χωριο αλλο ενα 3ωρο για την επιστροφη την επομενη μερα! Εδω εμενα θα στρεσσαρε :)
 
μπορω να στον φυλαξω εγω με αντιτιμο 1000 ευρω την ημερα (εννοειται οτι ΕΓΩ θα σε πληρωσω για την παρεα του γιουτζι)
 
Ιωαννα μου και εγω θα σου ελεγα να μην τον ταλαιπωρησεις για λιγες μερες αφου οι προυποθεσεις δεν ειναι και τοσο θετικες πχ τζακι, κρυο δωματιο, κλουβι μεταφορας... Πιστευω αν τον αφηνες σπιτι και κανονιζες το προγραμμα του με τον μπαμπα σου ή με καποιον φιλο ή συγγενη θα ηταν το καλυτερο.
 
μπορω να στον φυλαξω εγω με αντιτιμο 1000 ευρω την ημερα (εννοειται οτι ΕΓΩ θα σε πληρωσω για την παρεα του γιουτζι)
Αστεία - αστεία (τι κάνουν τα μωράκια σου;), δε θα'πρεπε να υπάρχει κάτι σχετικό, ανάμεσά μας, για μια περίπτωση ανάγκης;
 
Back
Top